Minister Zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Super Expressem wypowiedział się na temat obostrzeń podczas Świąt Bożego Narodzenia. Szef resortu zdrowia nie ma wątpliwości, że nie możemy liczyć na ich poluzowanie –  Święta będziemy musieli spędzić tylko z najbliższą rodziną, podobnie jak było podczas Wielkanocy – powiedział w wywiadzie dla se.pl

Minister Zdrowia został zapytany także o dostępność szczepionek i plany rządu wobec zwalczenia epidemii:

– Epidemia koronawirusa zostanie pokonana, kiedy pojawią się szczepionki […] Planujemy zaszczepić wszystkich dorosłych Polaków, 31 mln osób – zaznacza Adam Niedzielski.

Minister Zdrowia Boże Narodzenie

Minister Zdrowia Adam Niedzielski gościł w wywiadzie dla Super Expressu. Podczas rozmowy z tamtejszymi dziennikarzami padło kilka pytań na temat istotnych kwestii w kontekście najbliższej przyszłości Polek, w tym Świąt Bożego Narodzenia.

Na pytanie, czy Polacy i Polki będą mogli spotykać się z rodziną podczas Świąt szef resortu zdrowia odpowiedział:

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

– Jako minister zdrowia, który odpowiada za zabezpieczenie zdrowia Polaków, będę rekomendował, abyśmy spędzili święta w domach z najbliższą rodziną, ale bez dalszych znajomych – zaznacza Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia uznał, że zbyt szybkie poluzowanie restrykcji, jakie miało miejsce w okresie wakacyjnym oraz na przykładzie czeskim przełożyło się na wysoką liczbę zachorowań:

–  Okres wakacji i przykład czeski szybko zdejmowanych obostrzeń dały nam nauczkę, że zbyt szybkie „luzowanie” przekłada się na wysoką liczbę chorych. Nawet jeśli liczba zachorowań wkrótce się zmniejszy, zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne  – powiedział Minister Zdrowia.

Kończąc odpowiedź na pytanie stwierdził, że nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą przypominały tegoroczną Wielkanoc:

–  Niestety, te święta Bożego Narodzenia będą przypominały tegoroczną Wielkanoc, którą świętowaliśmy w gronie najbliższych – zaznacza Adam Niedzielski.

  1. Maryla już po chorobie, właśnie wbiła się w niewiarygodnie krótką mini. Pod zdjęciem fala komentarzy
  2. Wstrząsająca relacja lekarza. Zdradza, co dzieje się w szpitalu, „jeszcze pójdziemy siedzieć”
  3. Figura pokazała obłędnie piękną córkę. Na najnowszym zdjęciu pozują tuż po niesamowitej metamorfozie

Minister Zdrowia koronawirus i obostrzenia

Minister Zdrowia zapytany, co jest powodem tak drastycznych wzrostów zgonów w Polsce, oraz dlaczego ich liczba jest wyższa niż w innych krajach odpowiedział:

–  Ta fala zachorowań przyczynia się też niestety do większej liczby zgonów. W Polsce ciężko chorują przeważnie ludzie starsi oraz przewlekle chorzy, czyli osoby zagrożone poważnymi powikłaniami […] Niestety, w raportach zgonów odnotowujemy obecnie to przesunięcie z fali zachorowań sprzed dwóch tygodni – zaznacza Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia wypowiedział się także na temat ewentualnych zmian w obostrzeniach. Zapytany, dlaczego rząd zamknął restauracje a zezwolił na funkcjonowanie dużych sklepów spożywczych stwierdził.

– Nie planujemy zmieniać przyjętego reżimu.  Nie możemy przestać chodzić na zakupy, bo musimy przecież zaopatrywać się w artykuły pierwszej potrzeby, ale bez większej straty możemy zrezygnować z jedzenia i spotykania się w restauracji – podkreślił Minister Zdrowia.

Pod koniec wypowiedzi zaznaczył, że w restauracjach ludzie narażeni są na znacznie dłuższy kontakt niż w sklepach.

– Tu chodzi o możliwie szybkie i duże ograniczenie kontaktów społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia najgroźniejszy jest długi kontakt – od 15 minut w górę. W sklepie tak długich kontaktów nie ma, są za to w restauracjach – twierdzi Adam Niedzielski.

Pod koniec wywiadu Minister Zdrowia zaznaczył, że w pewnym momencie liczba zakażeń w Polsce dochodziła do 30 tys. W jego opinii spadek zachorowań oznacza, że podejmowane przez rząd decyzje były trafne.

Co o tym sądzicie?

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Dziewczynka spadła z trzeciego piętra
  2. Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami
  3. 14-latek udostępnił wpis o Strajku Kobiet. Policja wkrótce zapukała do jego drzwi, konsekwencje porażają
  4. Spektakularna oferta w Lidlu. Produkty, o których marzą tysiące kobiet już od dziś za śmieszne pieniądze
  5. Minister edukacji zabrał głos w sprawie zamknięcia żłobków i przedszkoli. Pilna wiadomość dla każdej mamy i nie tylko
  6. Właściciele zgotowali suczce straszliwy los. Czekali do ostatniej chwili, nie chcieli, by prawda wyszła na jaw
  7. Już się zaczęło. Policja będzie musiała interweniować? Chodzi o Kamila Stocha i polskich kibiców

Źródło: se.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl