Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Mydło zamiast szamponu? Jak zrobić je w domu?
Marzena Siarkiewicz
Marzena Siarkiewicz 05.10.2018 16:27

Mydło zamiast szamponu? Jak zrobić je w domu?

biedronka
fot. instagram.com/dermaglin

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”158″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”1″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Mydło zamiast szamponu może być nazywane szamponem w kostce. Jakie są jego zalety? Czy można całkowicie zrezygnować z szamponu na rzecz kostki mydła? Wydaje się to nieracjonalne, jednak nie do końca słusznie. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Tego dowiecie się z naszego tekstu. Zapraszamy do lektury.

Wiele dziewczyn i kobiet nie wyobraża sobie zaprzestania korzystania z szamponu. Mimo to nie brakuje zwolenniczek eliminowania go ze swojej porannej rutyny. Czy czymś go zastępują? Myją włosy samą wodą, a może preferują mydło zamiast szamponu? Czy takie rozwiązanie ma jakiś sens? Tak!

Mydło zamiast szamponu. Czy można myć włosy mydłem?

Tak, trzeba jednak wiedzieć, jakie mydło jest odpowiednie dla danego typu włosów. Osoby z tendencją do ich przesuszania powinny sięgnąć po to na bazie oleju kokosowego, który zresztą sprawdza się również przy włosach normalnych. To jednak nie wszystko, wybór produktów do pielęgnacji tego typu włosów jest większy. Pomocne mogą być także mydło shea czy oliwa z oliwek. Można spróbować poeksperymentować również z mydłami z dodatkiem lnu czy też rumianku. Mają one właściwości oczyszczające i łagodzące podrażnienia głowy. Warto zainteresować się również mydłem marsylskim, które zawiera w sobie oliwę z oliwek, która doskonale natłuszcza i nawilża skórę głowy. Dla osób, które borykają się z łupieżem, dobrym rozwiązaniem będzie szare mydło, które pozbawione jest sztucznych barwników i jest hipoalergiczne.

Co z osobami, które mają przetłuszczające się włosy? Dla nich najlepszą opcją będzie sięgnięcie po mydło rumiankowe (najlepiej z ekstraktem z wody oczarowej lub pokrzywy), które ma właściwości ściągające skórę głowy i regulujące ilość, wydzielanego przez nią sebum. Warto zastanowić się również nad mydłem siarkowym, ponieważ siarka zmniejsza ilość wydzielanego przez skórę łoju. Czarne mydło to z kolei propozycja dla osób, które narzekają zarówno na przetłuszczające się włosy, jak i łupież. Powstaje ono ze zmiażd`onych czarnych oliwek. Oczyszcza skórę, usuwa martwy naskórek, a także łagodzi podrażnienia i stany zapalne.

Mydło zamiast szamponu. Jak zrobić mydło szałwiowe?

Mydło szałwiowe, czyli zrobione na bazie maceratu szałwiowego, jest niezwykle pożyteczne dla naszych włosów. Dlaczego? Ma ono właściwości przeciwdziałające przetłuszczaniu się ich, a także odżywiające je, poza tym wykazuje również działanie przeciwłupieżowe. Jest ono bardzo dobrą propozycją dla dziewczyn, które mają cienkie włosy z tendencją do przetłuszczania. Jak zrobić macerat z szałwii? Wystarczą suche liście szałwii (ok. pół słoika), które należy zalać oliwą z oliwek (250g). Macerat powinien posiedzieć w wolnowarze (w temp. ok 45 st.) i po kilku godzinach zostać wyjęty.

Mydło zamiast szamponu to nie wszystko. Jak pielęgnować włosy?

Przede wszystkim powinnyśmy zwracać uwagę na ich kondycję. Regularne podcinanie naszych końcówek i dostarczanie włosom niezbędnych składników odżywczych, a także dbanie o to, aby nie ulegały one urazom mechanicznym to podstawa. Powinnyśmy także pamiętać o tym, że zabiegi, zwłaszcza tak inwazyjne, jak rozjaśnianie czy trwała ondulacja, pogarszają stan naszych włosów. Troszczmy się o nie, bo na to zasługują.

– Nie wyobrażam sobie pielęgnacji włosów bez regularnego podcinania, szczególnie przy tak cienkich włosach, jak moje. Zniszczenia lubią piąć się w górę, dlatego czasami mamy wrażenie, że włosy nam się skracają. Regularność to dość ciekawe słowo w kontekście podcinania, ponieważ może skrywać różną częstotliwość. Dla jednego regularnym będzie podcinanie włosów raz na 3 miesiące, dla kogoś innego – raz na pół roku. Dlatego warto obserwować swoje włosy, a częstotliwość podcinania dopasować do indywidualnych potrzeb i kondycji – powiedziała autorka bloga Martusiowy Kuferek w rozmowie z serwisem glamourlady.pl

– (…) Do czesania używam szczotki z naturalnego włosia dzika oraz drewnianego grzebienia, który pięknie przeciwdziała elektryzowaniu. Zamiast chropowatego ręcznika, włosy odsączam w bawełnianą koszulkę, suszę je naturalnie i czeszę dopiero, gdy są suche. Każde mycie włosów kończę chłodnym strumieniem wody, dzięki czemu domykam łuski. Chronię włosy podczas snu i śpię w tzw. koczku – ślimaczku. Mało osób zdaje sobie sprawę, jak włosy niszczą się podczas ocierania o poduszkę, czy nocnego wiercenia się. Oczywiście od czasu do czasu pozwalam sobie na stylizację lokówką, a gdy się spieszę – używam suszarki. Wszystko jest dla ludzi! Szampon do włosów, odżywki i maski to świetne dopełnienie pielęgnacji, jednak bez delikatnego obchodzenia się z włosami, może być ciężko utrzymać je w nienagannej kondycji – przyznała w tym samym wywiadzie.

Mydło zamiast szamponu – ZOBACZ ZDJĘCIE:

mydło zamiast szamponu

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jak często myć włosy? Opinia lekarzy was zaskoczy
  2. Domowe sposoby na zdrowe i lśniące włosy
  3. Najmodniejsze fryzury. Na co powinnaś postawić?

źródła: mydloteka.pl, halier.pl