Netflix: Ty to serial, który okazał się hitem pośród użytkowników platformy. Wiele osób przyznaje się, że tytuł tak ich wciągnął, że pochłonęli go w jeden wieczór! O czym jest Ty? Chociaż historia rozpoczyna się jak komedia romantyczna, ma bardzo mroczny i niepokojący wydźwięk. 

Głównym bohaterek serialu jest Joe Goldberg. To uroczy, nieco nieśmiały menadżer kameralnego antykwariatu. Pewnego dnia do środka wchodzi śliczna studentka Guinevere Beck. Mężczyzna zakochuje się od pierwszego wejrzenia i… zaczyna się przerażająca opowieść o obsesji, stalkingu i chorej miłości. Produkcja serwisu Netflix Ty, nawet jeśli budzi w nas chwilami wesołość, zawsze jest to śmiech przez łzy. Dlaczego Ty to serial warty uwagi, a nawet – obowiązkowy?

Netflix: Ty porusza ważny problem społeczny. Czy wiecie, na czym polega zjawisko stalkingu?

W główną rolę nie bez powodu wcielił się znany z Plotkary Penn Badgley. Aktor już raz sprawdził się w roli zauroczonego chłopaka, który traci głowę dla pięknej blondynki (Sereny van der Woodsem) i próbuje ją zdobyć na swój romantyczny, nieco niezdarny sposób.

Jednak Joe to nie Dan, chociaż w ciągu pierwszych kilku minut możemy odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z wyświechtaną opowieścią o miłym chłopaku, który udowadnia swoją wartość i zdobywa wymarzoną dziewczynę. Uśmiech szybko zamiera nam na ustach, gdy widzimy, jak Joe wystaje przed oknem Beck,  śledzi ją, a pod nieobecność włamuje się do mieszkania, by dowiedzieć się czegoś więcej o swojej „ukochanej”.

Potem przechodzi do sprawdzania wiadomości i maili, by wreszcie zacząć „usuwać” osoby, które stoją na drodze do jego szczęśliwego zakończenia.

Zachowanie głównego bohatera Ty to typowy przykład zjawiska stalkingu. Co to jest stalking? Jak definiuje polski kodeks karny: – uporczywe nękanie powodujące uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotne naruszenie prywatności. Często ma tragiczne konsekwencje.

Jednym z najgłośniejszych rodzimych przypadków stalkingu, który skończył się w najgorszy możliwy sposób, była śmierć modelki Agnieszki Kotlarskiej. Została ona zamordowana razem z mężem Jarosławem Świątkiem przez obsesyjnie zakochanego w niej Jerzego L. Para osierociła malutką córeczkę.

Kobiety, które skarżą się na stalking, często są zbywane. Czy wiecie, jak rozpoznać nękanie?

Niestety, często kobiety, które doświadczają „romantycznego” stalkingu, są zbywane przez bliskich. W końcu co może być strasznego w tym, że ktoś wysyła ci codziennie kwiaty albo zasypuje romantycznymi esemesami?

Pamiętajmy, że od braku zrozumienia dla „nie jestem zainteresowana” do gróźb i nękania brakuje naprawdę niewiele. Często nie dostrzegamy sygnałów, że ktoś z naszego otoczenia zmaga się z prześladowcą, dopóki nie zdarzy się tragedia. Podobnie było z bohaterką serialu Ty.

 Dlatego warto obejrzeć najnowszą propozycję Netfixa? Po całonocnym seansie binge-watching zostanie nam poczucie dobrze spędzonego czasu i zaczniemy inaczej postrzegać różne relacje w swoim otoczeniu. 

Skusicie się na seans serialu Ty? Zobaczcie zdjęcia!

netflix ty
fot. instagram.com @netflixpl

Jak w przypadku innych produkcji Netflix zafundował nam nietypową kampanię promocyjną. Social media i to, ile zostawiamy po sobie w sieci, stanowi ważną kwestię w serialu.