Minister Edukacji Narodowej Przemysław Czarnek wziął udział w konferencji prasowej, w której przedstawił wprowadzone zmiany dotyczące egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2021 roku. W konferencji udział wziął także wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Zakończyły się konsultacje eksperckie dotyczące egzaminów ósmoklasisty i maturalnych – przekazał Czarnek. Wiceminister edukacji Maciej Kopeć potwierdził, że będą zmiany w arkuszach oraz w poszczególnych przedmiotach. Część uczniów będzie zadowolonych.

Egzamin Ósmoklasisty i Matura w 2021 roku.

Minister edukacji Przemysław Czarnek wraz z wiceministrem edukacji Maciejem Kopciem podczas przeprowadzonej konferencji prasowej 19 listopada 2020 roku przedstawili zmiany w egzaminie ósmoklasisty oraz maturach w 2021 roku:

 • Język polski – mniej zadań w arkuszu i rozprawka, bez wskazania lektury. 

– Patrząc na te przykładowe zmiany, jeżeli chodzi o język polski, mamy kwestie formy wypowiedzi. A więc to zostanie ograniczone do rozprawki albo opowiadania, będzie mniej zadań w arkuszu, czas pracy natomiast będzie ten sam – mówił wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

 • Matematyka – mniej zadań w tym samym czasie, a także mniej zadań otwartych. Taka sama sytuacja będzie na maturze.
 • Język obcy – również mniej zadań  i ograniczenie struktur gramatycznych. 
 • Rozszerzona matura – można będzie zrezygnować z jednego egzaminu rozszerzonego.

Wiceminister Maciej Kopeć zapytany o sytuację z egzaminem ustnym odpowiedział:

– Mamy nadzieję, że uczniowie będą mogli jak najszybciej przystąpić do normalnej nauki, zatem nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy z tego egzaminu zrezygnować.

Egzamin dodatkowy z czterech przedmiotów przyrodniczych i historii do wyboru pierwotnie planowany był na rok 2022. Wiceminister edukacji Maciej kopeć powiedział, że z uwagi na sytuację pandemiczną ministerstwo edukacji planuje przesunąć termin tego egzaminu na rok 2023.

 1. Wiśniewski o liderze Bayer Full: ”Pacjent rzeczywiście, jak włącza jego muzykę, może jedynie wstać i ją wyłączyć”
 2. TVN ostrzega Polaków, w wielu miejscach już się zaczęło. Do 17 lepiej zostać w domach
 3. Nie żyje legendarny muzyk. Chorował na raka

Czy Ministerstwo Edukacji planuje zamknięcie nauki w żłobkach i przedszkolach?

Ministerstwo edukacji nie planuje zamknięcia nauki w żłobkach i w przedszkolach. Minister Edukacji Przemysław Czarnek powiedział, że wszystko zależne jest od rozwoju epidemii.

Jeśli doradcy premiera Mateusza Morawieckiego ds. wirusologii stwierdzą, że po 29 listopada będzie można przywrócić uczniów do szkół, bez narażenia niebezpieczeństwa, wówczas powrót do nauczania stacjonarnego stanie się możliwy.

Minister Edukacji wspomniał na początku konferencji, że Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, który przystąpił do pracy w zakresie egzaminów ósmoklasisty oraz matury:

– Uczniowie, rodzice i nauczyciele będą mieli pełną jasność co do tego, co będzie obowiązywać na egzaminach maturalnych i ósmoklasistów. Chcę również powiedzieć, że jesteśmy jednym z pierwszych krajów w Europie, który przystąpił do pracy w tym zakresie. I z uwagi an sytuację pandemiczną dokonał – i dokonuje – korekty podstaw programowych incydentalnie tylko w tym roku wiedząc, że rząd musi wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczniów i nauczycieli – powiedział Minister Edukacji.

Przypomnijmy, że obecne obostrzenia głoszą, iż do 29 listopada edukacja szkół podstawowych i ponadpodstawowych odbywa się w formie zdalnej.

ZOBACZ TEŻ:

 1. Matka z dzieckiem wpadli pod koła. Na miejscu pojawiły się cztery radiowozy, policja wyjaśnia sprawę
 2. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
 3. „Rolnik szuka żony”. Niewiarygodne doniesienia o Macieju, fani: ”związał się z dziennikarką TVP”
 4. Podejrzewała męża o zdradę. Pewnego dnia weszła do sypialni i spojrzała na lustro, od razu zalała się łzami
 5. Od lat nosiła gumkę na nadgarstku. Nie miała pojęcia, że to doprowadzi do tragedii
 6. „Sprzedał pan konia swojemu synowi, proszę bzdur nie opowiadać”. Różal i Kviatkowa odpowiadają na tłumaczenia Świerzyńskiego
 7. Anna Lewandowska ofiarą hejtu. Wszystko przez nagranie, pojawiły się słowa o „babie sprzedajającej spocony sweter”

Poprzedni artykułW Pepco same hity, do sklepów ruszą tłumy. Ceny zachęcają jak nigdy, za niewielkie pieniądze uszczęśliwisz każde dziecko
Następny artykułPowrót uczniów do szkół. Minister edukacji przekazał informacje, na które czekały tysiące polskich rodzin
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl