Ministerstwo Edukacji właśnie opublikowało bardzo ważny komunikat dotyczący szkół. Informacja będzie istotna dla wszystkich uczniów, rodziców, choć sam komunikat jest dedykowany przede wszystkim dyrektorom placówek. Znaleźliśmy się bowiem w żółtych i czerwonych strefach, a to wymaga reakcji.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało bardzo ważne informacje dotyczące aktualnej sytuacji szkół. Konieczne należy się zapoznać z tym, co przekazał resort edukacji na podstawie decyzji resortu zdrowia.

Ministerstwo Edukacji – komunikat dla szkół

Ministerstwo Edukacji wystosowało bardzo ważny komunikat w związku z wprowadzeniem od soboty stref żółtych i czerwonych. Chodzi o informacje dla dyrektorów placówek, którzy mogą podjąć ważne działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim podopiecznym. Na stronie gov.pl czytamy:

-Organizacja pracy szkoły powinna uwzględniać Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r., w tym w zakresie:

 1. higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni,
 2. gastronomii,
 3. organizacji pracy burs/internatu,
 4. postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły/internatu/bursy.

Ministerstwo przypomina także o wielu możliwościach, z jakich dyrekcja może skorzystać, by poprawić sytuację sanitarną swojej placówki.

 1. Z samego rana Ministerstwo Zdrowia wydało zaskakujący komunikat. Dotyczy wszystkich Polaków
 2. Może masz podobną monetę? Możesz być milionerem, chodzi o nominał 5 zł, niezwykłe
 3. Wielokrotnie widzieliśmy ją w TVP, niestety nie żyje. Jej kultowa rola na zawsze zostanie w pamięci widzów

Decyzje dyrekcji dotyczące dbania o bezpieczeństwo uczniów

MEN przypomina, że dyrekcja może wyznaczyć taki rytm pracy, który będzie polepszał sytuację sanitarną:

 • ustalić godziny przychodzenia klas do szkoły (np. co 5-10 minut);
 • ustalić godziny rozpoczynania zajęć dla klas/oddziałów (np. co godzinę);
 • ograniczyć do minimum przychodzenie i przebywanie osób trzecich, w tym w strefach wydzielonych;
 • wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między uczniami w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (korytarze, szatnia)
 • wprowadzić obowiązek osłony ust i nosa w przypadku zajęć praktycznych
  w ramach kształcenia w zawodzie – jeżeli nie jest możliwe zachowanie dystansu między uczniami, dezynfekcji rąk przed korzystaniem ze sprzętu, urządzeń, maszyn;
 • wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między pracownikami szkoły w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (pokój nauczycielski, korytarz) – czytamy na gov.pl.

Decyzje o tym, jakie dokładnie restrykcje będą regulowały pracę szkoły, podejmuje dyrekcja placówki. MEN przypomina, by korzystać z wszelkich rozwiązań ograniczających kontakty między zbyt dużą liczbą osób. Na razie w Polsce przyjęto hybrydowy system nauczania i nadal 98 % szkół pozostaje w normalnym trybie. Jednak dziś padły zaskakujące słowa z ust wiceministra zdrowia, który zasugerował rozwiązanie skierowania starszych dzieci na nauczanie zdalne. 

ZOBACZ ZDJĘCIE:

MINISTERSTWO EDUKACJI
fot. unsplash.com/Taylor Wilcox

MEN zachęca do korzystania z rozwiązań w szkołach, by ograniczyć transmisje wirusa.

ZOBACZ TEŻ:

 1. Zauważyłeś u siebie podobne objawy? Oznaczają, że mogłeś mieć koronawirusa, trzeba wiedzieć
 2. Nauczyciel się wygadał nt. szkolnych wycieczek. Rodzice nie będą zadowoleni
 3. Ministerstwo Edukacji Narodowej zabrało głos w sprawie studniówek. Już wszystko jasne, maturzyści przygotujcie się
 4. Zrobił zdjęcie swojej córce. Dopiero później ujrzał porażający szczegół, teraz nie może spać w nocy
 5. Do sieci wyciekło zdjęcie z szatni Igi Świątek, zrobili je zaraz po wygranej. Co oni tam wyrabiali? Istne szaleństwo
 6. Krystyna dodaje do kotletów mielonych sekretny składnik, wychodzą pulchne i soczyste jak z najlepszej restauracji. Rodzina w końcu odkryła tajemnicę

Źródło: gov.pl

 

Poprzedni artykułNiestety, potwierdzono przykre doniesienia o Bożym Narodzeniu 2020. Nadchodzące święta będą zupełnie inne
Następny artykułAndrzej: ”Kobieta nie powinna ważyć więcej niż 50 kg. Z każdym kolejnym kilogramem staje się mniej atrakcyjna”
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl