Nie mam znajomych ani przyjaciół. Nie mam rodziny. Nie mam znajomych na studiach, w szkole, w klasie, w liceum… Nie mam chłopaka. Takie słowa w dobie przenoszenia naszych codziennych relacji ze świata rzeczywistego do internetu pojawiają się coraz częściej. Powinniśmy jednak pamiętać, że brak znajomych prędzej czy później doprowadzi nas do bardzo uciążliwego i destrukcyjnego dla naszej psychiki uczucia samotności.

Nie mam znajomych ani przyjaciół

Nie mam znajomych ani przyjaciół. Jestem osobą samotną. Czy to stan, który powinien trwać, choć odrobinę dłużej? Naturalnie NIE. Problem samotności jest jedną z największych bolączek XXI wieku. Jak się okazuje, przeniesienie większości społecznych interakcji do świata internetu nie pozostało bez dotkliwych efektów ubocznych. Spędzamy w realnym świecie coraz mniej czasu, co naturalnie przekłada się na coraz większe trudności w nawiązywaniu nowych, prawdziwych znajomości. Część naukowców już dziś nazywa samotność chorobą cywilizacyjną, a nawet epidemią XXI wieku.

Pamiętajmy, że samotność może mieć nie tylko zły wpływ na naszą psychikę, brak chęci do działania czy gorsze samopoczucie. Brak znajomych i przyjaciół może bardzo negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Funkcjonowanie w ciągłej samotności i niepokoju prowadzi do nadmiernego wydzielania się kortyzolu oraz adrenaliny, co może wywołać nawet raka! Mało tego, brak bliskości drugiego człowieka osłabia nasz układ odpornościowy, dlatego jesteśmy bardziej podatni na wszelkie choroby.

Natomiast ten artykuł nie powstał, żeby jeszcze bardziej dołować samotników. Pokrótce opisaliśmy niebezpieczne konsekwencje pozostawania samotnym, ale tylko po to, by jeszcze bardziej zachęcić Cię do wzięcia się w garść i zastosowania do naszych porad.

Co zrobić jeśli nie mam znajomych?

1. Zastanów się, dlaczego nie mam znajomych ani przyjaciół?

Samotność ma różne przyczyny. Czasem zbyt długo pracujemy i pochłaniamy nas kariera zawodowa, czasem jesteśmy bardzo nieśmiali, a czasem z różnych przyczyn straciliśmy znajomych i nie potrafimy znaleźć innych lub wrócić do tych, z którymi z jakiegoś powodu już nie łączy nas bliska relacja. Każdy z nas ma indywidualne powody, dla których nie ma znajomych ani przyjaciół, a czasem również rodziny. Dlatego zmianę rozpocznij od gruntownej analizy „DLACZEGO NIE MAM ZNAJOMYCH ANI PRZYJACIÓŁ”. Oczywiście sam rekonesans nie zmieni naszej sytuacji, ale pozwoli nam zrozumieć na czym stoimy, jakie są przyczyny naszego problemu, a przede wszystkim wybrać odpowiednią drogę, by wreszcie to zmienić. Przestań powtarzać „nie mam znajomych i dobrze mi z tym”, bo każdy potrzebuje choć trochę bliskości i kontaktu z innym człowiekiem.

2. WYJDŹ Z DOMU, zabaw się!

Przestań szukać wymówek. Możliwe, że nic nie wyjdzie za pierwszym, drugim czy trzecim razem. Ale to nie oznacza, że masz nie próbować! Jeśli cały czas będziesz spędzać w pracy oraz w domu (ewentualnie robiąc niezbędne do życia zakupy), nie dasz sobie żadnej szansy na znalezienie nowych znajomych. Prawda jest taka, że znajomych nie zdobywa się na siłę, aczkolwiek szczęściu trzeba nieco pomóc!

Z racji wąskiej palety możliwych interakcji w trakcie seansu, kino będzie średnim pomysłem, natomiast bardzo dobrym miejscem do poznawania nowych ludzi są lokalne bary, kluby, festyny czy wszelkiego rodzaju imprezy masowe. W zależności od tego, czy lubisz głośną muzykę, czy spokojną atmosferę, wybierz odpowiedni lokal dla siebie.

