Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? Przed nami wspaniały czas ślubów, wesel, czas dokonywania odpowiednich decyzji względem kreacji, ale także ważnych pytań. Co dla jednych może być oczywiste, dla drugich już niekoniecznie, szczególnie gdy tradycja miesza się z nowoczesnym obyciem. Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? Już nigdy się nie pomylisz! 

Nie tylko krój i uszycie białej sukienki jest powszechnym dylematem młodych ludzi. Przygotowania do ślubu to także mnogość pytań, które pojawiają się przy każdej możliwej okazji- jednym z nich jest odpowiednie umiejscowienie zaręczynowego pierścionka. Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy według tradycji? Czy jest on ważniejszy od obrączki? A może to właśnie ona pojawia się na jego miejscu podczas formalnych uroczystości?

Skąd się wzięła tradycja noszenia pierścionka zaręczynowego? 

Twoja miłość kwitnie, jesteś szczęśliwa, a twój wieloletni chłopak właśnie ci się oświadczył. Czy życie może być w tym momencie jeszcze piękniejsze? Jak się okazuje, lśniące w wiosennym słońcu brylanty nie zawsze były łączone z tradycją zaręczyn!

 Choć dzisiaj już sobie nie wyobrażamy lepszego materialnego finału wieńczącego uczucia dwojga ludzi, to pod koniec XIX wieku był to słowny akt. To właśnie dokument miał związać na wieki parę, a o drogich akcesoriach jeszcze nikt wówczas na myślał. Jak widać, słowo pisane miało większą siłę przebicia na tym polu!

Tym samym na podstawie takiego papieru, wybranka mogła odwołać się na jego mocy do chłopaka, który ją zostawia. W XX wieku jednak prawo musiało ustąpić magii brylantów, które od tej pory stały się symbolem zadośćuczynienia.

 Pierścionek zrobiony z niezwykłych minerałów zagościł zwłaszcza za oceanem, gdzie do dzisiaj chętnie się nim posługujemy przy okazji oznajmienia radosnej nowiny! Przedślubny zwyczaj obdarowywania się przez zakochanych ma swoje miejsce w zasadach liturgicznych kościoła katolickiego – dziś ma bardzo ścisłe powiązania z religią.

Jak wygląda pierścionek zaręczynowy?  

Zanim przejdziemy do kwestii, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy, ustalmy, jak takie świecące akcesorium zdobiące dłoń powinno wyglądać. Nieprzypadkowo używamy tutaj słowa powinno, ponieważ umownie istnieje klasyczny obraz takiej przedślubnej obrączki.  

Do klasycznego rozwiązania w tym zakresie możemy zaliczyć pierścionek ozdobiony białym lub perłowym diamentem, o czym mówi nasza piękna polska tradycja. Według staropolskich wierzeń, to właśnie te niezwykle materiały mają symbolizować pomyślność dla przyszłych małżonków, ale również trwałość- być może ze względu na równie mocne kamienie szlachetne?

Dziś jednak do kanonu powszechnych pierścionków zaręczynowych skradły się również drobne modyfikacje w zakresie nie tylko samego kolorytu kamienia, ale także wybór kształtu, czy faktury. Jeżeli więc lubisz głębokie kolory, twój ukochany z pewnością nie będzie mieć większych trudności z wyborem szafirów, czy szmaragdów, które są oferowane obecnie w każdym sklepie jubilerskim.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce, jeżeli faktycznie już taki uzyskamy? Przede wszystkim, trzeba zacząć od wyboru odpowiedniej dłoni. Jak każdy powszechny zwyczaj, również historia noszenia pierścionka zaręczonego w kraju nad Wisłą ma swoje zakorzenienie w historii, sięgająca czasów postwania styczniowego!  

Przed 1864 rokiem kobiety w Polsce ozdabiały lewą dłoń pierścionkiem zaręczynowym, natomiast prawa była zarezerwowana dla wdów. Jednak dramatyczne zakończenie powstania styczniowego sprawiło, że panie na znak żałoby zaczęły przekładać pierścionek zwiastujące radość na palec u prawej ręki. 

Tradycyjne podejście

Nasza tradycja wskazuje nam nasza prawą stronę, choć nie jest to nakazane żadnymi dekretami czy ustawami. Jeżeli będziesz chciała przystroić palce lewej dłoni, z pewnością nie zostaniesz naznaczona klątwą. Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy po ślubie? Gdy marsz Mandelsona już towarzyszy ci w drodze do ołtarza, a ty wciąż zastanawiasz się nad kwestią noszenia obrączki, to już spieszymy z odpowiedzią.

Tutaj odwołujemy się do samej istoty pierścionka zaręczynowego- to bowiem on rezerwuje miejsce obrączce, zatem po powiedzeniu sobie sakramentalnego tak, obrączka znajduje się na miejscu tego pierwszego, na prawej dłoni. Wtedy przenosimy pierścionek zaręczynowy na lewą dłoń, która już zawsze może figurować właśnie w takiej pozycji.

Jednak dzisiaj powszechnym zwyczajem jest także noszenie obrączki w tandemie z pierścionkiem na jednym palcu, zazwyczaj serdecznym. Pod tym względem wiele krajów europejskim pozostaje tradycyjna, tak jest również w Polsce.

Jak nosi się pierścionek zaręczynowy za granicą?

Na którym placu nosi się pierścionek zaręczynowy w krajach odległych od nas? Kanada, Stany Zjednoczone, a także Afryka cenią sobie położenie diamentu na lewej dłoni, ponieważ według wierzeń w tych częściach globu, ręka i palce tej strony znajdują się bliżej serca.  

Skandynawia zupełnie odbiega od tych standardów i stworzyła własną historię na ten temat- przed ślubem zakochani kupują sobie obrączki, które są sparowane w komplecie z takim samym egzemplarzem w dniu ślubu. Tymczasem po przedziwnej stronie mapy, na Węgrzech, pierścionki zaręczynowe w ogóle nie cieszą się popularnością. Co kraj, to przedślubny obyczaj!

Podsumowanie 

Teraz już wiesz, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy! Palec serdeczny wskazuje na radość, zaangażowanie w uczucia, ale także fakt, że jesteś zajęta! To, że taki piękny dodatek znajduje się w środku doni bardzo podkreśla twój przedślubny stan. To co, sukienka już wybrana?  

ZOBACZ ZDJĘCIA: 

na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy
Fot.: dusa2019/ pixabay.com 

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? Tradycja mówi o prawej dłoni i palcu serdecznym.