Od 28 grudnia do 17 stycznia potrwa narodowa kwarantanna. Wiadomo już, że dla uczniów szkół będzie to czas ferii. A co z przedszkolami i żłobkami? Ministerstwo Edukacji przekazało bardzo ważną informację. Dariusz Piontkowski w programie Kwadrans polityczny zapewnił, że wychowankowie żłobków i przedszkoli będą w tym czasie mogły uczęszczać do placówek stacjonarnie, tak, jak się to odbywa w tym momencie. 

Podczas narodowej kwarantanny wszystkie dzieci i młodzież w wieku szkolnym odbywać będą, najpierw przerwę świąteczną, a potem dwutygodniowe ferie. Rodzice najmłodszych mieli niemałe zmartwienie, czy przedszkola i żłobki nie zostaną również zamknięte. 

Ministerstwo Edukacji zdecydowało, że przedszkola i żłobki nie będą zamknięte

Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski wyjaśnił w programie Kwadrans polityczny, że placówki przedszkolne i żłobki pełnią nie tylko funkcje edukacyjne, ale także opiekuńcze:

 – Żłobki i przedszkola będą czynne w czasie kwarantanny po 28 grudnia. Nie ma planów zamykania tych placówek. Są to placówki skierowane przede wszystkim do najmłodszych dzieci i pełnią funkcję opiekuńczą – mówił w programie Piontkowski.

Tymi słowami minister uspokoił wiele rodziców, którzy nie mogliby pozwolić sobie na kolejne urlopy wychowawcze, by zająć się młodszymi pociechami. 

W przedszkolach i żłobkach obowiązują restrykcyjne obostrzenia. Najmłodsi mogą zatem w placówkach czuć się w pełni bezpiecznie. 

Dariusz Piontkowski: – Od wiosny tego roku zrobiliśmy ogromny postęp

Dariusz Piontkowski w trakcie rozmowy w Kwadransie Politycznym zaznaczył, że w tym roku nauczyciele i szkoły otrzymali bardzo duże dofinansowania. Pomoc skierowana do pedagogów wynika z potrzeby udoskonalenia ich pracy z uwagi na trudności związane z nauczaniem zdalnym. 

Zdaniem ministra Piontkowskiego od wiosny nauczanie zdalne zostało bardzo wsparte:

Od wiosny tego roku zrobiliśmy ogromny postęp. Zakupiliśmy duże ilości sprzętu, z budżetu państwa łącznie wydano około 1 mld zł, by pomoc samorządom, szkołom w wyposażeniu w sprzęt, dostarczyć Internet  – zaznaczył Piontkowski. 

Minister zaznaczył, jak ważne jest wsparcie finansowe dla szkół. Bez nakładów finansowych nie ma mowy o dobrym rozwoju placówek. Dlatego minister edukacji Przemysław Czarnek już stara się o znacznie wyższe dofinansowania:

– Dosyć duże środki zostały w ostatnich kilku latach przeznaczone na podwyżki dla nauczycieli. Z tego, co wiem, minister Czarnek, rozmawia z premierem o ewentualnych podwyżkach w kolejnych latach – mówił sekretarz stanu MEN.

Doskonalenie nauczania zdalnego jest ważne, jednak rodzicom i nauczycielom najbardziej zależy na powrocie do stacjonarnego systemu. MEN wyjawił już, które klasy najprawdopodobniej wrócą jako pierwsze. 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

źródło: twitter.com/KwadransPolit

 

 

Poprzedni artykułWstrząsające wyznanie Agnieszki Woźniak-Starak. Opowiedziała o śmierci męża i utraconych ciążach
Następny artykułZaplanuj dobry rok z YOPE. Limitowany kalendarz 2021
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl