Program Nasz nowy dom budzi wiele kontrowersji. Wiele fanów programu zastanawia się, co dzieje się z rodzinami, kiedy gasną kamery, a ekipa telewizyjna opuszcza wyremontowany dom. Okazuje się, że ich rzeczywistość bardzo się zmienia, stają się lokalnymi gwiazdami, ale także ofiarami donosów. 

Producentka i scenografka programu „Nasz nowy dom” Olga Toporowska i Zuzanna Suniaga-Jóźwiak pojawiły się w programie Mistrzowie drugiego planu prowadzonego przez Mikołaja Milcke. Tam wyjawiły swojemu rozmówcy kulisy swojej pracy. 

W jaki sposób są wybierani uczestnicy programu Nasz nowy dom?

Olga Toporowska i Zuzanna Suniaga-Jóźwiak wyjaśniły, że rodziny, którym remontuje się dom, muszą być przede wszystkim niepijące, bez żadnej patologii. Twórcy programu nie zdecydują się na remont domu, jeśli budynek zajmuje rodzina a złej opinii:

– Nie można pić! Nie może być żadnych patologii w tej rodzinie. Jeśli był alkoholizm, to musi być matka, która już zabrała dzieci i odeszła. Ten dom nie może być też własnością kogoś, kto jest zły i nie chcemy mu tego domu podarować – wyjaśnia producentka.

– Czasem jest tak, że mieszka rodzina z dziećmi, ale połowa domu jest ojca, a my nie chcemy mu go dać. Musi on najpierw uregulować swoją sytuację. To musi być rodzina, która nie ze swojej winy i woli znalazła się w bardzo trudnej sytuacji, ale jest to rodzina o nieposzlakowanej opinii.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Kiedy już rodzina zostanie wybrana, a ekipa telewizyjna zabiera się do pracy, przychodzą kolejne kłopoty. Okazuje się, że wiele osób dopuszcza się jawnej zazdrości i donosi na swoich sąsiadów, którym się poszczęściło:

Często jeszcze nie zaczęliśmy remontu, a do redakcji już przychodzą maile, żeby nie robić komuś remontu. […] Każdy uważa, że ma gorzej i to on powinien otrzymać remont. Z reguły, na końcu tych donosów jest informacja, że jest inna rodzina, która bardziej potrzebuje. Chodzi o to, że „to nie jest tak, żeby im nie dać, tylko najlepiej dać mnie… – tłumaczą goście programu.

Z powodu zazdrości i zawiści, jedna z bohaterek programu padła ofiarą podpalacza. Ta historia wstrząsnęła Katarzyną Dowbor, która natychmiast wyruszyła na pomoc.

20 lat młodsza superlaska i działalność gospodarcza

Jak się okazuje rodziny, które otrzymają pomoc od programu, dostają skrzydeł w swoim życiu. Wielu z nich otrzymuje kolejne pomoce od osób postronnych i w związku z tym zmieniają swoje życie na lepsze:

– Mamy takich bohaterów, do których wróciłyśmy. Do kobiet, które w momencie, kiedy przyjeżdżaliśmy robić im remont, wyglądały na 20 lat starsze ode mnie, choć były młodsze. Były zniszczone, nie miały zębów, nie miały pracy, dzieci były zahukane, nie patrzyły w oczy, były straszne. I przyjeżdżamy za niecały rok i otwiera młoda laska z zębami, bo ktoś ją zobaczył w telewizji i postanowił jej pomóc. Dał jej pracę, a ktoś inny zrobił jej zęby – opowiada producentka.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Zmiany zachodzą także w życiu dzieci:

– Dzieci – dziewczynka – mistrzyni powiatu w nordic walking, bo nie jest już prześladowaną dziewczynką, którą się wyzywa w szkole, tylko jest gwiazdą, bo zna Kasię Dowbor i ma taki piękny dom. Szczerze mówiąc, pewnie najładniejszy w tym miasteczku. Nagle to są gwiazdy – tłumaczy zadowolona twórczyni programu. 

Dzieci zyskują bardzo dużo na udziale w programie. Mają po prostu większe możliwości, są dostrzeżone. 

Co więcej, jedna z bohaterek zdecydowała się nawet otworzyć własną działalność gospodarczą:

Albo pani w Starym Dziebałtowie. Przyjeżdżamy, miała inne włosy. Myśmy jej dali kurs na prawo jazdy i praktyki w salonie masażu, bo ona uczyła się masażu rehabilitacyjnego, ale nie miała praktyki. Ona wzięła dotację z urzędu pracy, ona kupiła samochód, stół, jeździ i masuje, ma działalność gospodarczą, dzieci posyła na angielski – dodaje zadowolona producentka. 

Jak się okazuje, udział w programie zmienia życie uczestników. Jeśli wykorzystają tę pomoc, mogą naprawdę odbić się i poszybować w górę. 

Zobacz zdjęcia:

nasz nowy dom
fot. instagram.com/nasznowydom

Ekipa mierzy się niejednokrotnie z ruinami.

nasz nowy dom
instagram.com/nasznowydom/

Życie dzieci i ich rodziców zmienia się diametralnie. Stają się gwiazdami.

nasz nowy dom
instagram.com/nasznowydom/

Rodzina, która bierze udział w programie, musi mieć nieposzlakowaną opinię.

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
  2. Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
  3. Nie mieści się w głowie, co Jakimowicz wyprawiał na antenie

Źródło: se.pl

 

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl