NFZ podjął decyzje w związku z planowanymi operacjami, które miały odbyć się w najbliższym czasie. Niektóre zabiegi zostaną wstrzymane i przeniesione na inny termin. Pierwsze zmiany mogą zostać już wprowadzone od poniedziałku 23 marca. 

NFZ zdecydował się na wprowadzenie zmian w kalendarzu planowanych zabiegów operacyjnych. Wszystkie działania motywowane są przymusowym przygotowaniem na wypadek nagłych sytuacji w związku z epidemią koronawirusa. NFZ zaleca od 23 do 29 marca ograniczenie przyjęć pacjentów na operacje mające pierwotnie zostać zrealizowane w tym terminie. 

NFZ wprowadza zmiany w związku z planowanymi operacjami

Wstrzymanie przyjmowania pacjentów na zabiegi operacyjne ma rozpocząć się wraz z 23 marca 2020 roku. Początkowo NFZ zaleca stopniowe ograniczenie, jednak od 30 marca liczba planowanych zabiegów zdecydowanie zmaleje. Centrala NFZ chce ograniczyć zużycie krwi i wszelkich preparatów krwiopochodnych. 

Od 30 marca będzie redukowana liczba zabiegów takich jak:

 • endoprotezoplastyki dużych stawów
 • zabiegów korekcyjnych kręgosłupa
 • zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej
 • pomostowania naczyń wieńcowych
 • nefrektomii
 • histerektomii
 1. Jak mrozić chleb, by zachował świeżość? Wystarczy pamiętać o kilku kluczowych zasadach
 2. Żona legendarnego muzyka przekazała tragicznie wieści. Zmarł wczoraj na koronawirusa
 3. Dziewczyna go zostawiła. Chłopak na wizji odebrał sobie życie

Nowe terminy zabiegów operacyjnych 

Decyzja o odroczeniu operacji będzie dostosowana do stanu zdrowia pacjenta. W przypadku kiedy wykonanie zabiegu będzie konieczne, operacja się odbędzie. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji chorego. 

Nowe terminy wstrzymanych operacji zostaną niezwłocznie podane do informacji wszystkim osobom zainteresowanym. Uaktualniona kolejka będzie uwzględniała datę zgłoszenia się pacjenta ze skierowaniem do świadczeniodawcy. 

Epidemia wprowadziła wiele zmian do naszego codziennego funkcjonowania. Nie tylko w kwestii zaostrzonych środków ostrożności, ale również na innych płaszczyznach. Obecna sytuacja wymaga od nas perspektywicznego myślenia. Musimy być przygotowani na nagłe sytuacje, które w każdym momencie mogą stanąć na naszej drodze. Ważne jest, by podejmować roztropne decyzje, by żadne zagrożenie nie zaskoczyło nas bez przygotowania. 

NFZ w związku z aktualnymi okolicznościami również wprowadził pewne zmiany przez wzgląd na nasze bezpieczeństwo. Apelujemy o cierpliwość i wyrozumiałość. Niewykonanie niektórych zabiegów operacyjnych w terminie, nie jest równoznaczne z zagrożeniem dla naszego zdrowia. Jednak w sytuacji kiedy, służby medyczne nie będą przygotowane na świadczenie usług pacjentom wymagającym natychmiastowej interwencji, taki wypadek może skończyć się tragicznie. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: 

nfz
fot. unsplash.com @jcgellidon

NFZ podjął decyzje w sprawie planowanych zabiegów operacyjnych. 

nfz
fot. Luis Melendez, unsplash.com

Niektóre operacje zostaną wstrzymane i przesunięte na inny termin. 

nfz
fot. unsplash.com @olgakononenko

Pierwsze zmiany mają zostać wprowadzone już 23 marca 2020 roku. 

ZOBACZ TEŻ:

 1. Trwa ogólnopolska zbiórka pieniędzy na walkę z koronawirusem. Ty też możesz pomóc
 2. Umierał i nawet nie wiedział, że przed nim odszedł jego brat, siostra i mama. Wszystko przez jeden obiad, tragedia w USA
 3. Sklep wymyślił, jak uniknąć osób kupujących na zapas. Wystarczy jedna kartka
 4. Mężczyzna uratował psa rasy beagle przed uśpieniem. Pies podziękował mu w niezwykły sposób
 5. Ponad 22 tys. Polaków wróciło do kraju. Akcja #LOTdodomu przyniosła taki efekt w 7 dni
 6. Koszyki w Lidlu mają ukrytą super funkcję. Jest nieznana wielu klientom

Źródło: politykazdrowotna.com

Poprzedni artykułPrzyczyna śmierci 37-latki z Poznania. Już wiadomo, jaka jest prawda
Następny artykułWybory w Polsce właśnie trwają. Komisja w maskach i rękawiczkach. „I co wy na to Polacy?”
Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka krajoznawstwa i turystyki kulturowej na KUL. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: borynadrianna9@gmail.com.