Moda nigdy nie stoi w miejscu. Ewoluuje, dopasowując się do nastrojów społecznych, czasów, trendów, potrzeb. Nie inaczej będzie w roku 2021. Według Instytutu Pantone po trudnym roku 2020 będziemy szukać siły i optymizmu w szarości i słonecznej żółci.

Kolory roku Pantone – czy zawsze wyznaczają trendy?

Instytut Pantone nigdy nie wybiera kolorów roku losowo. To raczej odzwierciedlenie tego, co dzieje się dokoła. Rok 2020 miał nam przynieść ukojenie, powrót do natury, mentalne odcięcie od wszechobecnej technologii, stąd kolorem roku był klasyczny błękit. Pandemia nieco pokrzyżowała plany dekoratorom wnętrz, jednocześnie jeszcze wyraźniej pokazała, że potrzebujemy poczucia bezpieczeństwa. Stąd modne były klasyczne wnętrza eko, naturalne kolory, obfitość roślin. Rozpoczynający się właśnie rok 2021 będzie kontynuacją tych trendów. Jednocześnie jego kolorystyka będzie nawiązywała do tej znanej z roku 2020. Nadal będziemy się inspirować naturą.

Szarość i żółć – nie tylko w stylu skandynawskim

 

Połączenie żółci i szarości nie jest nowym rozwiązaniem. Znamy je dobrze z modnego przed kilku laty i nadal chętnie wykorzystywanego stylu skandynawskiego. Żółte zasłony na tle jasnoszarych ścian królowały na salonach nie tylko w Skandynawii, ale niemal na całym świecie. Rok 2021 po raz kolejny wykorzysta to jakże oryginalne połączenie, ale już nie tylko w minimalistycznych wnętrzach skandynawskich. W tym roku mamy otwartą furtkę dla tego zestawienia także we wnętrzach w innych stylach: mieszczańskim, retro, nowojorskim, glamour, industrialnym, nowoczesnym.

Żółć i szarość zagości też na innych dodatkach, także na ścianach. Nadal chętnie będziemy sięgać po surowy beton, różnorakie kamienie i dodatki w kolorze szarości oraz naturalne drewno nawiązujące do słonecznej żółci. Nie zabraknie też ciemniejszych odcieni tego koloru, od żółtka jaj, aż do musztardy.

Modne zasłony – nie zawsze żółte i szare

Moda ma to do siebie, że jest elastyczna. Nie znaczy to więc, że musimy koniecznie wykorzystywać „jedyne słuszne” połączenie barw. Wystarczy, jeśli jeden z tych kolorów wykorzystamy do dekoracji wnętrza i możemy niemal dowolnie łączyć go z innymi kolorami, trzymając się zasady łączenia ciepłych barw z ciepłymi, chłodnych z chłodnymi.

W zestawieniu z szarością dobrze sprawdzą się odcienie zieleni, błękitu i granatu, a także głębokiej czerwieni. Z jasnoszarą barwą ładnie skomponują się pastele.

Z kolei słoneczny odcień żółci będzie idealny w zestawieniu z landrynkowym różem, wiosenną zielenią, błękitem i beżem. Jeśli mamy wątpliwości odnośnie do pasujących do siebie kolorów, można skorzystać z dobrodziejstwa koła barw.

Modne zasłony – najlepsze tkaniny

Modne zasłony to nie tylko kwestia koloru, ale także odpowiednio dobranej tkaniny. Nowoczesne zasłony gotowe szyte są najczęściej z bawełny lub mikrowłókna. Takie tkaniny łatwo utrzymać w czystości, nie ma też problemu z prasowaniem ich w warunkach domowych.

Jeśli potrzebne nam zasłony zaciemniające szyte na wymiar, najlepiej wybrać tkaninę blackout, która zatrzymuje niemal sto procent promieni słonecznych.

W eleganckich wnętrzach w stylu glamour najlepiej powiesić zasłony z weluru lub welwetu, tkanin delikatnie mieniących się w słońcu. Z nimi ładnie skomponują się białe lub jasnoszare firany.

Artykuł  Sponsorowany