Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Uznano je za wymarłe, teraz powróciły na teren wschodniej Polski. Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia
Aleksandra Kwaterkiewicz
Aleksandra Kwaterkiewicz 04.07.2020 21:51

Uznano je za wymarłe, teraz powróciły na teren wschodniej Polski. Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia

naukowcy
fot. unsplash.com/ ThisIsEngineering

Naukowcy przecierają oczy ze zdumienia. Do Polski wrócił gatunek, który dość dawno został uznany za wymarły. Ostatnie doniesienia o jego obecności w naszym kraju datuje się na lata 30. XX wieku. Z kolei w roku 2002 gatunek trafił na czerwoną listę zwierząt wymarłych. Ku zaskoczeniu wszystkich właśnie pojawił się na Lubelszczyźnie.

Mieszkańcy Lubelszczyzny zauważyli, że po prawie stuleciu w jednym z gospodarstw w Wisznicach zadomowiły się pszczoły czarne. Swoje gniazdo założyły w drewnianych belkach starego budynku. Sprawa powrotu pszczół czarnych zainteresowała naukowców, którzy natychmiast rozpoczęli badania.

Naukowcy informują: do Polski wróciła pszczoła czarna

Dziennik Wschodni poinformował, że Kamil Badurowicz, na którego posesji pszczoły czarne uwiły gniazdo, zgłosił to naukowcom z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Już rozpoczęły się badania nad tym gatunkiem.

Naukowcy nawiązali współpracę z mężczyzną. Na posesji w Wisznicach znajduje się obecnie jedyne w Polsce stanowisko badawcze pszczół czarnych. Badanie owadów pozwoli zebrać informacje na temat pełnego cyklu rozwojowego pszczół czarnych w Polsce.

  1. Łukasz Nowicki tłumaczy się z rzucania pieczywem na antenie. Prowadzący „Pytanie na Śniadanie” ma wyjaśnienie
  2. Jesteście klientami Biedronki? Uważajcie na okropne działania oszustów w internecie, dziesiątki osób już są ofiarami ponurych praktyk
  3. Rodzice doprowadzili 6-tygodniowe dziecko do kalectwa. Kilka lat później stała się niesamowita rzecz

Czym różni się pszczoła czarna od pszczoły miodnej?

Kamil Badurowicz w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim wyjaśnia:

Przede wszystkim pszczoła czarna jest największą pszczołą występującą w Polsce. Jej długość może sięgać 2,5 centymetra. To tak zwane pszczoły samotnice. Samica samodzielnie wykonuje gniazdo i opiekuje się potomstwem, zbiera pokarm, czyli nektar i pyłek.

Pszczoły czarne nie produkują miodu, a ich żądło jest gładkie, co oznacza, że w razie użądlenia człowieka nie są w stanie wpuścić jadu. Jak podaje Dziennik Wschodni, w Polsce występują dwa gatunki pszczół tego rodzaju: zadrzechnia fioletowa i zadrzechnia czarnoroga. Naukowcy chcą sporządzić mapę występowania tego gatunku, dlatego proszą o wszelkie informacje na temat tego, gdzie widziano owady lub ich gniazda, które należy nadesłać na adres mailowy: [email protected].

Powrót wymarłego gatunku pociesza, bo daje jeszcze nadzieję, że nawet najbardziej zniszczony ekosystem może się jeszcze odrodzić.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

naukowcy

Czarne pszczoły są pod ochroną. Nie wolno niszczyć ich gniazd, ani ich zabijać.

naukowcy

Czarna pszczoła ma mieniące się pod światło turkusowo-granatowe skrzydełka.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Mateusz Morawiecki pokazał, na co go stać i nie przebierał w słowach. „Widać, co za nieudacznik” – powiedział bez ogródek
  2. Skandal w Kołobrzegu. Poszkodowane są dzieci. Rodzice są zdruzgotani
  3. Co zobaczyłeś najpierw? Zdjęcia, które zaraz ujrzysz, odkryją twoją najmroczniejszą stronę
  4. Makijaż nie tylko na twarzy? Nowa moda na malowanie miejsc intymnych może być niebezpieczna
  5. Były mąż Małgorzaty Rozenek jest w trudnej sytuacji. Gwiazda zrobiła dla niego wspaniałą rzecz
  6. Do 4-latki w sklepie podszedł nieznajomy. Sięgnął do kieszeni i ludziom wokół zachciało się płakać, mama wszystko nagrała

źródło: dziennik wschodni.pl

Tagi: naukowcy
Powiązane
Poszukiwany, poszukiwana
Z jakiego filmu Barei pochodzi ten cytat? Te teksty znacie na pewno, tylko skąd?