Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Nagle pogorszył się stan Celine Dion. Lekarka przekazała smutne wieści
Martyna Pałka
Martyna Pałka 12.09.2023 15:56

Nagle pogorszył się stan Celine Dion. Lekarka przekazała smutne wieści

Przykre wieści na temat stanu zdrowia Celine Dion
Przykre wieści na temat stanu zdrowia Celine Dion, fot. Janet Mayer / SplashNews.com/East News

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Celine Dion jest jedną z najbardziej utalentowanych wokalistek na świecie, a jej piosenki do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością. Niestety, gwiazda od jakiegoś czasu cierpi na ciężką chorobę, która utrudnia jej codzienne funkcjonowanie. Na czym konkretnie polega rzadkie schorzenie?

Celine Dion jest nieuleczalnie chora

Kanadyjska piosenkarka może pochwalić się niemałymi zasługami dla światowego przemysłu muzycznego. Do dziś jest prawdziwą ikoną muzyki, a jej hity, takie jak “The Power of Love”, czy “My Heart Will Go On” znają absolutnie wszyscy. Niestety, jakiś czas temu Celine Dion musiała nieco zwolnić, a to wszystko z powodu swoich poważnych problemów zdrowotnych.

Utalentowana wokalistka poinformowała, że zmaga się z nieuleczalną chorobą - zespołem Moerscha-Woltmanna, określanym inaczej zespołem sztywności uogólnionej. Jest to zaburzenie o podłożu neurologicznym, które występuje niezwykle rzadko i rozwija się około 40. roku życia.

Celine Dion 1.jpg
Celine Dion jest nieuleczalnie chora, fot. Janet Mayer / SplashNews.com/East News
Wszyscy myśleli, że wychodzi na prostą. Dramatyczna wieść o Krzysztofie Igorze Krawczyku

Z powodu rzadkiej choroby Celine Dion potrzebuje nieustannej opieki

Wokalistka codziennie zmaga się z ogromnym bólem, a rzadkie schorzenie znacznie utrudnia jej codzienne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że wielką pomocą dla Celine Dion jest jej ukochana siostra, która towarzyszy jej każdego dnia.

Więcej na temat niespotykanej choroby Kanadyjki wypowiedziała się polska lekarka - neurolog Katarzyna Toruńska. Jej zdaniem charakterystycznymi objawami schorzenia są między innymi zaciśnięte mięśnie klatki piersiowej, które znacznie utrudniają swobodne oddychanie. Dodatkowo pojawia się również ścisk mięśni gardła i jamy brzusznej, co często prowadzi od unikania jedzenia i zaburzeń odżywiania.

Na podstawie obecnych wiadomości te prognozy są naprawdę niepokojące. To jest rzadka choroba neurologiczna, gdzie wiodącym objawem jest uogólniona sztywność mięśni. Występuje napadowy, rozwija się w dorosłości między 3 a 6 dekadą, około 40 roku życia. Zaczyna się od kręgosłupa, a potem przechodzi na kończyny

Neurolog tłumaczy rzadką chorobę Celine Dion

Doktor Katarzyna Toruńska wyznała, że objawy towarzyszące schorzeniu znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, a co dopiero wykonywanie zawodu opartego na śpiewie i męczących występach scenicznych. Co więcej, jej zdaniem to właśnie muzyka może być bodźcem zaostrzającym bolesne objawy. Specjalistka uważa, że najlepszym wyjściem jest odpowiednia rehabilitacja i farmakologia.

Jest leczenie objawowe i rehabilitacyjne. Taka osoba musi się permanentnie rehabilitować, musi te mięśnie rozluźniać. Do tego są także pewne leki, które chorym się podaje.

Lekarka przyznała też, że nigdy nie spotkała się osobiście z pacjentem cierpiącym na taką dolegliwość. Choroba Celine Dion jest na tyle rzadko spotykana, że zmaga się z nią zaledwie 1-9 na milion osób.

Tagi: Celine Dion