Minister zdrowia Adam Niedzielski rekomenduje premierowi wprowadzenie nowych restrykcji, które dotyczyłyby ograniczeń w przemieszczaniu się, zamknięcia szkół oraz części sklepów — jak udało się nieoficjalnie ustalić dziennikarzom RMF FM. Szef resortu zdrowia chciałby zdecydować się na podobne kroki w związku z szybkim przyrostem liczby zakażeń na koronawirusa.

Dziennikarzom RMF FM nieoficjalnie udało się ustalić, co ma rekomendować Minister Zdrowia dla szefa rządu. Chodzi o kolejne obostrzenia dla wszystkich Polaków. Podobno premier w tej sprawie jeszcze się waha.

RFM: Minister Zdrowia chce nowych ograniczeń

Z ustaleń dziennikarzy stacji wynika, że obecny Minister Zdrowia Adam Niedzielski już najchętniej teraz wprowadziłby kolejne ograniczenia. Nowe restrykcje wiązałyby się z drugim lockdownem.

Według niektórych ekspertów i polityków sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju jest już krytyczna. Tylko dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 20 156 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem.

Obostrzenia miałyby się wiązać z ograniczeniem w poruszaniu się oraz zamknięciem szkół, oraz niektórych sklepów. Polacy mogliby wychodzić z domu tylko w ściśle określonych przypadkach jak np. do pracy, na spacer z psem czy po zakupy.

Podobno premier z dużą rezerwą podchodzi do rozwiązań zaproponowanych przez szefa resortu zdrowia. Portal przekazuje, że rządu nie stać na kolejną szeroką pomoc dla firm.

Dlatego Adam Niedzielski miał przygotowaną nieco łagodniejszą propozycję. Wiąże się ona z pełnym zamknięciem szkół, czyli wysłaniem także najmłodszych uczniów z klas 1-3 oraz przedszkoli i żłobków do domów.

Szef resortu zdrowia miał postulować również o ograniczenie godzin działalności tych sklepów, które nie są nam niezbędne do przetrwania. Dotyczy to sklepów odzieżowych, RTV AGD, czy budowlanych.

  1. Dziś rząd ogłosi kolejne obostrzenia dla Polaków. Pilna konferencja premiera na PGE Narodowym
  2. Informacja o śmierci uderzyła jak grom z jasnego nieba. Miał tylko 33 lata
  3. Nie żyje ceniony polski artysta. Zmarł w środę, miał koronawirusa

Co z obostrzeniami?

Na czwartkowej konferencji prasowej, która miała miejsce na Stadionie Narodowym premier Mateusz Morawiecki przyznał, że rząd nie chce zamykać całkowicie gospodarki tak długo, jak to tylko będzie możliwe.

Dodawał, że jeśli chcemy aby taki scenariusz się spełnił, musimy przestrzegać obowiązujących nas zasad sanitarnych. Najważniejsze z nich to niezmiennie dystans, dezynfekcja i maseczka.

Szef rządu podkreślał, że nasze państwa jest przygotowane na bardzo niedobry scenariusz. Na Stadionie Narodowym został zbudowany tymczasowy szpital polowy, do którego mają trafiać pacjenci z COVID-19.

— Państwo robi wszystko, żeby móc leczyć Polaków, żeby móc leczyć obywateli. Ograniczmy kontakty tak szybko jak jest to możliwe, żeby jak najmniej zakażonych trafiało do tego szpitala [na Stadionie Narodowym — przyp. red] — powiedział.

Docelowo ma być to dodatkowych 1200 łóżek tzw. covidowych. W pierwszym etapie, który właśnie dzisiaj się zakończył, trafiło ich 300. W kolejnym etapie za tydzień ma być ich uruchomione kolejne 500.

Myślicie, że sytuacja epidemiologiczna się polepszy i nie będą potrzebne nowe obostrzenia?

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Minister zdrowia
fot. Piotr Molecki/East News

Według dziennikarzy RMF Minister Zdrowia Adam Niedzielski chciał wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.

ZOBACZ TEŻ:

  1. 8-letni Mikołaj znalazł sposób na zmniejszenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nowy pomysł zachwycił klientów warszawskiej galerii
  2. Lekarze alarmują przed zupełnie nowym objawem koronawirusa. Jeśli go masz, lepiej odwołaj wszystkie wyjazdy
  3. Kiedy szczyt zachorowań w Polsce? „RP” podała porażający datę dla obywateli
  4. Właśnie wydano ostrzeżenie dla Polaków. Może być niebezpiecznie
  5. Rząd wykorzystał zamieszanie, po cichu wprowadził nowy podatek. Objęte tysiące Polaków
  6. Prokurator Krajowy wyznaczył kary za Strajk Kobiet. Wyciekł dokument
  7. Połącz parę składników i gotowe szybciej niż w 5 minut. Błyskawiczne ciasto bez pieczenia

Źródło: rmf24.pl, twitter.com

 

Poprzedni artykułPilna konferencja Premiera Morawieckiego i Ministra Zdrowia. Cała Polska wstrzymała oddech
Następny artykułArtur: „Te wszystkie baby na ulicach uciekły chyba z kuchni. Skończy się za 2 dni”
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl