Muzeum Powstania Warszawskiego przekazało przykrą wiadomość. Zmarły dwie osoby, które wsławiły się bohaterstwem w 1944 roku: Maria Irena Biedermann-Kowalewska i Stanisław Franciszek Ozimek. Zewsząd spływają wyrazy żalu i żałoby.

Nie żyje dwoje bohaterów powstania warszawskiego. Maria Irena Biedermann-Kowalewska walczyła w 1944 roku pod pseudonimem „Myszka”, Stanisław Franciszek Ozimek miał przydomek „Puma”. Oboje mają na koncie szereg zasług.

Nie żyje dwoje bohaterów powstania warszawskiego: „Myszka” i „Puma”

Maria Irena Biedermann-Kowalewska była łączniczką i sanitariuszką Narodowych Sił Zbrojnych. Podczas powstania służyła w szpitalu. Po wojnie kontynuowała karierę medyczną.

„Myszka” kierowała Laboratorium Mykologicznym w Wojewódzkiej Przychodni Skórno-Wenerologicznej w Toruniu. Zajmowała się też aktywizmem kombatanckim. Należała do Światowego Związku Żołnierzy AK.

Odznaczoną ją Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości. Została też Matką Chrzestną Sztandaru Służby Kontrwywiadu Wojskowego w Warszawie.

Stanisław Franciszek Ozimek był harcerzem i żołnierzem Szarych Szeregów. Podczas powstania warszawskiego walczył na Starym Mieście. Kolportował Harcerską Pocztę Polową i pismo powstańcze „Warszawianka”.

Po wojnie pracował w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, badając i popularyzując wiedzę o powstaniu warszawskim. Zajmował się też historią filmu polskiego i prasy powstańczej. Zdobył nagrodę Clio.

Zdjęcia powstańców możecie obejrzeć tutaj:

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego, 1944.pl

Artykuły polecane przez redakcję Lelum: