Miód jest jednym z najstarszych słodzików spożywanych przez ludzi, którego użycie odnotowano już w 5500 lat pne. Podobno ma również specjalne właściwości, jeżeli chodzi o termin jego spożycia. Czy to prawda? Czy miód może się zepsuć?

Czym jest miód?

Miód to słodka, naturalna substancja wytwarzana przez pszczoły z nektaru lub wydzielin roślin. Pszczoły wysysają nektar kwiatowy, mieszając go ze śliną i enzymami i przechowując w ulu. Następnie zostawiają go tam, aby dojrzał i został docelowo użyty jako pożywienie.

Ponieważ skład miodu zależy od gatunku pszczół oraz stosowanych przez nie roślin i kwiatów, może on znacznie różnić się smakiem i kolorem, od klarownego i bezbarwnego do ciemnobursztynowego.

Miód składa się w około 80% z cukru i nie więcej niż w 18% z wody. Dokładna ilość zależy od gatunku pszczół, roślin, pogody i wilgotności.

Zawiera również kwasy organiczne, takie jak glukonowy, który odpowiada za jego charakterystyczny kwaśny smak. Dodatkowo pyłek znajdujący się w niefiltrowanym miodzie zawiera bardzo małe ilości białka, enzymów, aminokwasów i witamin.

Pod względem odżywczym jedynym istotnym składnikiem odżywczym miodu jest cukier, który zawiera 17,2 gramów i 65 kalorii na łyżkę stołową.

Czy miód może się zepsuć?

Miód ma kilka specjalnych właściwości, które pomagają mu przez długi czas, w tym wysoką zawartość cukru i niską zawartość wilgoci, kwaśny charakter oraz enzymy przeciwdrobnoustrojowe wytwarzane przez pszczoły.

Jest bardzo bogaty w cukier i ma w sobie mało wilgoci.

Miód składa się w około 80% z cukru, który może hamować rozwój wielu rodzajów drobnoustrojów, takich jak bakterie i grzyby.

Ponadto, pomimo zawartości około 17–18% wody, jej aktywność jest bardzo niska. Oznacza to, że cukry nie oddziałują z cząsteczkami wody, więc nie mogą być wykorzystywane przez mikroorganizmy i nie może dojść do fermentacji, ani rozkładu miodu.

Dodatkowo, ponieważ miód jest dość gęsty, tlen nie może się w nim łatwo rozpuszczać. To zapobiega rozwojowi lub rozmnażaniu się wielu rodzajów drobnoustrojów.

Czy miód może się zepsuć?

Miód może się zepsuć, gdy jest zanieczyszczony, jeśli pszczoły zbierają nektar z niektórych toksycznych roślin i jeśli jest skażony lub nieprawidłowo przechowywany. Krystalizacja jest naturalnym procesem i za zwyczaj nie oznacza, że ​​miód się zepsuł.

Poprzedni artykuł5 najlepszych niepsujących się produktów spożywczych
Następny artykuł5 zdrowych produktów, które zawsze powinnaś mieć w swojej kuchni
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.