Nie mam ochoty wychodzić z domu. Często ci się to zdarza? Wolisz zostać w łóżku i oglądać seriale? Powinnaś zastanowić się, co jest tego powodem. Chęć spędzenia czasu w domu jest potrzebna, jednak im jest dłuższa, tym bardziej warto poznać sposoby na odzyskanie chęci.

Nie mam ochoty wychodzić z domu. Czujesz, że stajesz się aspołeczna? Co zrobić, aby to pokonać? Brak chęci do wychodzenia z domu może mieć podłoże psychologiczne. Sprawdź co zrobić, aby towarzystwo znowu było ci potrzebne.

Nie mam ochoty wychodzić z domu

Warto odróżnić pojęcie lenistwa, a ogólnej niechęci. Zauważyłaś, że od niedawna straciłaś siły na wszystko? A może przyszła zima i po prostu nie chce ci się wychodzić? Po pierwsze powinnaś się zastanowić, co jest przyczyną twojego alienowania się od ludzi. Jeżeli jesteś typem samotnika, to chęć pozostania w domu wydaje się logiczna. Inaczej to wygląda, jeżeli kiedyś chętnie przebywałaś z ludźmi. Uważaj, bo może mieć to związek z chorobą.

Przestałam wychodzić z domu co się dzieje

Jeżeli zauważyłaś, że coraz rzadziej wychodzisz z domu i towarzyszy ci smutek, może to być objaw depresji. Zanim postawisz sobie diagnozę, dokładnie sprawdź, na czym polega depresja, bo chęć zostania w domowym zaciszu, często wynika również z ogólnego zmęczenia lub zwyczajów, które towarzyszą ci o danej porze roku. Niechęć wychodzenia z domu niekiedy wiąże się z własnym lenistwem. Wyjścia na siłownie zastąpiłaś domowymi treningami? Zamiast jeść na mieście, zamawiasz posiłki? Jeżeli tak, to musisz zdać sobie sprawę, że w grę wchodzi twoje lenistwo. Pogoda również ma na to wpływ. Nikt z nas nie ma ochoty poruszać się po mieście w deszcz lub mróz.

Nie mam po co wychodzić z domu

Żeby to zmienić, musisz przyjąć inne podejście. Jeżeli będziesz sobie powtarzać, że nie masz po co wyjść, tym bardziej zaczniesz się alienować. Jak zmienić podejście? Co sprawi, że zaczniesz wychodzić? Mamy na to 10 porad!

Motywacja

Jeżeli notorycznie powtarzasz sobie zdanie „nie mam po co wychodzić z domu” to tym bardziej będziesz się zniechęcała. Najważniejsze jest pozytywne podejście.

Cel

Życie bez żadnych celów potrafi dać w kość. Jeżeli postawisz sobie cel i będziesz dążyć do spełnienia go, zyskasz motywację i pewność siebie. Na pierwszy ogień za cel obierz sobie 5 kilometrów spaceru. Porządna dawka tlenu pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie, a marsz poprawi kondycję.

Sprawdź filmowe premiery

Jeżeli powtarzasz sobie zdanie „nie mam ochoty wychodzić ze znajomymi”, przyczyną może być brak koncepcji na wyjście. Sprawdź kinowe premiery i wybierz się na film, który poprawi twoje samopoczucie.

Umów się na kolację

Nic tak nie umila czasu, jak jedzenie, zwłaszcza w miłym towarzystwie. Znajdź restaurację, której kuchnia jest nie do podrobienia w domowych warunkach.

Zaplanuj trasę rowerową

Trening uszczęśliwia. Wybierz trasę rowerową, dzięki której, będziesz mogła oderwać się od miastowego zgiełku i poznać okoliczne lasy.

Odkrywaj pasje

Zdarzyło ci się pomyśleć „nie mam ochoty wychodzić ze znajomymi z domu”? To żadnej problem, możesz skupić się na samorozwoju i z dala od znajomych odkrywać nowe pasje. Kurs hiszpańskiego? Czemu nie!

Idź na wernisaż

Warto czasami porzucić przeglądanie internetu, na rzecz realnych obrazów kulturalnych. Wernisaże są z reguły bezpłatne, dlatego nie potrzebujesz pieniędzy na miłe spędzenie czasu.

Czytaj na świeżym powietrzu

Twoim ulubionym motywem na spędzenie wolnego czasu to czytanie książek? Możesz robić to wszędzie. Przestań mówić sobie „nie mam ochoty wychodzić z domu” i poszukaj parku, w którym będziesz mogła się odprężyć.

Przestań się bunotwać

Brak wychodzenia z domu często wynika z twojego buntu, przez który chcesz zwrócić na siebie uwagę. Zostając w domowym zaciszu, twoi bliscy znajomi nie będą mieli okazji porozmawiania z tobą o twoich problemach.

Sprawdź ofertę miasta

Miejscowe domy kultury mają bogatą ofertę darmowych spotkań, filmów lub wydarzeń plenerowych. Przejrzyj, co by ci opowiadało i wybierz się na jedną z tych aktywności. Masz okazję poznać wartościowych ludzi, którzy będą dzielić z tobą zainteresowania.

ZOBACZ GALERIĘ:

Nie mam ochoty wychodzić z domu
Fot. unsplash.com

Wybierz spokojne miejsce, w którym będziesz mogła czytać swoją ulubioną książkę. Odgłosy natury z pewnością cię uspokoją.

Nie mam ochoty wychodzić z domu
Fot. unsplash.com

Sprawdź filmowe premiery. Jeżeli nie lubisz towarzystwa, możesz iść sama.

Nie mam ochoty wychodzić z domu
Fot. unsplash.com

Najważniejsza jest motywacja, później będzie już z górki. Zapisz sobie w kalendarzu cele, które chcesz osiągnąć.

Nie mam ochoty wychodzić z domu
Fot. unsplash.com

Wybierz miejsce do spacerów. Dostarczysz sobie świeżego powietrza, które pozytywnie na ciebie wpłynie.

Nie mam ochoty wychodzić z domu
Fot. unsplash.com

Ciepłe miesiące poświęć na jazdę na rowerze. Postaw sobie cel i rób coraz dłuższe trasy.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nie mam ochoty rozmawiać z mężem. 10 porad co robić
  2. Znaki zodiaku, które NIE potrafią żyć w związkach. Zmieniają partnerów jak rękawiczki
  3. Nie mam pieniędzy na ubrania. 10 porad co robić

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Studiowała dziennikarstwo i komunikację społeczną na UMCS-ie w Lublinie. Dzieli swoje zainteresowania między muzyką a lifstylem. Jej ulubioną formą rozrywki jest granie jako techno DJ. Za swoje mocne cechy uważa otwartość i towarzyskość. Lubi poznawać nowych ludzi, którzy ją inspirują i dają motywację do zagłębiania w tematy, dotąd jej nieznane.