Mity o związku są w stanie zaszkodzić niejednej, budowanej przez lata relacji. Wielu z nas chce, by każdy dzień był wypełniony po brzegi miłością, a nasze brzuchy przysłowiowymi motylkami. Czy to w ogóle jest możliwe? Przed wami 6 mitów na temat związków, w które wszyscy wierzymy!

Do filarów udanej oraz wartościowej relacji należy zaliczyć zaufanie, szczerość, ale również umiejętne okazywanie uczuć i tego, jak bardzo cenimy drugą osobę. Które ze znanych „przepisów” na związek idealny mija się jednak z prawdą? Co się sprawdza, a co może mu zaszkodzić?

1. Dwie połówki jabłka

Wielu terapeutów określa poszukiwanie swojej drugiej połówki jabłka za bardzo krzywdzącą metaforę, w którą wielu samotnych zaciekle wierzy. Osoby, które żyją w przeświadczeniu, iż bez drugiej osoby są niepełne, prawdopodobnie poszukują jej na siłę.

Jakie jest tego następstwo? Brak szacunku do samego siebie i wiary w swoją wartość. Szczęście nie powinno być uzależnione od drugiej osoby i od tego należy rozpocząć związkowe rozważania.

2. Zazdrość buduje

Co poniektórzy uważają, iż zazdrość powinna być wpisana w każdy związek. To ponoć dowód na to, że naprawdę nam zależy, a osoba, którą darzymy uczuciem, powinna czuć się zatem doceniona. Duży błąd. Granica między tzw. dobrą a toksyczną zazdrością jest bardzo cienka.

W skrajnych przypadkach, gdy skumulowane emocje powodują ograniczanie wolności drugiej osoby, może to nawet uchodzić za przemoc. Ponadto, silna zazdrość może być spowodowana brakiem zaufania, czego przyczyn bardzo często możemy doszukać się w sobie.

3. W idealnym związku nie ma miejsca na konflikty

Życie pod jednym dachem lub zwyczajne dzielenie ze sobą dużej ilości czasu to idealny grunt do konfliktu. Brzmi strasznie, ale jest to nieuniknione. Związek bez kłótni po prostu nie może być związkiem. Najważniejsze, by umieć wyciągać wnioski ze wspomnianych sytuacji oraz, pomimo dużego napięcia, zachować szacunek względem ukochanej osoby. Cichych dni nie da się uniknąć.

4. Mity o związku: przeciwieństwa się przyciągają

Ten punkt aż prosi się o głębszą analizę. Oczywiście, nie można zaprzeczyć, że osoby, które posiadają inne pasje, poczucie humoru, czy też podejście do życia, z pewnością nie zbudują udanego i długotrwałego związku. Jednak umówmy się, o ile na początku zainteresowanie partnerem, który jest naszym przeciwieństwem, może być ekscytujące, na dłuższą metę niekoniecznie może się sprawdzać. Osoby, którym to się udaje, musi cechować duża doza cierpliwości i wyrozumiałości.

Nie każdy jest jednak w stanie zbudować ten idealny związek z kimś, w kim próżno dostrzec jakiekolwiek podobieństwa. O ile w pasjach partnera łatwo jest uczestniczyć i wejść w jego świat, o tyle bazowe kwestie (podejście do obowiązków, wychowywania dzieci) zdecydowanie powinny się pokrywać.

5. Dzieci scementują związek

To chyba jeden z najgorszych i najbardziej krzywdzących inne osoby mitów. Pojawienia się na świecie potomka nigdy nie można traktować jako wydarzenia, które zregeneruje rozpadający się związek. Dziecko musi wychowywać się w domu pełnym miłości i wzajemnego szacunku obu rodziców.

Jest to przygoda na całe życie, w której należy się wspierać. Nawet tak piękny dar od losu nie naprawi kulejącej relacji. Osoby, które w to wierzą, odznaczają się brakiem wyobraźni i troski o dobro dziecka.

6. Partner wie, że go kocham, więc nie muszę mu tego powtarzać

Na sam koniec pozostawiliśmy kwestię, która jest podsumowaniem wymienionych wcześniej punktów, a mianowicie miłość. Na ten stan składa się oczywiście wiele istotnych czynników, począwszy od zaufania, szczerości, a kończąc na wsparciu i umiejętnym okazywaniu uczuć. Osoba, którą kochamy szczerze, na pewno będzie umiała to dostrzec- to fakt. Dlaczego by jednak nie szepnąć do ucha kocham cię?

Wprawdzie gesty mają znacznie większą siłę od słów, jednak one również składają się na udany, szczęśliwy związek. Każdy chce czuć się doceniony, a dokonać tego można również poprzez te dwa proste słowa, niezależnie od wieku i wspólnie przeżytych lat.

Zobacz zdjęcia:

Mity o związku
unsplash.com @neonbrand

Trudno o przepis na związek idealny. Każdy z nas zna mity, które mogą dotyczyć wspomnianej relacji. Pytanie, czy każdy z nas w nie wierzy…

Mity o związku
unsplash.com @ericjamesward

Jeden z nich dotyczy kłótni, które ponoć pomiędzy partnerami nie powinny w ogóle mieć miejsca.

Mity o związku
unsplash.com @giuvicente

Kolejny z nich odnosi się do małego, bezbronnego człowieka, którego pojawienie się na świecie miałoby uratować podupadającą relację.

Mity w związku
unsplash.com @ayahya09

Każdy partner powinien czuć się doceniany w związku. Do okazywania swoich uczuć nie są potrzebne wyłącznie czyny, ale również słowa kierowane do ukochanej osoby.

Mity o związku
unsplash.com @heftiba

Dwoje osób, które planują wspólne życie, siłą rzeczy muszą dzielić choć niektóre z pasji, a przede wszystkim, patrzeć w przyszłość w jednym kierunku.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Czy wypada pierwszej napisać do faceta? Obalamy WSZYSTKIE mity!
  2. Przyjaciółka męża. Czy to źle, że mój mąż ma przyjaciółkę?
  3. Kobieta bluszcz w związku. 5 oznak, że nią jesteś

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.