Ministerstwo Edukacji przekazało bardzo ważne informacje. Resort dodał filmik na YouTubie, na którym dr Michał Sutkowski odpowiada na pytania dot. szczepień. Nagranie powstało w ramach akcji „Szczepimy się”.

Czy tylko Ci, którzy przechodzą chorobę najciężej mają powikłania? Czy szczepienia mogą pomóc uniknąć następstw choroby? Na te i inne pytania odpowie dr n. med. Michał Sutkowski — napisało w opisie do wideo, które zostało udostępnione przez Ministerstwo Nauki i Edukacji.

Ministerstwo Edukacji przekazało ważne informacje

Coraz więcej osób zostało zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Jednak w szumie informacji czasami trudno oddzielić co jest prawdą, a co zostało nieco nagięte. Dlatego Ministerstwo Edukacji przygotowało specjalny materiał, na którym możemy posłuchać wypowiedzi eksperta nt. szczepień i szczepionek.

Posłuchaj naukowca! — taki tytuł nosi najnowsze nagranie resortu, który został przygotowany w ramach akcji „Szczepimy się”. Wątpliwości zawsze warto skonsultować z ekspertami.

Gościem był dr n. med. Michał Sutkowski, prodziekan ds. rozwoju na Wydziale Medycznym Uczelni Łazarskiego. Specjalizuje się on w medycynie rodzinnej i chorobach wewnętrznych, ma za sobą kilkadziesiąt lat doświadczenia w szpitalach i klinikach.

Na samym początku redaktor zapytał, jakie powikłania u osób, które przechodziły koronawirusa pojawiają się najczęściej.

Zakażenie SARS-CoV-2 powoduje przede wszystkim zapalenie płuc, wirusowe, covidowe zapalenie płuc, które może być powikłane bakteryjnym zapaleniem, bakterię razem z sepsą oraz wielo różnorakimi narządowymi zaburzeniami — opowiedział ekspert.

Czy szczepienia mogą pomóc uniknąć następstw choroby?

Redaktor dopytywał zaproszonego eksperta również o to, czy szczepienia przeciwko koronawirusowi mogą pomóc również uniknąć następstw choroby.

Tak, oczywiście, tak. Jak w przypadku innych szczepień […] szczepienie nie tylko powoduje, że nie zachorujemy, ale również spowoduje, że jeśli zachorujemy, to nie będziemy mieli tych poważnych [powikłań — dop. red.] — odpowiedział.

Dziennikarz prowadzący dopytywał, czy to nie dziwne, że w przypadku tej szczepionki musimy przyjąć dwie dawki.

Nie, oczywiście nie. Bardzo często są takie szczepionki i je stosujemy. Większość szczepionek jest wielodawkowych: dwu-, trzy- i kilkakrotnie powtarzanych zresztą bardzo często także u nas nie ma tradycji szczepienia się osób dorosłych. Stąd pewnie na ten temat ta niewiedza, ale szczepionki zwykle są podawane wielokrotnie, a przykładem najlepszym jest chociażby grypa — słyszymy na nagraniu.

W podsumowaniu ekspert podkreślił, że dużo groźniejsze są powikłania związane z Covidem, a nie nieprawidłowe odczyny poszczepienne.

Jak widać szczepienia chronią nie tylko nasze zdrowie i życie, ale pozwalają również na uniknięcie poważnych powikłań związanych z koronawirusem. Całe nagranie z ekspertem możecie zobaczyć poniżej.

Więcej o szczepieniach znajdziesz >tutaj<.

Zobacz wideo:

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: YouTube

Poprzedni artykułGwiazdor TVP oskarżony o gwałt? Piotr Krysiak informuje o ogromnej aferze w Telewizji Publicznej
Następny artykułKoniec małżeństwa Anity i Adriana ze ,,Ślubu od pierwszego wejrzenia”? Mają dwójkę małych dzieci, w końcu przerwali milczenie
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl