Nagroda Nobla: nie żyje Toni Morrison. Była pierwszą Afroamerykanką, która zdobyła nagrodę w kategorii literatura. O jej śmierci poinformowała rodzina. Ceniona autorka miała 88. lat. Jak podaje BBC, Toni Morrison zmarła 5 sierpnia.

Nagroda Nobla jest przyznawana za wybitne osiągnięcia od 1901 roku. Śmierć każdego z jej laureatów to ogromna strata dla świata nauki i sztuki. Toni Morrison otrzymała nagrodę za przedstawianie w swoich tekstach najważniejszych problemów amerykańskiej rzeczywistości. Prezydent Obama nazwał ją skarbem narodowym — podaje BBC.

Nagroda Nobla: Toni Morrison nie żyje

O śmierci artystki poinformowała jej rodzina. Kobieta miała odejść po krótkiej chorobie. W opublikowanym oświadczeniu podziękowano wszystkim, którzy doceniali Toni Morrison.

– Chociaż jej odejście stanowi ogromną stratę, jesteśmy wdzięczni za to, że miała długie, dobrze przeżyte życie — czytamy słowa bliskich noblistki na stronie BBC.

Redakcja BBC podaje, że Toni Morrison zmarła w jednym z nowojorskich szpitali. Jej twórczość odmieniła spojrzenie wielu osób na problemy, z jakimi zmaga się amerykańskie społeczeństwo. Pisała między innymi o niewolnictwie i historii Afroamerykanów.

Kim jest Toni Morrison?

Toni Morrison jest laureatką literackiej Nagrody Nobla z 1993 roku. Nie ukrywała, że była feministką. Zadebiutowała w 1970 roku powieścią The Bluest Eye, w której opisała samotność ciemnoskórego dziecka w rasistowskim społeczeństwie. Otrzymała Nagrodę Pulitzera za książkę Jazz. 

– Jej narracje i fascynująca proza ​​wywarły niezatarty ślad na naszej kulturze — powiedział Sonny Mehta z wydawnictwa Knopf, czytamy na bbc.com.

W 1998 roku zekranizowano jej powieść pod tytułem Beloved. Jedną z ról zagrała Oprah Winfrey. Dwa lata temu Uniwersytet Princeton na cześć Toni Morrison nadał jej imię jednemu z budynków. 10 jej książek zostało przetłumaczonych na język polski.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

nagroda nobla
fot. screen YouTube Charlie Rose

Nie żyje Toni Morrison, laureatka Nagrody Nobla.

nagroda nobla
fot. screen YouTube Charlie Rose

Artystka zmarła 5 sierpnia po krótkiej chorobie.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Dominika Tajner z byłym mężem na imprezie. „To nie jest tak, że jest jakaś kosa”
  2. Była dziennikarka stacji TVN wyzwana, opluta i popchnięta. Dodała emocjonalny wpis, który wstrząsnął siecią
  3. Krzysztof Sadowski miał dopuszczać się molestowania. ”Kobiety twierdzą, że zamykano je w piwnicy na noc”
  4. 39-letnia Marta Kaczyńska publicznie karmi syna piersią na plaży. Ile lat ma dziecko?
  5. Nie poszła na ślub siostry. Powód powala

Źródło: BBC

Poprzedni artykułDominika Tajner z byłym mężem na imprezie. „To nie jest tak, że jest jakaś kosa”
Następny artykułWstajesz o tej godzinie? To znaczy, że będziesz szalenie bogata i szczęśliwa!
Redaktor prowadząca w Lelum.pl Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Interesuje się polityką, kreowaniem wizerunku i show-biznesem. Fanka kina noir i kryminałów. W wolnych chwilach odwiedza warszawskie teatry.