Na gov.pl, a także na Twitterze Ministerstwa Zdrowia i Centrum e-Zdrowia pojawił się bardzo ważny komunikat dotyczący szczepień seniorów. Podkreślono, że przy rejestracji kluczowy jest rok urodzenia, a nie miesiąc czy dzień. Jeśli więc kończysz 80 lat w grudniu, to już teraz możesz zapisać się na szczepienie – czytamy.

Ministerstwo Zdrowia rozwiewa wątpliwości seniorów, którzy nie byli pewni, kiedy mogą zarejestrować się na szczepienie przeciw koronawirusowi. Masz 80 lat lub więcej? Od 15 stycznia umawiasz się na szczepienie – napisano na pacjent.gov.pl.

Ministerstwo Zdrowia zwraca się do seniorów

To bardzo ważna wiadomość dla wszystkich, którzy nie byli pewni, czy mogą zarejestrować się na szczepienia nieco wcześniej. W oficjalnym komunikacie podkreślono, że liczy się jedynie rok urodzenia.

Seniorze. Przy rejestracji na szczepienie przeciw #COVID19 brany jest pod uwagę rok urodzenia, a nie miesiąc czy dzień. Jeśli więc kończysz 80 lat w grudniu, to już teraz możesz zapisać się na szczepienie – czytamy.

Wszyscy, którzy mają 80 lat lub więcej, mogą zapisywać się na szczepienie już od 15 stycznia. Szczegółowa instrukcja widnieje na rządowej stronie. Aby się zarejestrować, możesz:

  • zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989
  • skontaktować się z wybranym punktem szczepień 
  • zapisać się poprzez e-rejestrację.

Co z osobami, które rocznikowo nie mają 80 lat?

– Masz 70 –79 lat? Na szczepienie umawiasz się od 22 stycznia. Szczepienia obu tych grup seniorów zaczną się 25 stycznia. Pozostali obywatele od 15 stycznia mogą zgłosić swoją chęć zaszczepienia się i poczekać na wystawienie e-skierowania – podaje gov.pl.

Jak wygląda szczepienie?

Aby przyjąć szczepionkę, nie trzeba się wcześniej specjalnie przygotowywać – informuje gov.pl. Jest ona podawana jest domięśniowo, w ramię. Lekarze powinni badać pacjentów przed szczepieniem, a po niej przez 15 minut zostajemy na obserwacji.

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie, dodatkowo wydane zostanie zaświadczenie.

Skierowania na szczepienia ważne są 90 dni.

Dziś pisaliśmy także o innym komunikacie MZ. Teraz każdy może sprawdzić, do której grupy się zalicza i kiedy najprawdopodobniej będzie zaszczepiony. Więcej przeczytasz >tutaj<.

Zobacz zdjęcie:

Ministerstwo Zdrowia
twitter.com/MZ_GOV_PL

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

 

Poprzedni artykułOgromne gratulacje, Martyna Wojciechowska i Przemek Kossakowski świętują 3 miesiąc związku. ,,Jednak warto dać się życiu zaskoczyć”
Następny artykułDziewczynka z zespołem włosów niedających się uczesać ma już 10 lat. Niewiarygodne, jak teraz wygląda
Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: marta.m.kulik@gmail.com.