Sposób na zagadanie:

Następnie rozluźnij się drinkiem lub dwoma i zagadaj! Nie czekaj na reakcję innych, spróbuj wyjść z inicjatywą. Pamiętaj, że ludzie dookoła Ciebie nie wiedzą, że jesteś osobą samotną, a na pewno masz w sobie ciekawe cechy, które chcieliby w Tobie poznać!

Dlatego zagadaj. Rozmawiaj z ludźmi. Podyskutuj. Wyraź swoje zdanie. Wtrąć się do rozmowy! Daj się ponieść niespodziance, jaką przyniesie los! Wbrew pozorom większość ludzi, jaka nas otacza to bardzo fajne osoby. I pamiętaj o jeszcze jednym: nie oceniaj na pierwszy rzut oka. Chyba nie chcesz, żeby inni oceniali Cię w ten sposób?

3. Nie mam znajomych bo nie piję! NIE MUSISZ

Wcale nie musisz pić alkoholu, by mieć znajomych. Nie potrzebujesz nawet wysokoprocentowego drinka, by spotkać ich w barze czy klubie! Równie dobrze możesz znakomicie się bawić i zagadywać ludzi w miejscach, gdzie spożywany jest alkohol, nie pijąc go. Jest mnóstwo przepysznych drinków, które nie zawierają alkoholu. Poza tym, jeśli Twoi potencjalni znajomi spędzają dużo czasu pijąc alkohol, możesz dołączyć do ich grona i mimo to nie pić. Trzymaj się swoich zasad. Oni muszą to zaakceptować. Inaczej nie warto się z nimi przyjaźnić.

4. Znajdź trochę czasu dla siebie

Możesz być zajętym człowiekiem, każdy z nas ma momenty w życiu, kiedy dosłownie na nic nie ma czasu. Nie możesz jednak pozwolić by edukacja, opieka nad dziećmi, praca czy wszelkie inne codziennie obowiązki totalnie pochłonęły twój czas. Absolutnie musisz wygospodarować trochę czasu dla siebie. Jest on po prostu niezbędny, nawet po to, by efektywniej wykonywać pozostałe obowiązki.

Jest też konieczny, aby znaleźć znajomych czy przyjaciół. Weź notes, rozpisz sobie cały plan dnia i godziny, które po prostu musisz poświęcić na obowiązki. Załóż, że każdego dnia co najmniej 3 godziny będą należeć do Ciebie. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz, a wreszcie zrealizujesz poszukiwania znajomych.

5. Powalcz z nieśmiałością

Możesz powiedzieć: „nie mam znajomych ani przyjaciół i nie da się z tym nic zrobić, bo jestem osobą cholernie nieśmiałą”. To prawda, nieśmiałość utrudni nam znalezienie znajomych. Potrafi spowodować, że znajdziemy się w miejscu, gdzie znajdzie się mnóstwo ludzi, z którymi będziemy mogli pogadać, a mimo to będziemy stali jak słupy soli. W sieci znajduje się jednak mnóstwo porad na temat walki z nieśmiałością. Na tym etapie wróćmy do poszukiwania nowych znajomych.

6. Udaj się do miejsc, które kojarzą się z Twoją pasją

Na pewno masz swoje pasje, na pewno masz hobby, które w jakiś sposób Cię wyróżnia. Znajomych bardzo często poznajemy w miejscach, które kojarzą się z łączącymi Was pasjami. Jeśli jesteś molem książkowym, udaj się do lokalnej biblioteki! Tam możesz spotkać kogoś kto również pożera opasłe księgi. Jeśli pasjonujesz się jedzeniem czy gotowaniem, obserwuj lokalne eventy takie jak targi czy degustacje w restauracjach! Możliwości jest mnóstwo! Udawaj się na konferencje, pokazy, wykłady i tym podobne wydarzenia. Nie tylko skorzystasz rozwijając swoją pasję, ale również jest duża szansa, że poznasz tam ludzi podobnych do Ciebie.

7. Zadbaj o swój wygląd

Czy nam się to podoba, czy nie, ludzie często oceniają nas po wyglądzie. Nie oznacza to, że nagle musimy dbać o siebie w takim stopniu, by budzić podziw. Przecież nie każdego nawet na to stać. Chodzi o to, by delikatnie mówiąc… nie wyglądać odpychająco. Czyste ubranie, umyte włosy, świeży oddech i ogarnięta fryzura. Tyle wystarczy!

