Nerd, kto to? Przeglądasz Internet, a nowomowa, którą tam odkrywasz, jest dla ciebie nic nieznaczącymi zlepkami literek? Większość słów tego rodzaju ma swoje uzasadnienie w języku angielskim i to w słowniku powinnaś zacząć szukać większości z nich. Zobaczmy, jaka jest definicja i 10 sposobów na rozpoznanie Nerda! 

Jeżeli znasz podstawy języka angielskiego, z pewnością mogą ci one pomóc w rozwiązywaniu kolejnych zagadek językowych. Natomiast gdy nie jesteś w stanie nic z niego zrozumieć, z chęcią wytłumaczymy poszczególne słówka, które raz po raz pokazują się w artykułach, książkach, informacjach, czy wiadomościach. Czemu określamy kogoś mianem nerda i czy jest to powód do dumy?

Kto to nerd i czy to pozytywne określenie?  

Angielskie słownictwo ma niezwykła moc sprawczą, ponieważ bardzo wpływa na najróżniejsze określenia, słowa czy terminy. Szczególnie widoczne jest to w korporacjach, gdzie poszczególne stanowiska są tytułowane według nomenklatury angielskiej (od Juniora po Seniora; od Accounta po Backoffice Specialist) i to prawdopodnie tutaj mogłaś się również spotkać z takim wyrażeniem jak nerd.

Nerd, kto to? To nikt inny, jak osoba, która jest niezwykle inteligentna i obdarzona myśleniem analitycznym, nieutrzymująca kontaktów towarzyskich, a także taka, której nie zależy przesadnie na aparycji. Jak widzisz, jest to raczej określenie pejoratywne, choć w obecnych czasach zmienia się jego pierwotne znaczenie i postrzeganie przez społeczeństwo.  

Pozostając na płaszczyźnie korporacyjno-organizacyjnej, może to być bardzo zaangażowany w swoją pracę technik komputerowy; niebezpodstawnie właśnie on zasługuje na miano współczesnego nerda. Naukowcy, badacze czy właśnie informatycy to ludzie, którzy poświęcają bardzo dużo czasu na pogłębianie wiedzy na różnych płaszczyznach. Popkultura również podsuwa nam sylwetki takich rozczochranych specjalistów w okularach w najróżniejszych filmach, książkach, komiksach czy serialach!

Co to jest nerd?  

Jeśli wciąż zadajesz sobie pytanie Nerd, kto to? Najprościej będzie opisywać takiego człowieka na podstawie bezpośredniej definicji zawartej w internetowym słowniku. Idąc za Sjp.pl, nerd to osoba zafascynowana naukami ścisłymi, komputerami i grami komputerowymi, często nieprzystosowana do życia w społeczeństwie. Oczywiście fakt, że twój mąż czy kuzyn uwielbiają spędzać czas na ślęczeniu przy grach RPG, nie od razu oznacza, że możemy określić ich takim mianem. Niestety, fraza ta nie ma odpowiedniego polskiego tłumaczenia, a my posługując się najróżniejszymi definicjami, możemy jedynie stworzyć własną.

Gdybyśmy jednak chcieli nazwać nerda po polsku, byłby to w bardzo dosłownym tłumaczeniu spec, choć i tutaj następuje pewna nieścisłość. Specjalista w języku polskim jest określeniem jak najbardziej pozytywnym, a Amerykanie z kolei użyją określenia spec, gdy chcą kogoś… obrazić! 

Jak wygląda nerd? 

Choć, jak widać, różnice kulturowo-językowe istnieją i są widoczne podczas tłumaczenia pewnych fraz, to przynajmniej wygląd polskiego i angielskiego nerda jest podobny. Wyżej wspomniałyśmy o tym, że taka osoba nie lubi zanadto prowadzić życia towarzyskiego, co jest również zauważalne w jej sposobie  ubierania.  

Dlatego stereotypowy kujon jest zazwyczaj ubrany albo niechlujnie, albo zbyt elegancko – wszystko zależy od kontekstu, w jakim jest osadzony. Jeżeli to pracownik działu IT, to prawdopodobnie założy on spodnie byle jakiego koloru i bluzę z kapturem niechlujnie narzuconą na krągłości w obszarze brzucha. Czubek jego głowy z kolei ozdobi prawdopodobnie nieuczesana fryzura.  

