Modliszki w Polsce do niedawna były czymś niezwykle rzadkim. W tym roku można zauważyć dziesiątki tysięcy tych zielonych owadów. Spotkaliście już na swojej drodze modliszkę?

Wysyp modliszek to efekt tegorocznych upałów. Polski internet pęka w szwach od zdjęć modliszek zauważonych na balkonach, przystankach autobusowych czy chodniku.

Modliszki występują w Polsce?

Do tej pory niezwykle rzadko można było spotkać modliszki w Polsce. W 2014 roku minister ochrony środowiska w specjalnym rozporządzeniu zdecydował, że modliszki w Polsce będą od tej pory pod ochroną. Jednak cztery lata temu tych zielonych owadów było stosunkowo niewiele.

Często spotykany gatunek modliszki w Polsce, Mantis religiosa różni się od swojej większej, tropikalnej kuzynki, której obraz przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o modliszkach. Mantis religiosa, którą możemy spotkać obecnie w każdej części Polski, jest niewielkich rozmiarów — samce zazwyczaj liczą do 7 centymetrów, natomiast samice są niewiele większe.

Czy modliszki są niebezpieczne?

Modliszki w Polsce nie są niebezpieczne. Gatunek Mantis religiosa jest niegroźny dla ludzi, można powiedzieć, że wręcz przeciwnie, może bardzo się człowiekowi przydać — modliszki, które możemy spotkać w przestrzeni miejskiej, lasach, polanach i łąkach (które uwielbiają) żywią się pająkami, muchami i komarami.

Modliszki w Polsce – inwazja

Upalne i suche lato, którego doświadczamy w tym roku sprawiło, że uwolniliśmy się od irytujących komarów. Prawdą jest, co powiedział starożytny filozof, że we wszechświecie musi być równowaga, dlatego pozbywając się komarów, tegoroczne upały przyniosły ze sobą zielone owady. Modliszki w Polsce można spotkać już praktycznie w każdym zakątku kraju. Na łonie natury może ich widok nie będzie tak zaskakujący, jak w przestrzeni miejskiej.

Straż miejska apeluje, by nie zabijać owadów, gdyż są one nieszkodliwe. Jeśli to tylko możliwe, najlepiej przenieść je w bezpieczne miejsce na trawie. Spotkaliście już tego lata modliszkę?

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dunkin Donuts zamyka się w Polsce?
  2. W filmie Disneya główny bohater będzie gejem. Internauci się podzielili
  3. Fetyszyści trampek. Polska na szczycie listy

źródło: tvn24.pl, wyborcza.pl

Redaktor Prowadzący portalu Lelum.pl, absolwentka historii sztuki na KUL. Uwielbia eksperymenty kulinarne, filmy Antonioniego i zwiedzać końce internetów. Nienasycona ciekawość świata, ludzi i życia doprowadziła ją do Redakcji Lelum.pl.