Muzyk, dzięki któremu jedna z ulubionych bajek dziecięcych stała się wyjątkową, nie żyje. Vadim Petrov, czeski kompozytor ścieżki dźwiękowej do popularnej bajki Krecik zmarł w wieku 88 lat. Każdy z nas chociaż raz widział tę kultową bajkę. O śmierci artysty, jako pierwszy poinformował jego syn. Stacja radiowa Radio Praque International podała, że muzyk od wielu lat zmagał się z poważną chorobą, jednak nie zdradzono z jaką.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kim był Vadim Petrov,
  • Jak przebiegała kariera muzyka
  • O popularnej wnuczce zmarłego kompozytora

Wybitny muzyk, pianista, wieloletni twórca muzyki wieczorowej, jeden z najbardziej utytułowanych i utalentowanych artystów muzycznych czeskich Vadim Petrov nie żyje. Jego długa kariera była obfita w liczne sukcesy oraz ogromną ilość stworzonych kompozycji.

Zobacz także: UEFA podjęła decyzję ws. rasistowskiego skandalu w Lidze Mistrzów

Nie żyje muzyk Vadim Petrov

Zza naszej południowej granicy napłynęły bardzo smutne informacje. W wieku 88 lat zmarł znany i bardzo szanowany muzyk Vadim Petrov, którego fani mogą kojarzyć przede wszystkim z kompozycji ścieżki dźwiękowej do znanej bajki dla dzieci pt. Krecik, która bardzo często leciała w ramach „Wieczorynki” na antenie TVP 1.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Kariera artysty była obfita w ogromne sukcesy. Nie można się temu dziwić, ponieważ w przeciągu ponad 6 dekad swojej aktywności w świecie muzycznym stworzył ponad 1400 kompozycji, jednak poza sukcesami przyniosło mu to coś zdecydowanie ważniejszego, szacunek i uznanie fanów.

Zobacz także: Najgorsza wiadomość z samego rana. Nie żyje wielki Polak

Jako pierwszy informację o śmierci kompozytora podał jego syn. Wywodząca się ze stolicy Czech, Pragi stacja radiowa Radio Prague International podała, że od dłuższego czasu muzyk zmagał się z chorobą.

Kompozycje artysty wykorzystywane były w wielu serialach, oraz filmach. Jednak to nie wszystko. Jego twórczość wielokrotnie posłużyła także, jako tło muzyczne w spektaklach teatralnych i bajkach dla dzieci. Całkiem niedawno zmarł także wybitny aktor David Lander, który podkładał głos w bajkach dla dzieci, o czym więcej przeczytacie >tutaj<.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Kim był Vadim Petrov?

Vadim Petrov był czeskim kompozytorem muzycznym pochodzenia rosyjsko-czeskiego. Urodził się 24 maja 1932 roku w Czechach, gdzie mieszkał przez całe życie. Wywodził się z rodziny rosyjskiego emigranta pochodzenia arystokratycznego. Jego ojciec był lekarzem rodzinnym, przyjmującym w praskiej dzielnicy Zizkov.

Muzyk początkowo uczęszczał do rosyjskiego liceum w praskiej dzielnicy Pankrac. Już podczas nauki w szkole średniej miał sprecyzowane plany dotyczące przyszłości. Wybrał się na studia pianistyczne i kompozytorskie, gdzie swój talent muzyczny piętnował pod okiem doskonałych profesorów.

Po studiach pracował w Praskim Miejskim Centrum Edukacyjnym. W latach 60. stworzył swoje Konserwatorium Ludowe specjalizujące się w muzyce tanecznej oraz jazzie. W 1968 roku jego twórczość została zakazana, jednak po zapewnieniu sobie stanowiska profesora w Konserwatorium im. Jana Deyla i Liceum dla Niewidomych wszystko wróciło do normy.

Muzyk wykładał także w Konwersatorium w Pradze, gdzie uczył teorii muzyki w latach 1976 – 1992. Jego wnuczką jest znana czeska modelka Linda Vojtova. Przypomnijmy, że wczoraj odeszła od nas znana polska aktorka Katarzyna Łaniewska.

Zobacz zdjęcie:

Zmarł muzyk Vadim Petrov. Miał 88 lat.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: radiozet.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl