Minister edukacji przekazał bardzo ważną informację dla wszystkich rodziców oraz uczniów. Podczas rozmowy z TVP Info szef MEN Przemysław Czarnek potwierdził, że powrót uczniów do szkół jest możliwy już od 18 stycznia. Szef resortu oświaty zastrzegł jednak, że wszystko będzie zależne od bieżącej sytuacji epidemicznej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W których klasach, według Przemysława Czarnka, nauczanie zdalne jest najmniej efektywne
  • Kiedy rozpoczną się rządowe posiedzenia ws. powrotu dzieci do szkół
  • Czy jest szansa na to, aby 18 stycznia do szkół wróciły nie tylko najmłodsze klasy 1-3

Minister edukacji zaapelował również o rozwagę w okresie świątecznym i w czasie ferii, właśnie po to, aby pierwsi uczniowie, stopniowo mogli wracać do szkół.

Minister edukacji o powrocie dzieci do szkół

Już od wielu tygodni rodzice i uczniowie zastanawiają się, kiedy w końcu skończy się zdalne nauczanie. Pandemia koronawirusa pokazała, że nauka z domu potrafi być problematyczna, tym samym postawiła przed oświatą wiele wyzwań.

Minister edukacji we wtorek wieczorem był gościem programu TVP Info. Na antenie Telewizji Polskiej szef MEN wypowiedział się m.in. na temat ewentualnego powrotu dzieci do szkół zaraz po feriach, czyli już 18 stycznia.

— […] W ten okres świąteczny i okres skumulowanych ferii chcemy, żeby nasi uczniowie, młodzież, ich rodzice spędzili rzeczywiście w domu, żeby tę transmisję koronawirusa ograniczyć maksymalnie. To zależy od nas wszystkich i o to państwa proszę, o rozwagę. […] Po to właśnie, aby 18 stycznia, przynajmniej stopniowo, dzieci wracały do szkołypowiedział w programie TVP Info Przemysław Czarnek.

Podkreślił, że odbędzie się to tylko wtedy, gdy „pandemia koronawirusa na to pozwoli”. Dodał również, że przywracanie stacjonarnego nauczania w placówkach oświaty będzie stopniowe i rozpocznie się od klas 1-3.

Spotkania ws. przywracania stacjonarnego nauczania

Przemysław Czarnek przyznał, że zdalne nauczanie jest „najmniej efektywne” właśnie w najmłodszych klasach. To właśnie one najbardziej, według szefa MEN, potrzebują powrotu do szkoły.

Minister edukacji zapowiedział również, że od samego rana 16 grudnia rozpocznie się cała seria spotkań w tej sprawie. Następnie odbędzie się bardzo ważne posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, gdzie zostanie podniesiony ten temat.

— […] Będziemy mówić właśnie o tym, będziemy mówić o bezpieczeństwie nauczycieli […] zapowiadał na antenie.

W tej kwestii wypowiedział się również minister zdrowia Adam Niedzielski. W Programie Pierwszym Polskiego Radia został on zapytany z kolei o to, czy czy jest szansa, aby 18 stycznia wróciły do szkół nie tylko dzieci z klas 1-3, ale również te starsze.

Uczciwie mówiąc, jest na to bardzo niewielka szansa — odpowiedział.

[…] obawiając się po prostu trzeciej fali, która potencjalnie może wystąpić jako skutek tej zwiększonej świątecznej mobilności czy takich feryjnych aktywności nas wszystkich, to raczej kierunek jest taki, że maksimum tego, co możemy się spodziewać, to są te klasy 1-3 dodał.

Wcześniej minister zdrowia poruszył ten temat w rozmowie z RMF FM.

Zobacz wideo:

 Przemysław Czarnek wypowiedział się nt. powrotu dzieci do szkół.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: TVP Info, Program Pierwszy Polskiego Radia

 

Poprzedni artykułPoznajecie? Znany polski pisarz pokazał zdjęcie z młodości
Następny artykułKtóra z kobiet ma depresję poporodową? Zdradzą ją jeden szczegół ze zdjęcia
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl