Najlepsze filmy kostiumowe. Ten  specyficzny gatunek filmowy zazwyczaj zachwyca produkcyjnym rozmachem. Kostiumy potrafią całkowicie zmienić charakter obrazu i nadać mu niepowtarzalny klimat. Jesteście ciekawi, które filmy są najlepsze w kategorii „kostiumy”? Zapraszamy do listy najwybitniejszych dzieł polskich i zagranicznych!

Dobra historia to nie wszystko. Aby superprodukcja stała się filmem kultowym, wymaga odrobinę „Boskiego dotyku”. Talent aktorski odtwórców głównych ról, ponadczasowe dialogi, przepiękna scenografia, czy w końcu zostająca w nas na długo muzyka. To wszystko (i nie tylko to) składa się na wybitność dzieła filmowego. Oto wybrane przez nas najlepsze filmy kostiumowe.

Najlepsze filmy kostiumowe. TOP lista!

Jakie są najlepsze filmy kostiumowe? Najlepsze filmy kostiumowe to zazwyczaj te, których scenarzyści sięgnęli do biografii osób z epoki lub posłużyli się wybraną powieścią, adaptując ją na potrzeby kina. Na tym polu duże sukcesy odnosła również polska kinematografia.

Film Ziemia obiecana 

Ponadczasowa adaptacja powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem. Dzieło Andrzeja Wajdy z 1974 roku opowiada historię trzech przyjaciół, Karola, Maksa i Moryca, którzy chcąc dorobić się wielkiej fortuny, zakładają fabrykę w dziewiętnastowiecznej Łodzi. W rolach głównych Daniel Olbrychski, Jan Frycz i Wojciech Pszoniak. Ten wielopoziomowy film nie bez powodu jest uznawany za jedno z największych arcydzieł polskiego kina. Andrzejowi Wajdzie doskonale udało się przenieść widzów w świat łódzkich fabrykantów XIX wieku. Na uwagę zasługuję również wybitna muzyka skomponowana przez Wojciecha Kilara. Słynny Walc z filmu Ziemia Obiecana do dziś jest uznawany za najlepszy temat muzyczny naszej kinematografii. Ziemia Obiecana w 1976 roku otrzymała nominację do Oscara, co zwróciło uwagę całego świata na ten film.

Film Braveheart

Arcydzieło Mela Gibsona z 1995 roku z nim samym w roli głównej. Aktor i reżyser wcielił się w postać szkockiego bohatera narodowego, Williama Wallace’a. Superprodukcja o pragnieniu wolności pełna jest wręcz kultowych scen batalistycznych, otrzymała aż pięć Oscarów, w tym za najlepszy film.

Film Pianista

Film Romana Polańskiego z 2002 roku oparty został na autobiografii Władysława Szpilmana, polskiego pianisty żydowskiego pochodzenia. Główny bohater przeżył II wojnę światową, ukrywając się na terenie warszawskiego getta. W rolę pianisty wcielił się rewelacyjny Adrien Brody. Ten wybitny film z tragedią holokaustu w tle, przez ukazanie losu artysty w czasie wojny dotyka najdelikatniejszych części duszy widza, co sprawiło, że film otrzymał między innymi Złotą Palmę w Cannes i trzy Oscary, w tym dla Romana Polańskiego za reżyserię. 

Filmy kostiumowe romantyczne

Filmy romantyczne kostiumowe to te, w których na pierwszym planie jest wielka miłość. Kostium i historia to pretekst i sposób na opowiedzenie danej historii. 

Duma i uprzedzenie

Film Joe Wright to adaptacja powieści Jane Austen pod tym samym tytułem. Plejada gwiazd z Keirą Knightley na czele, a wszystko to w kostiumach z przełomu XVIII i XIX wieku. Ta z pozoru prosta historia pięciu córek na wydaniu i dwóch kawalerów do wzięcia pełna jest zwrotów akcji i romantycznych momentów. Poruszy serce nawet największego twardziela. Film jest przepiękny plastycznie, co zostało docenione czterema nominacjami do Oscarów.

Zakochany Szekspir 

Elżbietańska Anglia i król dramatu jako główny bohater. To połączenie wykorzystał w filmie John Madden, opowiadając o miłości Williama Szekspira do… swojego aktora! W XVI wieku na deskach teatru nie występowały kobiety, co nie znaczy, że nie było takich, które nie pragnęły zostać aktorką. Jedna z takich dziewczyn postanawia przebrać się za chłopca, żeby spełnić swoje marzenie. Tak rodzi się wielka miłość, a wszystko to, okraszane jest wersami z najromantyczniejszej tragedii wszech czasów, jaką jest Romeo i Julia.

Dobre filmy kostiumowe romantyczne

Dobre filmy kostiumowe romantyczne, to takie, które potrafią nas wzruszać od lat. Ilekroć je oglądamy, płaczemy jak bóbr. To o nich można powiedzieć, że to najlepsze filmy kostiumowe. 

Spartakus

Wielka miłość, starożytny Rzym i powstanie niewolników pod przywództwem gladiatora, Spartakusa. Film powstał w 1960 roku za niebotyczną jak na tamte czasy kwotę 12 milionów dolarów. Anthony Mann i Stanley Kubrick stworzyli prawdziwe arcydzieło. Film zrobiony został nad wyraz realistyczny, mimo przeniesienia nas w świat starożytny nie trąci fałszywym plastikiem. Do tego ultramęski Kirk Douglas, a u jego boku przeurocza Jean Simmons. Superprodukcja z lat 60′ została nagrodzona czterema Oscarami. 

Kochanica Francuza

Rewelacyjny film kostiumowy w reżyserii Karela Weisha. Podczas zdjęć do filmu, para aktorów grających główne role przeżywa podobne rozterki, co grane przez nich postacie. Targani namiętnościami, próbują dokonać właściwych wyborów. W rolach głównych zobaczymy królową, Maryl Streep i Jeremiego Ironsa. Wzruszająca opowieść z pięcioma nominacjami do Oscarów, ale wygranym tylko jednym, oczywiście przez Meryl Streep za najlepszą rolę kobiecą.

Jeśli nadal nie widzieliście, któregoś z tych filmów, to koniecznie musicie to nadrobić. Mamy nadzieję, że nasze najlepsze filmy kostiumowe również wam przypadną do gustu. Pamiętajcie jednak, żeby zaprosić na ten seans swoją drugą połówkę! Film ogląda się we dwójkę znacznie lepiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Oscary 2019. Polskie akcenty w historii oscarowych gal
  2. Najlepsze filmy o modzie. 8 filmów dokumentalnych, które musisz zobaczyć
  3. Fajne filmy na wieczór. Filmy, które idealnie ogląda się we dwoje

ZOBACZ ZWIASTUNY:

Zwiastun Spartakusa z 1960 roku. Robi wrażenie prawda?

 

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułSyn Krzysztofa Ibisza pojawił się w finałowym odcinku TzG. Podobny do taty?
Następny artykułOjciec panny młodej zrobił dla niej niezwykłą rzecz. Gdy tylko wstał, wszyscy zaniemówili
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Miłośnik starych piosenek i zapomnianych gwiazd. Zajmuje się również pisaniem piosenek i muzyką ilustracyjną do filmów. Marzy o skomponowaniu utworu dla Alibabek.