Mleko powinno być jedną z najzdrowszych rzeczy, jakie możemy wypić. Tak przynajmniej mówią nam różne hasła takie tak Pij mleko, będziesz wielki. Jak się okazuje, mogła to być nie prawda oświecona, a propaganda. Tak przynajmniej uważają naukowcy, z których badań wynika, że w rzeczywistości przyczynia się ono do szybszego starzenia. Czy mają rację?

Jest wiele rzeczy, co do których możemy dość bezpiecznie założyć, że mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Nikt chyba jednak nie podejrzewa, że należy do nich coś tak powszechnego w naszej codziennej diecie jak mleko. Pojawiły się jednak badania sugerujące, że jak najbardziej tak właśnie może być!

Czy mleko przyśpiesza starzenie?

Pełnotłuste mleko przyśpiesza starzenie — taką hipotezę wysunął amerykański naukowiec, Larry Tucker, który znalazł powiązanie pomiędzy szybkością starzenia się Amerykanów a rodzajem spożywanego przez nich mleka. Profesor nauk przyrodniczych z jednego z uniwersytetów doszedł do wniosku, że mleko o zawartoci tłuszczu 2% w porównaniu do mleka 1-procentowego, ma negatywny wpływ na nasze organizmy.

Ma ono doprowadzać do szybszego kurczenia się zakończeń chromosomów, normalnie widywanego właśnie w procesie starzenia lub w przypadku chorób przewlekłych. Podczas gdy Amerykańskie Towarzystwo Zdrowia już wcześniej sugerowało, by spożywać nabiał o niższej zawartości tłuszczu, jego hipoteza jest dalece posunięta. 

Kontrowersje wokół mleka

Jednym z powodów, z jakich pojawiają się sceptyczne głosy co do znalezisk Larry’ego Tuckera jest to, że jest on Mormonem. Przede wszystkim jednak warte uwagi są enigmatyczne słowa jednego z przedstawicieli Amerykańskiego Towarzystwa Zdrowia:

Problem tkwi w tym, że zazwyczaj kiedy ludzie jedzą ser, pod nim znajduje się burger.

Zwrócił on wówczas uwagę, że zamiast skupiać się na szczegółach, powinniśmy skupiać się na tym, żeby po prostu jeść zdrowiej. Przestaniecie pić pełnotłuste mleko?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

mleko
canva.com

Czy mleko przyspiesza proces starzenia?

mleko
canva.com

Według tego mormońskiego naukowca — tak. 

mleko
canva.com

Nie powinniśmy jednak jeszcze panikować. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Mąż zaproponował żonie związek na nowych zasadach. W strachu przed rozwodem zgodziła się na wszystko
  2. Małgorzata Kożuchowska jest nie do rozpoznania. Wygląda jak zupełnie inna osoba
  3. Nastolatka trafiła do szpitala z niewiarygodnego powodu. Nawet lekarze byli bezradni, śmiać się, czy płakać?

źródła: health.harvard.edu, pb.pl

Poprzedni artykułOstatnie zdjęcie Anny Jantar. Zrobił je przyjaciel gwiazdy tylko kilka dni przed tragicznym lotem
Następny artykułSuczkę porzucono przy drodze na pewną śmierć. Ratownicy zwrócili uwagę na jej ogromny brzuch, nie było w nim jednak szczeniąt
Redaktorka działu lifestyle w lelum.pl Studentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji medialnej. Interesuje się literaturą romantyzmu. Pisanie zawsze było jej pasją, którą rozwijała już od dzieciństwa. Dziennikarstwo jest karierą bliską jej sercu, chociaż nie wybrała tego kierunku studiów, by pracować nie tylko nad swoim warsztatem pisarskim, ale i pogłębiać miłość do Juliusza Słowackiego