Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Ministerstwo Rodziny przekazało wiadomość dla rodziców. Chodzi o zasiłek opiekuńczy
Katarzyna Augustyniak
Katarzyna Augustyniak 28.03.2021 17:18

Ministerstwo Rodziny przekazało wiadomość dla rodziców. Chodzi o zasiłek opiekuńczy

minister zdrowia
fot. pexels.com/Gustavo Fring

Ze względu na sytuację w kraju i nowe obostrzenia Ministerstwo Rodziny ogłosiło przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. To bardzo ważna informacja dla rodziców. Minister Marlena Maląg podała datę.

To już pewne. Na podstawie rozporządzenia prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostaje wydłużone o kolejne dwa tygodnie, tj. do 11 kwietnia br.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – kiedy przysługuje?

Jak poinformowało ministerstwo, dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał na takich samych zasadach jak do tej pory. Co to oznacza?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nadal w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły z powodu pandemii COVID-19, do którego uczęszczały dzieci lub dorosłe osoby niepełnosprawne.

Zasiłek będzie należał się również w sytuacji, gdy wyżej wymienione placówki nie będą mogły zapewnić opieki w związku z epidemią koronawirusa.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Jak widać, zasady co do warunków nabycia zasiłku nie ulegają zmianie. To samo dotyczy wytycznych określających, kto może ubiegać się o taki zasiłek. Przypomnijmy jednak, kto może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy.

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Tutaj również nic się nie zmieniło. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie nadal przysługiwać rodzicom dzieci w wieku do lat 8.

Ponadto, zasiłek będzie należał się ubezpieczonym rodzicom dzieci, ale w określonych przypadkach: rodzicom dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, do 18 roku życia na podstawie posiadanego orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz do 24 roku życia, jeżeli mają orzeczenie o konieczności kształcenia specjalnego.

Prawo do zasiłku będzie przysługiwało również ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich z orzeczoną niepełnosprawnością, którzy z powodu niepełnosprawności dziecka są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy.

Zasiłek opiekuńczy to świadczenie ZUS, które stanowi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłacany jest w dni robocze oraz wolne od pracy. Zarówno matka jak i ojciec dziecka na równych prawach mogą ubiegać się o przyznanie zasiłku opiekuńczego, ale nie mogą otrzymywać go jednocześnie.

Zasiłek ten, przysługuje również w sytuacjach, gdy chodzi o dzieci jednego ze współmałżonków – można go otrzymać na dzieci własne, ale także na dzieci małżonka (np. z poprzedniego małżeństwa).

To samo dotyczy dzieci w rodzinach zastępczych. Nie można ubiegać się o zasiłek w trakcie urlopu wychowawczego i bezpłatnego. W razie gdyby matka przebywająca na urlopie macierzyńskim trafiła do szpitala, ojciec dziecka może przyjmować dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Gov.pl, Money.pl, Wikipedia.pl

Powiązane
Czesław Niemen, Kora
Największe przeboje PRL. Jeden z czterech nie pasuje do autora. Zgadniesz który?