Nagranie, na którym zapisano brzmienie płuc osób zakażonych koronawirusem, wywołuje gęsią skórkę. Tak charakterystyczny i przerażający dźwięk, wielu lekarzy słyszało po raz pierwszy w życiu. 
 
Z dnia na dzień na całym świecie przybywa coraz więcej przypadków zakażeń koronawirusem, a także jego śmiertelnych ofiar. Jak podaje WHO, 80% procent zarażonych COVID-19 dochodzi do zdrowia bez specjalnego leczenia, natomiast jedna na sześć osób, ciężko przechodzi chorobę, doznając problemów z oddychaniem. O tym co dzieje się z płucami takiego pacjenta, postanowił opisać pulmonolog z Royal Australasian College of Physicians w australijskim wydaniu dziennika The Guardian. Nagranie odgłosów w osłuchu chorych płuc jest przerażające.
 

Nagranie odsłuchu płuc

Szmery przypominające wypowiadane szeptem głoski f oraz h – tak brzmią płuca zdrowego człowieka, którego oddech jest regularny, równomiernie głęboki i wykonywany bez wysiłku. W przypadku osoby zakażonej koronawirusem odgłos dochodzący z płuc jest niczym ścieżka dźwiękowa z horroru. Co dzieje się z naszymi organami podczas infekcji?

Jak dowiadujemy się z portalu poradnikzdrowie.pl, płuca zajęte przez koronawirusa mają o wiele mniejszą wydajność, a w wyniku COVID-19 może dość do ich ostrego zapalenia. Profesor John Wilson, pulmonolog z Royal Australasian College of Physicians, w The Guardian wyjaśnił, że na zapalenie płuc w wyniku zakażenia koronawirusa nie działają antybiotyki, a w przeciwieństwie do zapaleń wywołanych przez bakterie, atakuje on nie tylko niewielkie części płuc, ale ich całą powierzchnię. Nagranie zamieszczone przez Medzcool, na którym uwieczniono brzmienie płuc zakażonego pacjenta, przedstawia jeden z najokropniejszych dźwięków, jakie możemy sobie wyobrazić.

  1. 28-letni mężczyzna zaraził się koronawirusem. Nagrał przejmujące wideo: „Prawdziwe piekło, nie do opisania”
  2. Nowe informacje o córce Kasi Kowalskiej budzą lęk. Sytuacja jest dramatyczna
  3. Co się stanie, jeśli po Wielkanocy znikną wszystkie ograniczenia? Scenariusz budzi grozę

Brzmienie płuc zainfekowanych koronawirusem

Brzmienie płuc, które zostały zaatakowane przez koronawirus, to przerażające świty, szmery i rzężenia. Jak dowiadujemy się z portalu poradnikzdrowie.pl, wielu lekarzy potwierdza, że takie natężenie dźwięków w jednym momencie, słyszy po raz pierwszy życiu

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Medzcool, który publikuje edukacyjne materiały wideo dla studentów i pracowników służby zdrowia, postanowiło zamieścić na swoich kanałach społecznościowych odgłos wydawany przez płuca osoby zakażonej koronawirusem. Co słyszymy? Przyśpieszający oddech w początkowej fazie choroby i słabe świsty przy wydechach, trzaski, podobne do odgłosu drewna płonącego w ognisku, które występują na początku zapalenia płuc i słaby szmer oddechu, a także coraz więcej trzeszczeń charakterystycznych dla zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Przerażające dźwięki, które przedstawia to nagranie, na długo zapadną w naszej pamięci.

ZOBACZ ZDJĘCIA I NAGRANIA: 

nagranie
Fot. Pixabay, Pexels

Lekarze podkreślają, że zapalenie płuc spowodowane zakażeniem koronawirusem różni się od tego wywołanego przez bakterie. 

nagranie
fot. youtube.com / Aalap Herur-Raman

W przypadku koronawirusa zakażenie obejmuje całe płuca. 

Tak brzmią płuca osoby zakażonej koronawirusem. 

Dla porównania oto nagranie dźwięku płuc zdrowej osoby.  

ZOBACZ TEŻ:

  1. Pożar domu letniskowego, strażacy znaleźli zwłoki mężczyzny. Sprawą zajmie się prokuratura
  2. Genialna zabawa Martyny Wojciechowskiej. Internauci wygrali, szczęka opada do samej ziemi
  3. Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat
  4. Ratowniczka medyczna wychodziła na dyżur. Nie mogła przewidzieć, co przygotowali dla niej sąsiedzi, łzy same płyną
  5. Pokazali wyjątkowe zdjęcia ze ślubu w czasie pandemii. „To nie jest ceremonia, jaką zaplanowaliśmy”
  6. Skrajna nieodpowiedzialność, urządzili chrzciny na 20 osób. Zostali surowo ukarani wysokim mandatem

źródło: poradnikzdrowie.pl

Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.