Najdroższe filmy świata wzbudzają olbrzymie zainteresowanie. Zapierają dech w piersiach, oszałamiają efektami specjalnymi, szczegółową scenografią i brawurowymi kreacjami aktorskimi. Przyjrzyjmy się bliżej najsłynniejszym produkcjom, które kosztowały grube miliony!

Tworzenie filmów nigdy nie należało do tanich, ale w ostatnich latach można zauważyć, że koszt produkcji filmów wzrósł do astronomicznego poziomu. Chociaż filmy produkowane są na różnorakich budżetach — zarówno tych dużych, jak i małych, dziś skupimy się na najdroższych filmach świata. Lista najdroższych filmów z pewnością was zaskoczy. Sprawdźcie, czy mieliście okazję obejrzeć je wszystkie, a jeśli nie, koniecznie nadróbcie zaległości. 

Najdroższe filmy świata — ranking

Na koszt produkcji filmowej składa się wiele czynników. Dużą rolę odgrywają wynagrodzenia dla aktorów, długie harmonogramy postprodukcji, a także marketing. Największe sumy pieniędzy przeznaczane są na efekty specjalne. Na szczęście twórcy filmowi wiedzieli, w jaki sposób zainwestować pieniądze. Zazwyczaj filmy z najdroższym budżetem należą również do najbardziej dochodowych produkcji. Najdroższe sceny filmowe wymagają zwykle efektów specjalnych i wielu godzin postprodukcji. Sprawdźmy, jak kształtuje się ranking najdroższych filmów świata!

Avengers: Koniec gry (2019)

Można śmiało uznać, że Avengers: Koniec gry będzie jednym z największych filmów wszech czasów nie tylko ze względu na oszałamiający budżet w wysokości 356 000 000 dolarów, lecz także na zainteresowanie widzów na całym świecie, co przełożyło się na oszałamiające dochody produkcji o superbohaterach na podstawie komiksów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. W filmie występują największe nazwiska światowej kinematografii: Michael Douglas, Benedict Cumberbatch, Gwyneth Paltrow, Scarlett Johansson, Chris Hemsworth i Samuel L. Jackson.

Zaplątani (2018)

Wśród najbardziej kasowych produkcji znajdują się też filmy animowane. Opowieść Disney’a nie mogła nie znaleźć się w rankingu najdroższych filmowych produkcji. Dlaczego film wymagał aż tak olbrzymiego budżetu? Z kilku podstawowych powodów. Przede wszystkim, zanim powstała ostateczna wersja, prace nad filmem zawieszane były dwa razy. Większość budżetu pochłoną scenariusz, a także storyboarding. Budżet przeznaczony na zrealizowanie filmu Zaplątani wyniósł 260 000 000 dolarów. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007)

Wynagrodzenie dla aktorów wyniosło bagatela 10 000 000 dolarów, efekty wizualne 25 000 000 dolarów, a fotografowanie w technice 3D to koszt 15 000 000 dolarów. To tylko kilka z elementów, które stworzyły finalny efekt tej niesamowitej produkcji. Film Piraci z Karaibów: Na krańcu świata kosztował aż 300 000 000 dolarów. To jeden z najdroższych filmów wszech czasów. 

Hobbit: Bitwa Pięciu Armii (2014)

Budżet na film Hobbit: Bitwa Pięciu Armii wyniósł 250 000 000 dolarów. Według serwisu boxofficemojo.com w weekend otwarcia produkcja ta niezwykła opowieść na podstawie słynnej powieści J.R.R. Tolkiena zarobiła 54 724 334 dolarów. 

Harry Potter i Książę Półkrwi (2009)

Harry Potter i Książę Półkrwi został oparty na szóstej powieści JK Rowling o tej samej nazwie. Ten film był wielkim sukcesem kasowym, przynosząc 934 416 487 dolarów. Ze wszystkich filmów o Harrym Potterze był to największy wydatek Warner Brothers. Całość produkcji wyniosła rekordowe 250 000 000 dolarów. 

Avatar (2009)

Reżyser Avatara, James Cameron, miał rozpocząć pracę nad tą produkcją zaraz po sukcesie Titanica z 1997 roku, jednak ostatecznie film powstał dopiero 2009. Dlaczego reżyser czekał tyle lat na powstanie dzieła? Cameron uważał, że w latach 90. technologia nie jest jeszcze na wystarczająco wysokim poziomie, by dogonić jego wizję, dlatego wolał zaczekać kilka lat. Patrząc na dochody filmu można wywnioskować, że sam Cameron podjął słuszną decyzję. Budżet wyniósł 237 000 000 dolarów i zwrócił się w pełni, bo film zarobił aż 2 782 275 172 dolarów.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

najdroższe filmy
plakat filmu ”Zaplątani”

Najdroższe filmy animowane. ”Zaplątani” znaleźli się w tym rankingu.

najdroższe filmy
plakat filmu ”Hobbit: Bitwa pięciu armii”

Jakie są najdroższe filmy w historii kina? Między innymi Hobbit — Bitwa pięciu armii.

najdroższe filmy
plakat filmu ”Harry Potter i Książę Półkrwi”

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć produkcji Harry Potter i Książę Półkrwi. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Filmy o muzyce, które musi znać każdy meloman. 8 obowiązkowych pozycji
  2. Najlepsze filmy o modzie. 8 filmów dokumentalnych, które musisz zobaczyć
  3. Krzysztof Tyniec powróci jako Timon w „Królu Lwie”? W obsadzie dubbingowej nie zabraknie największych gwiazd
  4. Filmy lat 90., które zmieniły kino. 8 kultowych produkcji, które musisz znać!
  5. Najlepsze filmy akcji, psychologiczne i sensacyjne. TOP LISTA!