Ministerstwo Zdrowia wydało bardzo pilny apel za pośrednictwem Twittera. Dotyczy on samodzielnego używania domowego koncentratora tlenu u chorych na COVID-19. Osoby, które dotychczas korzystały z tego sposobu pomocy, natychmiast powinny przestać, ponieważ grozi to niebezpieczeństwem. Prof. Anna Piekarska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wyjaśniła możliwość zaistnienia zagrożenia.

Z uwagi na liczne sygnały dotyczące używana domowych koncentratorów tlenu u chorych na COVID-19, które Ministerstwo Zdrowia otrzymywało, postanowiono wydać oficjalne oświadczenie, by ostrzec Polaków przed nie robieniem tego.

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed używaniem domowych koncentratorów tlenowych u chorych na COVID-19

Na oficjalnym koncie Ministerstwa Zdrowia na Twitterze pojawiło się nagranie, na którym prof. Anna Piekarska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odpowiedziała na dwa bardzo ważne pytania. Pierwsze z nich dotyczyło bezpieczeństwa przy używaniu domowego koncentratora tlenu u chorych na COVID-19. Specjalistka stwierdziła, że jest to bardzo niebezpieczne posunięcie.

Używanie domowego koncentratora tlenu, w okresie przedhospitalizacyjnym, u chorych na COVID-19, jest skrajnie niebezpieczne. Odradzamy ten pomysł, jako jeden z najbardziej krzywdzących pacjentów, pomysłów na leczenie – informuje prof. Anna Piekarska.

W dalszej części wypowiedzi specjalistka opowiedziała, co robić w przypadku, gdy pacjent wymaga tlenu, a także, czy samym tlenem można wyleczyć zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Jeżeli pacjent w covidzie, w ostrym okresie choroby wymaga tlenu, czyli spadek saturacji poniżej 94 proc., bo na ogół wtedy odczuwa duszność, to oznacza, że najpewniej ma zapalenie płuc. Jeśli ma zapalenie płuc, to koniecznie musi być w szpitalu, ponieważ samym tlenem nie jesteśmy w stanie wyleczyć covidu – twierdzi specjalistka.

Prof. Anna Piekarska o leczeniu domowym koncentratorem tlenu u chorych na COVID-19

Zdaniem prof. Piekarskiej używanie tej formy leczenia, jest najgorszym z możliwych pomysłów. Może to doprowadzić do niepożądanych efektów, a jeśli pacjent wymaga tlenu, to automatycznie wymaga także podania innych leków, które w szpitalu podaje się dożylnie.

To jest najgorsza możliwa forma leczenia […] Natomiast samym tlenem, nie sposób wyleczyć zapalenia płuc w przebiegu COVID-19. Nie ma takiej możliwości. Jeśli pacjent wymaga tlenu, to wymaga również innych leków, takich, które my podajemy dożylnie w szpitalu. Tutaj nie ma możliwości leczenia w domu – przestrzega prof. Piekarska.

Następnie specjalistka odpowiedziała na pytanie, czym może grozić używanie koncentratora tlenu bez odpowiedniego nadzoru. Jej zdaniem, może to doprowadzić do tego, że pacjent zostanie leczony zdecydowanie za późno.

Grozi to tym, że pacjent zbyt późno trafi do prawidłowego leczenia zapalenia płuc w przebiegu COVID-19. – opowiada specjalistka.

Przypomnijmy, że dziś wicepremier Jarosław Gowin podał informacje dotyczące luzowania obostrzeń. Znajdziecie je >tutaj<. Niedawno zapadły także decyzje dotyczące etapu 1 szczepień. Doszło do kilku ważnych zmian.

Zobacz wideo:

Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło wywiad z prof. Anną Piekarską z UM w Łodzi, która przestrzega przed używaniem domowych koncentratorów tlenu u chorych na COVID-19.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: twitter.com

Poprzedni artykułDominika Tajner ogłosiła za pośrednictwem Instagrama, że jest zakochana
Następny artykułPamiętacie chłopca ze zdjęcia? Martyna Wojciechowska pokazała, jak dziś wygląda i co się z nim dzieje
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl