Ministerstwo zdrowia przekazało za pośrednictwem Twittera bardzo ważną informację. Okazuje się, że każdy Polak ma prawo do bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dzięki której można korzystać w nagłych przypadkach z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotego
- Kto ma prawo do uzyskania takiej karty
- Gdzie obowiązuje EKUZ
Taka informacja może okazać się niewątpliwie przydatna dla wielu Polaków planujących wyjazd za granicę. Jednak okazuje się, że fakt, iż każdy ma do takiej karty prawo, nie wszystkim może ona zostać wydana. Ministerstwo zdrowia przekazało niezbędne temu informacje. Wiemy, gdzie można złożyć o nią wiosek.
Ministerstwo zdrowia o EKUZ
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może zostać wydana tylko i wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub tym, którzy mają prawo do świadczeń zdrowotnych, pod warunkiem, że są one finansowane ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi.
Karta ta potwierdza, że każdy posiadający ma prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych w większości krajów europejskich, do których zaliczają się m.in. kraje Unii Europejskiej, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria oraz Wielka Brytania, jednak tylko do końca 2020 roku.
Co istotne, EKUZ jest ważna tylko wraz z okazaniem odpowiedniego dokumentu tożsamości z załączonym zdjęciem. Nie płaci się za nią nic, a otrzyma ją każdy, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Ministerstwo zdrowia przypomina także o programie Domowa Opieka Medyczna, przeznaczonym dla ludzi powyżej 55. roku życia.
Aby uzyskać taką kartę, należy pobrać i wypełnić wydrukowany wniosek na stronie nfz.gov.pl, a następnie złożyć go w wydziale wojewódzkim, lub uprawnionej placówce NFZ. Istnieje także możliwość złożenia go za pośrednictwem maila i przesłania na adres ekuz@nfz.gov.pl, pocztą tradycyjną, lub przez elektroniczną skrzynkę podawczą. Ostatnią z możliwości, jest złożenie wniosku poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
Jak należy korzystać z EKUZ?
W przypadku konieczności skorzystania z EKUZ należy pamiętać, że przebywając w jednym z wymienionych wcześniej krajów, przypada Ci takie samo prawo do leczenia, jak w przypadku obywateli danego kraju. Natomiast, jeśli istnieje konieczność opłaty części kosztów za wizytę, to musimy zapłacić z własnej kieszeni. NFZ tego nie pokryje.
Zazwyczaj rozliczanie się z leczenia odbywa się między instytucjami. Może też zdarzyć się w ten sposób, że koniecznym będzie najpierw zapłacić za leczenie, a dopiero po powrocie do Polski złożyć wniosek o refundację.
Należy pamiętać, że za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z ubezpieczalnią. W Polsce jest podobnie. Dlatego przed wizytą warto zapoznać się, który z lekarzy honoruje kartę EKUZ.
Ministerstwo zdrowia, które jakiś czas temu przedstawiło swoją teorię, w sprawie powrotu dzieci do szkół przypomina, że EKUZ nie jest kartą dla całej rodziny, a otrzymuje ją każdy, w tym dziecko. Wówczas jest ona ważna wraz z dowodem tożsamości dziecka, lub rodzica.
Artykuły polecane przez redakcję Lelum:
- Żałoba u Aleksandra i Jolanty Kwaśniewski. Kondolencje spływają z całej Polski
- Sprzed chwili: Podjęto nagłą decyzję, nowy zakaz na święta. Rodzice i uczniowie będą załamani
- Grób Pawła Królikowskiego kilka miesięcy po śmierci. Porażający widok, łzy same napływają do oczu
Źródło: gov.pl