Osoba nieprzystosowana do życia w liceum czy gimnazjum, lubująca się w naukach ścisłych, która zakłada okulary i zwykle ma nienagannie wyprasowane ubranie. Przynajmniej taki obraz podsuwa nam kultura, a najlepszym zobrazowaniem tego przykładu będzie Nancy Drew – jeden z pierwszych kobiecych nerdów z książki z 1930 roku. W filmie z 2007 roku wyraźnie widać, że dziewczyna ma problem z zapoznaniem się z rówieśnikami ze względu na bardzo porządny styl życia, obszerną wiedzę i kulturalne usposobienie. Młodzież postrzega ją za sztywniarę, którą należy omijać z daleka.

Nerd to nie tylko cechy danej osoby, ale również to, jak jest postrzegana. W szkole zazwyczaj jest nielubiana, przez to nieufna wobec innych, zdystansowana.

Nerd: co to znaczy?

Nerd, kto to? Kolejnym przykładem, mogącym pomóc nam w wytłumaczeniu tej frazy są bohaterowie serialu Teoria Wielkiego Podrywu. Dwaj z nich stanowią trzon fabuły, pokazując jak wiodą życie współcześni kujoni czy spece od fizyki kwantowej i komputerów. Bardzo charakterystyczne jest ich miejsce zamieszkania- Pasadena w Californii leży w niewielkiej  odległości od Doliny Krzemowej.  

Ta z kolei jest bardzo ważnym i najbardziej znanym na świecie ośrodkiem technologicznym, w którym zamieszkuje mnóstwo informatyków, specjalistów od szeroko rozumianej technologii czy hakerów. Nie bez podstawy właśnie tutaj umiejscowiły się giganty pokroju Google, Uber, Instagram, czy Facebook.

Ostatnia z tych korporacji jest pomysłem Marka Zuckerberga, który stanowi wzór do naśladowania dla wielu innych informatyków i nerdów na całym świecie. Nie przywiązuje on uwagi ani do tego, co akurat na siebie nakłada, ani tym bardziej czym się odżywia – co bardzo dobitnie pokazuje film autobiograficzny The Social Network. Uczęszczał na Uniwersytet Harvarda, który jest oblegany przez niezwykle zdolne i inteligentne osoby. Za czasów akademickich nie był zbyt lubiany, a po spieniężeniu marki wciąż ma sporo wrogów. Czy zatem może stanowić idealną współczesną odpowiedz na pytanie: Nerd, kto to?

Nerd, kto to? 

Nerd, kto to?, pytasz się córki, znajomej czy męża, tymczasem odpowiedź jest niezwykle złożona. Choć na lepsze zmieniło się samo postrzeganie takich osób, to wciąż niezmienne pozostają pewne kwestie. Nieprzywiązywanie uwagi do ubrań, brak życia towarzyskiego i ślęczenie w książce to wciąż popularne cechy, charakteryzujące nerdów. Nie oznacza to jednak, że takie osoby całkowicie wykluczamy ze swojego życia – są to postacie, które mogą łaknąć kontaktu z innymi, ale nie wiedzą, jak go nawiązać.

ZOBACZ ZDJĘCIA: 

nerd, kto to
Fot.: markusspiske/ pixabay.com 

Nerd, kto to? Najprościej można ten zwrot przetłumaczyć na kujon. Zwykle kojarzą się oni już nie tylko z pilną nauką w szkole, ale również z zawodami technicznymi. 

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułKim jest ojciec dziecka Rosati? Poznajmy bliżej Roberta Śmigielskiego, lekarza oskarżonego o przemoc
Następny artykułPaweł Deląg odchodzi z „M jak miłość”! Co się stanie z jego bohaterem?
Redaktor działu lifestyle w lelum.pl Absolwentka Integracji Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszkała w Stanach Zjednoczonych i Austrii, które zainspirowały ją do odkrywania uroków stosunków międzynarodowych. Interesuje się szeroko rozumianą kulturą, społeczeństwem i dyplomacją. W czasie wolnym ogląda filmy psychologiczne, czyta książki i głaszcze koty.