Ministerstwo zdrowia za pośrednictwem mediów społecznościowych przekazało pilny komunikat. Resort poinformował, że pacjenci z COVID-19, którzy ukończyli 55. rok życia, są automatycznie włączeni do programu Domowa Opieka Medyczna (DOM). W jego ramach można otrzymać pulsoksymetr.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co takiego przygotowało Ministerstwo zdrowia dla Polek i Polaków po 55. roku życia
  • W jaki sposób można wziąć udział w programie MZ, które udostępnia za darmo specjalistyczne urządzenia
  • Gdzie dowiemy się, w jaki sposób prawidłowo z nich korzystać

Ministerstwo zdrowia przygotowało dla wszystkich Polek i Polaków po 55. roku życia specjalny projekt. Domowa Opieka Medyczna została wdrożona ze względu na rosnącą liczbę zakażeń.

Ministerstwo zdrowia o projekcie DOM

Na oficjalnej, rządowej stronie gov.pl poinformowano, że projekt został wdrożony w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. DOM ma na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów.

Program będzie wykorzystywał pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych — czytamy.

 

Dla kogo jest zatem projekt DOM? To program przede wszystkim dla pacjentów z koronawirusem, którzy:

  • ukończyli 55 lat, wtedy automatycznie zostają do niego włączeni i zostanie im dostarczony pulsoksymetr przez jednego z pracowników Poczty Polskiej;
  • mają mniej niż 55 lat. Wtedy mogą skorzystać z dwóch dostępnych ścieżek: albo wypełniają formularz Pulsocare, który jest dostępny na stronie MZ lub są kwalifikowani przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który jest zarejestrowany w systemie DOM.

O tym, czym są pulsoksymetry i w jaki sposób działają, pisaliśmy w osobnym artykule.

Ministerstwo zdrowia o korzyściach z programu

Resort wspomina, że pacjenci, którzy zostaną objęci programem, mogą cieszyć się wieloma korzyściami. Zostaną oni objęci zdalnym monitoringiem różnych parametrów,

— […] w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Wprowadzenie bieżącego nadzoru nad pacjentami pozostającymi w izolacji domowej jest konieczne ze względu na wysoki poziom stwierdzanych zakażeń — czytamy na gov.pl.

MZ dodaje, że nadzór będzie sprawowany w sposób ciągły przez Centrum Kontaktu powołane przez resort. Oprócz podstawowych informacji o programie przekazano również istotne wskazówki dla pacjentów, m.in. dot. instrukcji do programu DOM. Filmik instruktażowy możecie zobaczyć poniżej.

Z wideo dowiecie się m.in. jak skorzystać z programu, kiedy przyjdzie do nas już paczka, co ile trzeba wykonywać pomiary, co takiego trzeba zrobić, aby pomiar się udał itp.

W razie niepokojących wyników skontaktuje się z nami odpowiedni konsultant i jeśli będzie taka potrzeba, umówi on nas na teleporadę z lekarzem lub wezwie pogotowie ratunkowe. Kiedy wyzdrowiejemy i zakończymy okres izolacji, musimy zwrócić urządzenie.

Zobacz zdjęcie i wideo:

MZ miało dla pacjentów ważne informacje.

 

Resort przekazał również specjalne instrukcje dla pacjentów.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: twitter.com, gov.pl

 

Poprzedni artykułO tym sekrecie Kamila Stocha prawie nikt nie wie. Chodzi o jego żonę Ewę
Następny artykułCzas został tylko do dziś. Rodziny ze Szlachetnej Paczki wciąż czekają na pomoc
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl