Mops to sensacja sieci, która zawładnęła również naszym życiem prywatnym! Uroczy pies, który podbił Internet słynie z niesłychanych min, ślicznego futerka i łagodnego charakteru. Nic dziwnego, że ten wesoły i towarzyski piesek jest nieodzownym elementem kolejnych insta stories, a dziewczyny na całym świecie dobierają stylizacje pod swojego ulubieńca. Choć jedni wciąż uważają go za swoistego rodzaju wybryk natury, pies ten zdążył już zagościć i zakorzenić się w naszych domach i portalach społecznościowych, a my nie chcemy się go stamtąd pozbywać! 

Kiedy zastanawiamy się nad idealnym czworonożnym towarzyszem dla szeroko rozumianej rodziny i dzieci, zwykle widzimy w wyobraźni Labradora. Od pewnego czasu jednak kryteria z tego zakresu się zmieniły, a nowym ulubieńcem młodzieży stał się mops! Z pewnością kojarzycie słodkie minki, które stroi do aparatu- większość instagramowych postów na temat zwierząt sprowadza się szerokiego uśmiechu, który chętnie wykonuje ta rasa psa. Co jeszcze możemy o nim powiedzieć?

Jak wygląda mops?

Mops swoimi gabarytami nie przypomina ani psa z kategorii myśliwych, a tym bardziej zwierzęcia obronnego. Co zatem możemy o nim powiedzieć? Ten ciekawy czworonóg ma zazwyczaj zatroskany wyraz pyszczka, choć jest bardzo łagodnym zwierzakiem. Również jego ciało wskazuje na fakt, że jest to raczej pies kanapowy– krótkie nóżki, grubszy tułów i beżowy kolor to jego cechy charakterystyczne, sprawiające, że możemy go bez problemu rozróżnić w tłumie innych ras! Dodatkowo poznamy go po czarnym odcieniu obwódek wokół oczu, a źrenice czworonoga wydają się być idealnie odrysowane od kształtu kółka.

Dzisiejszy wizerunek tego pięknego psa to zasługa Anglików, którzy wyodrębnili dwa typy tej rasy. Wdzięczna nazwa Morrison to popularny obecnie na Instagramie typowy beżowy piesek, z kolei Willoughby sprawdza się do ciemniejszej barwy sierści. Gdy połączono oba przypadki w połowie XIX w., powstał całkowicie nowy Kennel Club.

Mops to jednak nie tylko charakterystyczna postawa – to również spokojny styl życia, który lubi prowadzić na co dzień i z którym jest też utożsamiany. Jak się okazuje, wybiera swoich ulubionych członków rodziny, do których ma pełne zaufanie! O takim psie możemy powiedzieć, że jest żywą maskotką.

Mops charakter  

Jedni wybierają tego zwierzaka dla walorów wizualnych, drudzy z kolei mają na uwadze fakt, że nie muszą z nim wychodzić nazbyt często. Charakter psa jest bardzo pozytywnie opisywany na licznych stronach internetowych, które poświęcone są wnikliwym analizom czworonogów. Temat wychodzenia na dwór to w ich przypadku raczej negatywny aspekt ich życia, choć nie można uznać ich za typowych leniwców. Jak się okazuje, bardzo cenią sobie wypoczynek nad wodą, a pływanie sprawia im wielką radość.

Rasa ta jest niezwykle inteligentna, a samą naukę różnych czynności traktuje bardzo poważnie- szczególnie jeżeli komenda pochodzi od jego ulubionej osoby! Poza tym musisz też uwzględnić ulubiony smakołyk, który zostanie mu wręczony jako nagroda za dobre wykonanie ćwiczenia. Jednak umiejętności mopsa wykraczają poza zwykłe siad czy skacz. Według portalu Psy.pl w Polsce zostało zarejestrowanych kilka przypadków mopsów, które zdały pomyślnie testy na PT- czyli Psa Towarzyszącego. To świadczy o ich mobilizacji i chęci do nauki!

Mops: hodowla

Nie jest tajemnicą, że pies ten został wyhodowany na ludzkie potrzeby, a jego towarzystwo może mieć zbawienny wpływ na twoje życie. Na początku był widywany na chińskich dworach, szczególnie w powieściach Konfucjusza, a potem zaczął być postrzegany jako nowy członek europejskich rodzin królewskich, ale też majętnych mieszczan, czy arystokracji. W tych konkretnych przypadkach pełnił on przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, a jego hodowla sprowadzała się do stworzenia psa towarzyskiego.

Jak jest z aktualnymi hodowlami? Czy mops pies to rasa, która chętnie się sprzedaje? Najlepiej przed kupnem sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana w rejestrze Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI), ponieważ będziemy mieć pewność, że zwierzak pochodzi z wiarygodnego źródła. Oprócz samych mopsów bardzo dużo hodowli sprowadza się również do wykształtowania się buldogów. Mops francuski to kolejna rasa, która osiąga zawrotne ceny na polskim rynku. Za szczeniaka tej rasy będziemy musieli zapłacić ok. 2000 złotych! Kwota ta jest wysoka ze względu na wliczony w cenę rodowód psa.

Czy mops francuski jest psem towarzyskim? 

Mops francuski to inaczej buldog francuski i to pod tą nazwą znajdziecie w Internecie najwięcej na jego temat. Patrząc na ilość założonych wątków w cyberprzestrzeni, wciąż sporo jest osób, które pytają się o różnice między jedną a drugą rasą. Z teoretycznego punktu widzenia, buldog francuski pochodzi z tej samej rodziny co wyżej już przytoczony mops- należy do psów wyhodowanych na potrzeby towarzyskie. Tak samo zresztą, jak mops bardzo ceni sobie wypoczynek na kanapie! Jednak z praktycznego punktu widzenia możemy gołym okiem dostrzec liczne różnice, które objawiają się przede wszystkim w budowie psa, jego postawionych uszu, czy umaszczeniu.

Po względem charakteru również nieco się różnią od bohatera naszego dzisiejszego artykułu. Zazwyczaj są mniej posłuszne od mopsów, a to wynika z ich upartego charakteru. Co jednak łączy te psy to fakt, że bardzo lubią przebywać wokół rodziny, dlatego buldog francuski jak najbardziej zasługuje na dom pełen miłości! 

Mopsy, tak jak inne zwierzęta, zamieszkujące w naszych domach wymagają opieki i uczucia. Zdjęcia na Instagrama nie będą tak dobre, jeżeli uprzednio nie obdarzysz swojego ulubieńca odrobiną czułości!

ZOBACZ ZDJĘCIA: 

mops
Fot.: franiothepug/ Instagram 

Mops to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych zjawisk na Instagramie!

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułKim jest Roksana, była dziewczyna Quebonafide? To dla niej napisał kawałek „Candy”
Następny artykułUrszula Dudziak miała raka piersi. Gwiazda wyznała: „Obcięłam sobie zdrową pierś!”
Redaktor działu lifestyle w lelum.pl Absolwentka Integracji Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszkała w Stanach Zjednoczonych i Austrii, które zainspirowały ją do odkrywania uroków stosunków międzynarodowych. Interesuje się szeroko rozumianą kulturą, społeczeństwem i dyplomacją. W czasie wolnym ogląda filmy psychologiczne, czyta książki i głaszcze koty.