Ministerstwo Edukacji właśnie opublikowało zaskakujący komunikat. Do tej pory rząd twierdził, że tegoroczne ferie dzieci i młodzież spędzą w domach. Tymczasem właśnie pojawiła się informacja o organizacji półkolonii na czas przerwy zimowej. Półkolonie będzie można organizować w placówkach szkolnych dla klas od 1 do 4 szkoły podstawowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakie ustępstwa w sprawie ferii zgodziło się Ministerstwo Edukacji
  • Jakie placówki będą mogły prowadzić półkolonie
  • Które dzieci będą mogły skorzystać z półkolonii w trakcie ferii

Ministerstwo Edukacji zaznacza, że tę decyzję podjęło po rozmowie z rodzicami i organizatorami kolonii, którzy rozmawiali z ministerstwem o wprowadzeniu takiego rozwiązania. Półkolonie będą dla najmłodszych rozrywką i wypoczynkiem, rodzice zaś będą mogli pracować. 

Ministerstwo Edukacji zezwala na półkolonie

Komunikat pojawił się dzisiaj. MEN wyjaśnia, na jakiej zasadzie będą mogły być prowadzone zajęcia dla najmłodszych:

Zajęcia będą mogły zorganizować zarówno szkoły i placówki oświatowe, organy prowadzące, jak i organizacje, które na co dzień współpracowały z placówkami w tym zakresie i mają odpowiednie doświadczenie, np. organizacje pozarządowe – informuje MEN.

Półkolonie należy jednak zgłosić. Ich organizacja musi odbyć się według ściśle określonych procedur, narzuconych przez ministerstwo:

Należy pamiętać o tym, że taki wypoczynek musi być zgłoszony do bazy prowadzonej przez MEN wypoczynek.men.gov.plczytamy w komunikacie.

W jedynych zajęciach jednocześnie będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 12 dzieci. Pomieszczenia muszą być przystosowane do tego, by dzieci mogły zachować między sobą dystans. Otwarcie na potrzeby półkolonii szkoły mogą być próbą generalną przed powrotem dzieci do nauczania zdalnego. Ministrowie MEN nie raz wyrażali nadzieję, że nastąpi to już 18 stycznia, minister zdrowia nie jest jednak tego taki pewien. 

Teksty wybrane dla Ciebie:

Ministerstwo Edukacji prosi o niewyjeżdżanie

MEN prosi, by zgodnie z zaleceniami premiera, by dzieci i młodzież podczas tegorocznych ferii zimowych nie wyjeżdżała, co także zostało napisane w komunikacie:

Rekomendujemy, aby uczniowie pozostali blisko swoich rodzinnych miejscowości. Chodzi o to, aby nie powodować zwiększonej mobilności i tym samym zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Szkoły w najbliższym czasie dostaną dokładnie opisane wytyczne dotyczące warunków sanitarnych, jakie będą musiały spełnić, by móc zorganizować półkolonię. Termin tegorocznych ferii to dla całego kraju 4-17 stycznia. Mimo licznych próśb o zmianę tej daty, premier już zapewnił, że ta decyzja jest nieodwracalna.

Zobacz zdjęcie:

Artykuł w trakcie aktualizacji. Prosimy o odświeżenie strony.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: gov.pl

 

Poprzedni artykułPoznajecie? Gwiazda ”Rancza” w młodości powalała urodą
Następny artykułZacznie się w środę dokładnie o 17. W całym kraju zrobi się gorąco, aktywistki ze Strajku Kobiet ogłosiły kolejne plany
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl