Największe pająki w Polsce. Przedstawiamy ranking najpotężniejszych gatunków, które możesz spotkać bliżej niż ci się wydaje! Boisz się pająków? Sprawdź, jakie pająki są jadowite, a które najbardziej agresywne. Top 5 pająków w Polsce, które są naprawdę przerażające!

Pająki z pewnością nie są ulubionymi zwierzątkami domowymi, z jakimi mamy do czynienia. W Polsce nie brakuje ludzi, którzy cierpią na arachnofobię, czyli paniczny lęk przed pająkami. Czasami naprawdę jest się czego bać! Sprawdź ranking największych pająków w Polsce. Niektóre wyglądają naprawdę groźnie!

Największe pająki w Polsce. TOP 5

5. Tygrzyk Paskowany

Tygrzyk Paskowany jest jednym z piękniejszych pająków w Polsce, a jego ciało może sięgać do 2,5 cm. Nie licząc odnóży. Co ciekawe, samice są sporo większe od samców. Na szczęście ukąszenie przez tygrzyka paskowanego nie stanowi zagrożenia, można porównać je do użądlenia przez osę. W przypadku osób starszych i dzieci przy ukąszeniu może pojawić się ból i opuchlizna, u dorosłych jedynie swędzenie. Żyją głównie na łąkach i nad brzegami zbiorników wodnych w południowej Polsce. 

4. Sidlisz Piwniczny

Sidlisz pwiniczny jest dużym pająkiem, którego ciało bez odnóży sięga nawet 1,6 cm. Ukąszenie przez takiego pająka nie jest dla nas groźne, jedynie powoduje miejscowy obrzęk, który może pobolewać i swędzieć. Pająk ten jest najbardziej aktywny w nocy, a spotkać go można w piwnicach, starych murach, jaskiniach czy pod kamieniami ściółki leśnej. 

3. Sieciarz jaskiniowy

Sieciarz jaskiniowy jest najbardziej jadowitym pająkiem w Polsce. Razem z odnóżami mierzy nawet 5 cm, a jego odwłok około 1,5 cm. Jego ukąszenie nie jest dla nas groźne, jednak bardzo nieprzyjemne, można porównać je do ukąszenia przez szerszenia. Ten pająk żywi się ślimakami i innymi stawonogami, a występuje w Europie i Azji. Najczęściej możemy go spotkać w  piwnicach, jaskiniach oraz studzienkach kanalizacyjnych.

2. Kątnik domowy większy

Kątnik domowy to jeden z największych pająków, którego odnóża mogą sięgać aż 8 cm! Co więcej, lubi towarzystwo ludzi, a najczęściej można spotkać go w mieszkaniach, łazienkach, piwnicach oraz garażach. Ukąszenie może skutkować bardzo silnym bólem, a u osób uczulonych na jad może być naprawdę nieciekawie. Kątniki domowe mogą dożyć nawet 7 lat! Żywią się muchami, komarami, owadami i innymi mniejszymi pająkami.

1. Bagnik nawodny 

Bagnik nawodny jest największym pająkiem w Polsce, a z odnóżami może sięgać nawet 8 cm. Sam jego odwłok mierzy około 2,2 cm. Bagniki są w stanie przebić się przez ludzką skórę podczas ukąszenia, które nie jest bardzo groźne dla człowieka, Może spowodować nawet kilkudniowe zatrucie i mocny ból! Bagniki najczęściej żyją w pobliżu brzegów jezior i rzek. Żywią się owadami, małymi rybami, a nawet żadami. Jest ich w Polsce bardzo mało, toteż prawdopodobieństwo, że natkniecie się na nie jest znikome.

Czy pająki w Polsce są jadowite?

Wszystkie pająki są jadowite, co pozwala im na uśmiercenie swoich ofiar, jednak pamiętajmy, że mało który pająk jest się w stanie przebić przez ludzką skórę. Istnieje jednak sporo gatunków pająków, których ukąszenie może być dla nas nieprzyjemne, a nawet bardzo bolesne. Do takich gatunków należą m.in.:

  • Sieciarz jaskiniowy
  • Kolczak zbrojny
  • Tygrzyk paskowany
  • Krzyżak ogrodowy
  • Sidlisz piwniczny

Wychodzi na to, że nie mamy czego się bać, ponieważ mało który pająk jest w stanie przebić naszą skórę, co więcej pająki ukąszą człowieka tylko wtedy, gdy się bronią! Jeżeli napotkasz w pobliżu siebie pająka, postępuj spokojnie i delikatne, a z pewnością nie wzbudzisz w nim agresji. 

Największe pająki w Polsce
ZOBACZ ZDJĘCIA:

największe pająki w polsce
wikipedia.org

Największe pająki w Polsce mogą sięgać aż 8 cm! 

największe pająki w polsce
wikipedia.org

Nawet największe pająki w Polsce nie są groźne dla życia człowieka

największe pająki w polsce
wikipedia.org

Każdy pająk jest jadowity, jednak mało który jest w stanie przebić skórę człowieka.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Mały niedźwiadek torturowany przez grupę ludzi. Maleństwo wyło z przerażenia
  2. Pies dostał ponad 60 strzałów z wiatrówki! Śrut znajdował się nawet pod jego powiek
  3. Pies przeszedł skomplikowaną operację. Pierwsze spotkanie po zabiegu czworonoga i właściciela wzrusza do łez
  4. Suczka nie chciała iść do weterynarza i udawała nieżywą. Reakcja jej właścicielki bawi do łez
  5. Mężczyzna bił psa, który ze strachu nawet się nie bronił. Nagranie wrzucił do sieci

źródło: kochamyzwierzaki.pl

Poprzedni artykułTata Roksany Węgiel to niezwykły mężczyzna. Pokazała jego zdjęcie: „Najlepszy na świecie”
Następny artykułJak się ubrać do Chin? Praktyczne porady, które ułatwią ci pakowanie
Redaktor działu show-biznes w Lelum.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Swoją pracę licencjacką napisał o kreowaniu wizerunku Dody, której jest fanem. Nie lubi sportu, nie przepada za siłownią, za to uwielbia podróżować i poznawać wszystko, co nowe.