Moneta z czasów Polski Ludowej może mieć naprawdę wysoką wartość. Pieniądze z poprzedniego ustroju zyskały na wartości z uwagi na rzadkość występowania nominału w idealnym stanie. Obecnie rośnie na wartości kwota, jaką dostaniemy za PRL-owską złotówkę. Najbardziej cenna jest ta wyprodukowana w 1957 roku. Możemy zarobić na niej aż 1500 zł lub więcej, jeśli jej stan jest nieobiegowy.

Polska złotówka w 1957 roku została wyprodukowana nakładem ponad 58 milionów egzemplarzy. Następne złotówki wybito dopiero w 1965 roku. Skąd więc taki popyt na złotówkę o największym nakładzie, a więc teoretycznie najmniejszej wartości kolekcjonerskiej? Moneta jest coraz bardziej poszukiwana.

Moneta PRL-u, możesz zarobić fortunę

Złotówka wybita w 1957 roku została stworzona z niewdzięcznego materiału, jakim jest aluminium. Ponieważ wówczas, gdy została wprowadzona do obiegu, nie miała większej wartości dla kolekcjonerów, mało kto myślał, by zachować jakiś egzemplarz. 

Właśnie dlatego pieniądz ten praktycznie w całości znalazł się w obiegu, nikt nie dołączył go do swojej kolekcji. Wykonany z aluminium szybko ulegał zniszczeniu i zatarciu. Jak tłumaczył w nagraniu na YouTube właściciel gabinetu numizmatycznego D. Marciniak: tym właśnie sposobem złotówka zyskała na wartości. Jej idealnej, nienaruszonej wersji próżno szukać. Dlatego każdy nominał 1-złotowy w idealnym stanie jest chętnie zakupowana przez kolekcjonerów.

  1. Smutna sytuacja Ireny Santor. Wiadomo, do kogo ma największy żal
  2. Senior pokazał wycinek swojej emerytury. Łzy same napływają do oczu, nie da się przeżyć
  3. Żona Szymona Hołowni pod ostrzałem po wypowiedzi na temat LGBT. Mąż stanął w jej obronie, mocne słowa

Polska złotówka z PRL – wartość

Zastanówmy się zatem czy nasi dziadkowie lub rodzice nie posiadają takiej monety w pamiątkach, starych portfelach. Jeśli złotówka utknęła gdzieś na lata, istnieje szansa, że jest mało zniszczona, a więc jej wartość jest wysoka.

Za złotówkę z 1957 roku, w stanie nieobiegowym dostaniemy od 1500 złotych nawet do kilku tysięcy złotych, jeśli stan pieniądza będzie idealny. Warto więc przeszukać rodzinne pamiątki czy stare pudła na strychu. Możemy nagle znacznie się wzbogacić. Przy okazji szukania starych pieniędzy warto też zwrócić uwagę na inne nominały, wśród nich może znaleźć się wyjątkowa 5-złotówka. Ile można zarobić? Odpowiadamy tutaj.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

moneta
fot.youtube.com/Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak

Ponieważ pieniądze znalazły się w 1957 roku w obiegu niemal w całości, kolekcjonerzy poszukują takich egzemplarzy nienoszących śladów użytkowania.

moneta
fot.youtube.com/Gabinet Numizmatyczny D. Marciniak

Złotówka została wyprodukowana z aluminium, materiału, który bardzo szybko ulega zniszczeniu. Jeśli posiadamy ten nominał z 1957 roku w stanie zniszczonym i zużytym, jest praktycznie bezwartościowy.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Zwłoki mężczyzny w toalecie Urzędu Skarbowego. Tragedia w Otwocku
  2. Nie do wiary, co się dzieje w polskich górach. Najstarsi mieszkańcy przecierają oczy ze zdumienia
  3. Trzeba się spieszyć, Rossmann przygotował niezłą gratkę. Wyprzedaje kosmetyki, wśród nich hit za śmieszne pieniądze
  4. Dziewczynka urodziła się z niezwykle rzadką chorobą. W wieku 8 lat wyglądała jak staruszka
  5. Przyjrzyj się dokładnie swojemu banknotowi. Może być wart znacznie więcej, niż myślisz
  6. PAP: Papież Franciszek powiedział po raz pierwszy coś, czego nikt się nie spodziewał. Boi się pandemii?

Źródło: youtube.com

 

Poprzedni artykułPaznokcie do czerwonej sukienki – jaki kolor wybrać?
Następny artykułWegańskie lakiery do paznokci Simply– Kabos Cosmetics w zgodzie z naturą
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.