Ministerstwo Zdrowia podało prawdopodobny termin rozpoczęcia szczepień przeciwko koronawirusowi. Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska był gościem czwartkowej porannej audycji Radia Plus, w której zdradził szczegóły na ten temat. Kiedy szczepionka będzie w Polsce? Wiceminister odpowiada.

Ministerstwo Zdrowia miało dla Polek i Polaków pilne informacje do przekazania. Waldemar Kraska zdradził szczegóły dotyczące szczepionek na COVID-19. Kiedy możemy się ich spodziewać?

Szczepionka na koronawirusa: kiedy będzie w Polsce? Ministerstwo Zdrowia odpowiada

Już prawie rok temu media obiegła informacja o niebezpiecznym wirusie SARS-CoV-2, który zaczął się rozprzestrzeniać z chińskiego miasta Wuhan w prowincji Hubei. Na początku mało kto się spodziewał, że wirus dotrze aż do Europy i obejmie niemal cały świat.

Nic więc dziwnego, że odkąd WHO ogłosiło, że świat ma do czynienia z pandemią, rozpoczęły się gorączkowe badania dotyczące wynalezienia szczepionki przeciwko COVID-19. Ostatnio udało się to zrobić, a w mediach aż zaszumiało. Każdy chce wiedzieć, kiedy szczepionka trafi do Polski?

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

12 listopada Waldemar Kraska był gościem porannej audycji w Radiu Plus. W rozmowie był pytany m.in. o możliwy termin, kiedy szczepionka trafi do Polski. Wiceminister zdrowia nie pozostawił obywatelom żadnych złudzeń.

— Myślę, że na początku pierwszego kwartału przyszłego roku — odpowiedział.

Dalej w wywiadzie podkreślił, że w pierwszej kolejności będą szczepione osoby w największej grupie ryzyka, czyli osoby powyżej 60-65. roku życia oraz personel medyczny, który jest zaangażowany w walkę z koronawirusem. W dalszej kolejności będą szczepione inne grupy społeczne.

— Myślę, że będzie to koniec grudnia — dodawał.

  1. Jakie wykształcenie ma Magda Narożna? Mało kto ma pojęcie, kim jest z zawodu, w życiu byśmy nie zgadły
  2. Zakaz obejmuje nawet 80 procent kobiet. Lekarze nie pozostawiają wątpliwości, można bardzo zaszkodzić
  3. Britney Spears jest ubezwłasnowolniona. Fani wstrząśnięci, właśnie przegrała w sądzie, ojciec dalej kontroluje jej życie

Ministerstwo Zdrowia: szczepionka na koronawirusa

Dyskusja na temat tak pożądanej szczepionki rozgorzała niedawno na nowo. Radio Zet przekazało, że amerykański koncern Pfizer poinformował, że ich preparat, opracowany wspólnie z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech ma 90 proc. skuteczności.

Preparat jest testowany już w trzecim etapie badań klinicznych. Jednak nadal wyniki nie są oficjalne, a jedynie cząstkowe.

Portal przypomina, że próg skuteczności ustanowiony przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków dla szczepionki na COVID-19 to 50 proc. Jednak po opublikowaniu wyników trzeciej fazy producenci szczepionek będą musieli śledzić zdrowie pacjentów jeszcze przez co najmniej dwa miesiące.

Dopiero wtedy agencja może zgodzić się na użycie szczepionki w nagłych wypadkach. W trzeciej fazie badań klinicznych pozostają również inne preparaty.

Ich pierwsze wyniki możemy prawdopodobnie poznać jeszcze w tym roku. Wśród nich znajdziemy takie środki jak Astra Zeneca/Uniwersytet Oksfordzki, Johnson&Johnson, Moderna oraz Sinovac.

Pozostaje nam tylko czekać, aż szczepionka dotrze do Polski i okaże się naprawdę skuteczna. Wiele Polek oraz Polaków z napięciem oczekiwało podobnych informacji na ten temat. Szczepienia nie będą obowiązkowe.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wszystko co osiągnął, jest zasługą kobiet. Niepełnosprawny Fabian w mocnych słowach o wyroku TK
  2. Podjęto decyzję, ogromna zmiana dla Polaków od 16 grudnia. Wielbiciele lotów przecierają oczy ze zdumienia
  3. Niewiarygodny sekret Izabeli Janachowskiej wyszedł na jaw. Ujawniono, co robi żona milionera, kiedy nikt nie patrzy
  4. Wstrząsające sceny pod domem Hanny Lis. Wszędzie dym i płomienie: ”Cztery zastępy straży pożarnej pod moim domem”
  5. Big Boy z „Gogglebox” pokazał zdjęcia bez ubrań. Porażający widok, utrata wagi miała swoją cenę
  6. Tak mieszka biskup na wsi: 21 hektarów i pałac za kilka milionów. Relacja rolnika
  7. Pij 3 razy dziennie, a niesamowicie wzmocnisz odporność. Syrop z czarnego bzu wypijesz ze smakiem, w mig rozprawi się z infekcją

Źródło: zdrowie.radiozet.pl

 

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl