Filmy o modzie zaskakują i inspirują. Świat mody fascynuje wszystkich, nawet filmowych twórców, dlatego w ostatnich latach powstały liczne dokumenty poświęcone największym projektantom. Zajrzyjcie za kulisy największych pokazów mody. Przedstawimy osiem filmów dokumentalnych, które musicie zobaczyć!

Jeśli szukacie filmu na wieczór, a jednocześnie chcielibyście zajrzeć do świata mody, przedstawimy wam osiem najciekawszych dokumentów poświęconych tej dziedzinie sztuki. Filmy o modzie wzbudzają coraz większe zainteresowanie wśród szerokiego grona odbiorców, dlatego przygotowaliśmy kilka interesujących propozycji. Usiądźcie wygodnie, przygotujcie popcorn i…zaczynamy!

Filmy o modzie, które powinieneś znać

Iris, 2014

Dokument opowiada o ekscentrycznej historyczce sztuki amerykańskiego pochodzenia i prawdziwej ikonie mody, Iris Apfel. Apfel ma bardzo ciekawą przeszłość. Była projektantką wnętrz Białego Domu dla dziewięciu amerykańskich prezydentów. Jej styl jest na tyle inspirujący, że w 2005 roku Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku zorganizowało wystawę poświęconą projektantce. Mimo zasłużonego wieku Iris wciąż przyciąga do siebie tłumy i jest inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie.

McQueen, 2018

Niezwykła opowieść o chłopaku z biednej dzielnicy Londynu, który pojawił się znikąd i raz na zawsze zrewolucjonizował modę. Ww kilka lat Alexander McQueen z przeciętnego chłopaka stał się ikoną sztuki współczesnej. Przed oglądaniem dokumentu przygotujcie paczkę chusteczek, bo ten dokument to prawdziwy wyciskacz łez i choć nie należy do lekkich i przyjemnych filmów, to jest pozycją obowiązkową dla wszystkich entuzjastów mody.

Diana Vreeland: The Eye Has to Travel, 2011

Dokument opowiada o życiu i twórczości legendy mody, Dianie Vreeland, która zapisała się złotymi literami w historii amerykańskiego Vouge’a i Hapeer’s Bazar. Vreeland słynęła z silnej osobowości i odważnych decyzji. To ona wylansowała takie nazwiska jak Twiggy czy Cher i stała się inspiracją dla całych pokoleń w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Film składa się ze wspomnień rodziny, znajomych i przyjaciół Diany, ale zawiera również zawiera wywiady z samą zainteresowaną.

The Secret World of Haute Couture, 2007

Świat haute couture owiany jest tajemnicą, której pilnie strzegą zarówno domy mody, jak i klienci. Ten dział luksusowego krawiectwa nieustannie wzbudza zaciekawienie znawców mody, ale też zwykłych śmiertelników Film opowiada o członkach elitarnej grupy kobiet, które mogą pozwolić sobie na zakup tych wyjątkowych kreacji. Dowiemy się również sporo na temat samej techniki haute coutre i zasad, które jej przyświecają. W czym tkwi sekret luksusowej mody, na którą mogą pozwolić sobie tylko najbogatsi?

Yohji Yamamoto: This Is My Dream, 2011

Dokument prezentuje sylwetkę jednego z najbardziej cenionych japońskich projektantów, Yohji Yamamoto. Widzowie mają okazję przyjrzeć się pracy projektanta i całego jego zespołu nad kolekcją wiosna-lato 2010. Możemy przyglądać się z bliska każdemu etapowi produkcji kolekcji: od pierwszych szkiców, narysowanych niedbale na kartce papieru, aż po elektryzujące show, będące uwieńczeniem kolekcji.

The September Issue, 2009

Na pewno kojarzycie kultową rolę Meryl Streep, która w filmie Diabeł ubiera się u Prady, wcieliła się w rolę despotycznej królowej mody, Anny Wintour. Tym razem mamy do czynienia z dokumentem, a nie fabułą, a najsłynniejszą redaktorkę naczelną amerykańskiego Vogue’a możemy poznać od kulis. We wspaniałym dokumencie The September Isuue poznajemy kulisy pracy nad najważniejszym, wrześniowym wydaniem biblii mody. Każdy, kto choć raz zetknął się z wrześniowym magazynem Vouge, na pewno zdaje sobie sprawę, jak wymagające jest złożenie całego wydania. Pasjonaci mody z pewnością będą zachwyceni!

Valentino: The Last Emperor, 2008

W filmie mamy okazję prześledzić życie jednego z największych projektantów mody, który tworzył kreacje dla kobiet przez niemal pół wieku — Valentino Garavani. Reżyser filmu, Matt Tyrnauer zabiera nas w niezwykłą podróż przez życie włoskiego projektanta, podczas której odkrywamy jego największe tajemnice, a także mamy okazję przyjrzeć się jego życiu zawodowemu.

The True Cost, 2015

Ten dokument ma zupełnie inny charakter niż pozostałe tytuły. Film porusza problemy związane z funkcjonowaniem fast fashion. Przemysł modowy ma wiele ciemnych stron, które zostały odsłonięte w tej wyjątkowej produkcji. Znakomity dokument o tym, jaką cenę płacimy jako obywatele świata za możliwość kupienia ubrań szybciej, taniej i więcej. Film odsłania ciemną stronę mody, na którą nie zwracamy uwagi, przemierzając uginające się od ciężaru ubrań sklepy.

Zobacz zwiastuny filmów:

Filmy o modzie zyskują coraz szerszą rzeszę fanów.

Jaki jest wasz ulubiony dokument modowy? 🙂

Anna Wintour uchodzi za ikonę stylu. Warto obejrzeć dokument o jej pracy, bo jest szalenie inspirujący!

The True Cost pokazuje drastyczną prawdę na temat branży mody.

Valentino doskonale wiedział, jak chce wyglądać kobieta.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Filmy na walentynki. Romantyczne filmy na wieczór we dwoje
  2. Najlepsze filmy akcji, psychologiczne i sensacyjne. TOP LISTA!
  3. Filmy na wieczór. Fajne filmy, które idealnie ogląda się we dwoje