Nadmierna potliwość choć jest zjawiskiem powszechnym, może być ona jednak bardzo denerwująca i krępująca. W tym artykule skupimy się dziś na tym, jakie są jej przyczyny oraz poznacie sposoby, dzięki którym będziecie wiedzieli, jak się z nią uporać.

Czym jest nadmierna potliwość?

Nadmierna potliwość to przypadłość, w której gruczoły ciała wydalają nadmierną ilość płynów bez konkretnego powodu (takiego jak wysoka temperatura, czy aktywność fizyczna). Ze względu na obszar występowania można podzielić ją na dwa rodzaje:

  1. Miejscowa nadpotliwość – występująca w niektórych obszarach ciała, zwykle pod pachami, na dłoniach i stopach lub na twarzy, czy skórze głowy.
  2. Uogólniona nadpotliwość – obejmuje ona całe ciało, zwykle jest to oznaka problemu zdrowotnego lub uwarunkowań genetycznych.
Czym spowodowana jest nadmierna potliwość?

Pocenie się to naturalny odruch organizmu, w którym układ nerwowy pobudza gruczoły potowe do produkcji płynu chłodzącego ciało. Następuje to w odpowiedzi na temperaturę, aktywność fizyczną lub stres. Czasami jednak nerwy te stają się zbyt aktywne i pot produkowany jest wyżej wymienionych powodów. Przypadłość potliwości może być również uwarunkowana predyspozycjami genetycznymi.

Przyczyną tej niekomfortowej dolegliwości mogą być też następujące choroby:

– infekcje,

– cukrzyca,

– choroby układu pokarmowego,

– otyłość,

– problemy z tarczycą,

– niski poziom cukru we krwi,

– niektóre nowotwory,

– zaburzenia hormonalne,

– zawał serca.

Nadmierna potliwość – jak sobie z nią radzić?

Problematyczne obszary ciała powinny być jak najbardziej czyste i suche. Możecie w tym celu używać chłonnych wkładek. Dzięki temu pozbędziecie się wstydliwych plam na odzieży.

Dobrym rozwiązaniem będzie także noszenie zapasowego zestawu ubrań. Pamiętajcie, by wybierać te z naturalnych włókien, jak bawełna czy jedwab, które pozwolą skórze oddychać. 

Pamiętajcie również, by pić dużo wody w celu uzupełnienia jej braków w organizmie. Polecamy napary z pokrzywy, szałwii czy skrzypu polnego – mogą ograniczyć wydzielanie płynów.

Salony kosmetyczne oferują również zabiegi wstrzykiwania botoksu wokół gruczołów. Zabieg ten powoduje zmniejszenie wytwarzania potu. Kolejnym skutecznym zabiegiem jest Jonoforeza.

Poprzedni artykułDlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne przez cały rok?
Następny artykułCórka przyniosła ze szkoły list od nauczycielki. Rodzice zamarli na widok dołączonego woreczka
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Współpracowała z najlepszymi polskimi projektantami i markami kosmetycznymi. Studiowała projektowanie ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Od wielu lat współpracuje z markami Maniewski, Farmagan i Davroe. Dba o fryzjerski sektor beauty największego wydarzenia modowego w Polsce - Katowice Fashion Week. Posiada szeroką, teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Uczestniczyła w wielu szkoleniach fryzjerskich u najlepszych specjalistów w Polsce.