W piątek 15 stycznia minister edukacji Przemysław Czarnek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Politycy odpowiedzieli na najbardziej nurtujące wszystkich pytania związane z powrotem do szkół. Kiedy starsi uczniowie rozpoczną naukę stacjonarną i jak będą wyglądały egzaminy?

Jeśli obecni VII-klasiści będą przez kilka miesięcy uczyć się nadal zdalnie, to ograniczymy zakres ich egzaminów VIII-klasisty, który będą zdawać w przyszłym roku – poinformował podczas sesji Q&A na Facebooku minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister edukacji o starszych uczniach

Kilka dni temu minister edukacji poinformował, że do nauki stacjonarnej powrócą na razie uczniowie klas I-III. Starsi uczniowie muszą kontynuować naukę zdalnie, co może odbić się na ich egzaminach. Przemysław Czarnek ma jednak rozwiązanie tej sprawy.

– Jeśli obecni VII-klasiści będą przez kilka miesięcy uczyć się nadal zdalnie, to ograniczymy zakres ich egzaminów VIII-klasisty, który będą zdawać w przyszłym roku – podkreślił na spotkaniu z Andrzejem Dudą. 

Decyzja ma zostać podjęta jeszcze w tym półroczu, żeby uczniowie wiedzieli, na czym stoją. Ostateczne wytyczne będą wynikały z tego, kiedy nastąpi powrót do nauki stacjonarnej i jaka będzie sytuacja epidemiologiczna w kraju. 

 Wszystko uzależniamy od tego, jak szybko wrócicie do nauczania stacjonarnego. Gdyby udało się wrócić do nauczania stacjonarnego już w przyszłym miesiącu, to siłą rzeczy będziecie mieli więcej czasu, żeby w trybie stacjonarnym nadrobić ten materiał – dodał minister edukacji, następnie informując o planach względem egzaminu VIII-klasisty w przyszłym roku.

Jeśli pandemia koronawirusa będzie się dalej rozwijała i spowoduje, że będziecie w trybie zdalnym jeszcze przez kilka miesięcy tego roku, na pewno podejmiemy decyzję również, co do ograniczenia zakresu materiału wymaganego na egzaminie VIII-klasisty w przyszłym roku – kontynuował. 

Minister edukacji o sytuacji uczniów

Do 17 stycznia trwają jeszcze ferie zimowe. W tym roku odbyły się one w całym kraju w jednym terminie. Poza tym zakazane są wszelkie wyjazdy wypoczynkowe na narty i inne aktywności, aby ograniczyć przemieszczanie się. Obecnie zajęcia stacjonarne prowadzone są tylko w przedszkolach. 18 stycznia do nauki stacjonarnej powrócą uczniowie najmłodszych klas I-III. 

Jeszcze wczoraj Przemysław Czarnek również wypowiadał się na temat sytuacji dotyczącej uczniów szkół podstawowych ze starszych roczników. Mówił wówczas, że na ten moment Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przewiduje ich powrotu do nauki stacjonarnej i chcą kontynuować naukę stacjonarną.

– Chcemy uefektywniać i poprawiać naukę zdalną. Będzie ona kontynuowana m.in. dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i studentów. Jedną z form wsparcia jest techniczna infolinia dla nauczycieli 48 222 500 144 – mówił minister edukacji podczas wczorajszej konferencji prasowej.

Podano także kilka informacji dotyczących nauczycieli. O tej, ale także innej ważnej kwestii dowiecie się klikając >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: polsatnews.pl

Poprzedni artykułMama 15-letniego Kacpra przemówiła. Nie może zrozumieć czynów swojego syna
Następny artykułKinga Rusin w bikini. Dziennikarka ma prawie 50 lat, a wygląda jak nastolatka
Redaktor prowadząca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa na warszawskim Uniwersytecie SWPS. Z mediami związana od ponad 7 lat. Karierę zaczynała w portalu o tematyce kobiecej, później związała się z wydawnictwem Edipresse, do którego należy m.in. Party.pl. Ostatnie lata związana z Wirtualną Polską, gdzie pisała teksty o tematyce show-biznesowej, a także reportaże społeczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patrycjaceglinska@gmail.com