Rząd zapowiedział podwyżkę minimalnej kwoty emerytury. Nie będzie ona jednak powiązana z roczną waloryzacją świadczeń (która – w związku z inflacją – może w 2022 roku osiągnąć rekordowy poziom). O szczegółach opowiedziała na antenie radiowej Jedynki ministra pracy i polityki społecznej Marlena Maląg – odpowiedzialna między innymi za politykę senioralną.

Maląg o emeryturach. „Wzrost o co najmniej 5 procent”

Obecnie najniższa emerytura wynosi 1250,88 złotych. Rząd Mateusza Morawieckiego planuje jednak podwyżkę kwoty – rozporządzenie w tej sprawie miałoby wejść w życie od stycznia 2022 roku. W rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia szefowa resortu polityki społecznej wskazała konkretne liczby.

– W przyszłym roku wzrost minimalnej emerytury wyniesie co najmniej 5 procent, więc jeżeli dzisiaj tę minimalną emeryturę mamy na poziomie 1250,88 złotych, to w przyszłym roku będzie to na pewno ponad 1300 złotych – przekonywała.

dziennikarz
Maria Kowalewska nie żyje

Maląg odniosła się jednocześnie do kwestii waloryzacji świadczeń emerytalnych.

– Waloryzacja rent i emerytur oparta będzie o wskaźniki związane z sytuacją ekonomiczną kraju. Dbamy o to, aby nie były to groszowe wzrosty waloryzacyjne, ale przede wszystkim jest to wskaźnik inflacji. Zastosowaliśmy odpowiedni algorytm […] żeby zabezpieczyć ten minimalny wzrost – powiedziała.

Ministra podkreśliła również, że w listopadzie uprawnionym do świadczeń seniorom wypłacona zostanie tak zwana „czternastka”, czyli dodatkowa emerytura lub renta.

– Najważniejsze, że seniorzy nie muszą wykonywać praktycznie żadnych ruchów. Czekają na swoją emeryturę, czekają na swoją rentę i w tym czwartym kwartale, razem z tym świadczeniem, zostanie wypłacona przez ZUS czternasta emerytura – dodała.

Źródło: Super Express

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Zmarła Danuta Orzechowska
  2. Piosenkarz Michał W. usłyszał zarzuty. Grozi mu nawet 10 lat więzienia
  3. Dobijamy do kolejnej bariery. Wiceminister zdrowia o najnowszych danych dot. zakażeń

Wydawca i redaktor sekcji Lifestyle. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl