Minister Edukacji zabrał głos w sprawie nauczania zdalnego. Prof. Przemysław Czarnek wyjaśnił w rozmowie z portalem wnet.fm, ile dzieci będą musiały pozostać na nauczaniu zdalnym. Wielu rodziców i uczniów może nie być zadowolonych. Dodatkowo szef MEN zapewnił, że nauka w domu będzie unowocześniana. Co dokładnie miał na myśli?

Minister Edukacji nie ma dla nas niestety dobrych informacji. Zapytany o nauczanie zdalne w szkołach, udzielił jednoznacznej odpowiedzi.

-Nie możemy sobie postawić prostego założenia, że jak będzie 10 tysięcy zakażeń dziennie, to dzieci wrócą do szkół. Liczy się tendencja – wyjaśnia Przemysław Czarnek.

Minister Edukacji o powrocie dzieci do szkół

Kolejne szkoły przechodzą na nauczanie zdalne. Szkoły ponadpodstawowe i wyższe już przyjęły ten system, natomiast szkoły podstawowe w zależności od sytuacji przyjmują model nauczania hybrydowy. Przemysław Czarnek w rozmowie z wnet.fm, wyjaśnił, że termin powrotu dzieci do nauczania stacjonarnego jest nieoczywisty:

-Szkoły będą działały zdalnie tak długo, jak będzie to konieczne. Unowocześniamy nauczanie zdalne – powiedział w trakcie wywiadu. 

Prof. Czarnek uznaje za najważniejsze bezpieczeństwo dzieci, które w tak dynamicznej sytuacji epidemicznej daje tylko nauczanie zdalne. Minister Edukacji podkreśla jednak, że zdalne nauczanie nie jest nawet w części tak dobre i skuteczne jak nauczanie stacjonarne. 

-Nie ma takiego systemu nauczania zdalnego, które byłoby choćby w połowie tak dobre jak stacjonarne – wyjaśnia na antenie wnet.fm.

Dodatkowo Minister Edukacji zapewnił, że powoła do życia radę ds. bezpieczeństwa w szkołach. W jego sztabie ma znajdować się trzech dyrektorów szkół, trzech kuratorów, wirusolog, zakaźnik i pediatra. Na bazie doświadczeń i wiedzy tych osób, Czarnek będzie podejmował decyzje w sprawie funkcjonowania szkół. 

-Dzisiaj powołuję Radę ds. bezpieczeństwa w szkołach w czasie pandemii koronawirusa.

  1. Wróżka Cesaria przepowiedziała, co wydarzy się w Polsce już za kilka tygodni. Nikt nawet nie przypuszczał
  2. Prawdziwy dramat. Jolanta Kwaśniewska nie mogła dłużej milczeć
  3. Mateusz: „Mam 32-letnią żonę, 6-letniego syna i piękną 19-letnią kochankę. Pomaga nam w opiece nad synem, raj”

Koronawirus w polskich szkołach

Na początku września, ówczesny Minister Edukacji Dariusz Piontkowski zapewniał, że system hybrydowy nauczania i dostęp dyrekcji do zaleceń sanepidu wystarczą, by dzieci mogły normalnie chodzić do szkoły. Jeszcze dwa tygodnie temu Mateusz Morawiecki zapewniał, że sytuacja w szkołach jest bezpieczna.

Zmiany nadeszły dość szybko razem z dynamicznym wzrostem zakażeń. W mediach pojawiały się kolejne informacje o zakażonych uczniach i pracownikach szkół. Od 17 października zdecydowano się na włączenie nauki zdalnej w szkołach ponadpodstawowych i uczelniach wyższych, a do 26 października obowiązuje już nauka zdalna dla klas 4-8. 

W środę Mateusz Morawiecki zapewnił, że podczas czwartkowego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego będzie dyskutował na temat wprowadzenia nauczania hybrydowego w wyższych klasach szkoły podstawowej. 

W trakcie rozmowy w radiu wnet.fm przedstawiono jednak pomysł, że nauka stacjonarna będzie odbywać się tylko w klasach 1-3. 

O tym, jaka decyzja zapadnie w sprawie nauczenia, dowiemy się dziś podczas konferencji premiera Mateusza Morawieckiego. W rozmowie z wnet.fm, Minister Edukacji podkreślił, że jest za tym, by nauczanie stacjonarne było tylko w klasach od 1 do 3, jednak, jak rozważa Minister, chodzenie do szkoły wiąże się z jazdą komunikacją miejską, zakupami w przyszkolnym sklepie, a więc z wieloma miejscami, w których uczniowie będą przebywać w dobie rosnących zakażeń. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Miliony Polaków odetchną z ulgą. Jest informacja na temat kolejnych obostrzeń
  2. Miliony Polaków ma chorobę, która zwiększa ryzyko śmierci przy koronawrusie. Dla własnego dobra nie powinni podróżować
  3. 4-letnia dziewczynka napisała list do nieba. Chciała upewnić się, że jej pies ma się dobrze, dostała odpowiedź
  4. Przemek: „Nienawidzę swojej żony. Czekam, aż dziecko podrośnie i chcę się rozwieść, jej zachowanie doprowadza mnie do szału”
  5. Jurek Owsiak przeżywa dramat, ma koronawirusa. Fani zdruzgotani, wystosował pilny apel
  6. Kaczyński uciekł do Morawieckiego? Protestującym to nie umknęło, właśnie zmierzają, aby go spotkać
  7. Ostaszewska ma COVID-19. Boli ją nie do opisania, nie ma smaku, zasłynęła popularyzacją wegetarianizmu

Źródło: wnet.fm

 

 

Poprzedni artykułJak farbować włosy w domu? Przydatne wskazówki
Następny artykułCzy straż miejska powinna istnieć? Wielu ma poważne wąpliwości
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl