NFZ może nas słono kosztować, jeśli nie znamy przepisów. Korzystanie z Narodowego Funduszu Zdrowia bezpośrednio wiążę się z ZUS-em oraz składkami i podatkami, które odprowadzamy. W momencie, w którym przestajemy opłacać składki, tracimy dostęp do korzystania z NFZ. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, jednak jak się okazuje, kolejny zapis na ubezpieczenie zdrowotne wiąże się z gigantycznymi karami, które możemy zapłacić.

Brak opłaty składek ZUS, a tym samym brak możliwości korzystania z NFZ to olbrzymie koszta, jakie będziemy musieli ponieść przy okazji wizyty w szpitalu czy u lekarza. O jakich kwotach mówimy? Jak uniknąć kary?

Ogromne kary NFZ i ZUS 

Obowiązkowe składki ZUS umożliwiają nam korzystanie z darmowej, publicznej służby zdrowia. To dzięki NFZ mamy dostęp do pomocy medycznej – szpitali, przychodni i operacji. Składki umożliwiają też wykupowanie tańszych leków, czy korzystanie z tzw. L4. Wiadomo więc, że ubezpieczenie jest naprawdę istotne.

Objęcie siebie lub najbliższych ubezpieczeniem to nic innego jak opłata składek ZUS. Można zrobić to dobrowolnie, jednak zazwyczaj składki ZUS powinny być opłacane przez naszego pracodawcę.

  1. GIS opublikował oficjalny komunikat. Wprowadzono kolejne zmiany, nie wszyscy będą zadowoleni
  2. Poszedł na grzyby, nagle poczuł dziwny zapach. Pobladł, bo natrafił na „palce diabła”
  3. Michał Szpak parodiuje Edytę Górniak. Przebrał się za polską diwę, jego wygląd powala

Kary NFZ 

Zdarzają się jednak przypadki, gdzie opłacanie składek zostało przerwane z różnych przyczyn – osoby które chcą powrócić do ich opłacania, a które zostały ponownie zatrudnione na umowę o pracę, nie zapłacą kary NFZ. Ta sama sytuacja tyczy się studentów.

Kara dotknie za to osoby, które samodzielnie chcą się ubezpieczyć, a ostatnie opłaty ZUS zanotowane były minimum 3 miesiące wstecz. O jakich kwotach mowa? Kara zależna jest od okresu przerwy od składek. 

Osoby, które zmieściły się do roku czasu, zapłacą 800 zł. Powyżej roku do 2 lat – 2000 zł. Do 5 lat – 4000 zł. Do 10 lat – 6000 zł. Powyżej 10 lat – 8000 zł. Ceny są naprawdę kosmiczne. Lepiej więc nie ryzykować!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

nfz
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 23.05.2019. n/z Przekazywanie pieniedzy.

Kary NFZ i ZUS są naprawdę ogromne.

ZOBACZ TEŻ:

  1. GIS niespodziewanie wydał całkowicie nowe wytyczne. Ważne informacje dotyczą milionów dzieci
  2. Pilny apel Ministerstwa do Polaków. Chodzi o wczasy tysięcy ludzi
  3. Janusz Józefowicz obchodzi dziś urodziny. Czego życzycie uwielbianemu aktorowi?
  4. Małgorzata Rozenek rozczula zdjęciami Henia. Pod fotografią napisała słowa, które dogłębnie poruszają
  5. Andrzej Duda zapowiada gigantyczne zmiany. Projekt już jest, wszyscy Polacy będą zaskoczeni
  6. Pilny apel sanepidu, zakażony ksiądz rozdawał komunię wiernym. Trwają poszukiwania uczestników mszy

źródło: superbiz.pl

 

Poprzedni artykułKolejna wpadka w „Pytaniu na Śniadanie”. Widzowie nie mogą uwierzyć, co wydarzyło się na antenie TVP
Następny artykułMałgorzata Trzaskowska przekazała przełomową decyzję. Będzie ciosem dla Agaty Dudy?
Redaktorka w Lelum.pl, która uwielbia pisać, prawie tak samo jak dalekie podróże w nieznane i zaczynać dzień od treningu. Absolwentka kuluroznawstwa, zafascynowana kulturą hip-hopową, streetwearem, aktorstwem i social mediami. Zawsze ciekawa świata, zawsze w biegu.