8. Zapisz się do klubu czy organizacji

Na pewno masz swoje poglądy polityczne albo społeczne. Z pewnością czymś się interesujesz. Bez wątpienia możesz mieć dryg do pomocy charytatywnej ludziom czy zwierzętom. Zapisz się do klubu lub organizacji ludzi, którzy mają podobne zainteresowania, pasje lub poglądy! W takim miejscu na pewno będzie łatwiej znaleźć znajomych, z którymi z pewnością coś Cię połączy.

9. Konto w aplikacji randkowej czy towarzyskiej

Na początku artykułu pisaliśmy, że przeniesienie interakcji społecznych ze świata realnego do internetu jest szkodliwe. Jednakże internet bywa pomocny w nawiązywaniu nowych znajomości, aczkolwiek do tematu trzeba podchodzić ostrożnie. Możesz założyć sobie konto w aplikacji czy na portalu randkowym lub towarzyskim i w ten sposób znaleźć znajomych. Pamiętaj jednak, by koniecznie przenieść relację do świata rzeczywistego! Znajomość online nie rozwiąże Twoich problemów. Miej jednak na uwadze, że nigdy nie masz 100% pewności kto jest po drugiej stronie. Zachowaj więc ostrożność.

10. Odezwij się do starych znajomych! Odnów kontakty

Często różne koleje losu powodują, że przestajemy spotykać się ze starymi znajomymi. Przyczyną nie muszą być zwykłe kłótnie. Równie dobrze rozdzielić może Was wybranie innych ścieżek edukacji czy rozwoju, zmiana pracy, przeprowadzka czy zwykłe zawirowanie w codziennych obowiązkach. Przejrzyj swoją listę numerów w telefonie i spróbuj odezwać się do starych znajomych. Być może odnowicie kontakt i znów będziecie spędzać czas we wspaniały sposób.

Co zrobić jeśli nie mam znajomych w klasie, w szkole, w liceum czy na studiach?

W szkole, klasie, w liceum czy na studiach jest łatwiej!

Jeśli nie masz znajomych w klasie, w szkole, w liceum czy na studiach jest nieco łatwiej, ponieważ regularnie przebywasz z ludźmi. Oczywiście najpierw zastanów się, czy otaczają Cię osoby, z którymi chcesz się przyjaźnić. Pamiętaj, że nic na siłę! Jeśli dookoła są „paczki przyjaciół”, a ty czujesz, że nie możesz do nich dołączyć, bo po prostu do nich nie pasujesz, poszukaj w szkole kogoś kto również może czuć się samotnie. Często są to wspaniałe osoby, które przez nieśmiałość nie mogą pokazać swojego „prawdziwego ja”. Zagadaj. Być może będzie to wspaniała przyjaźń!

Jeśli chcesz dołączyć do paczki przyjaciół, wyjdź z inicjatywą, zagadaj, ale nigdy, przenigdy nie próbuj się podlizać i udawać kogoś innego niż naprawdę jesteś. To po prostu się nie sprawdzi.

Nie mam znajomych: PODSUMOWANIE

Porady, które przedstawiliśmy na pewno pomogą Ci znaleźć znajomych. Pamiętaj jednak, że bez Twojej inicjatywy nie uda się rozwiązać problemów. Dlatego zastanów się, który sposób na poznanie nowych osób jest dla Ciebie optymalny i wykonaj pierwsze kroki. Samotność jest etapem, który dotyka miliony ludzi na świecie, ale najważniejsze jest to, by wziąć sprawy w swoje ręce i zakończyć stan, który jest niebezpieczny nie tylko dla naszego samopoczucia, ale również zdrowia.

Nie mam znajomych. ZOBACZ GALERIĘ:

Nie mam znajomych
unsplash.com

Samotność ma różne przyczyny. Czasem zbyt długo pracujemy i pochłaniamy nas kariera zawodowa, czasem jesteśmy bardzo nieśmiali…

Nie mam znajomych
unsplash.com

Odezwij się do starych znajomych! Odnów kontakty.

Nie mam znajomych
unsplash.com

Zapisz się do klubu lub organizacji ludzi, którzy mają podobne zainteresowania, pasje lub poglądy! To pomoże ci poznać znajomych.

Nie mam znajomych
unsplash.com

Brak znajomych i przyjaciół może bardzo negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Nie mam znajomych
unsplash.com

Wyjdź z domu! Fantastycznych ludzi nie poznaje się na kanapie.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wyznania Beaty: „Przyjaciel męża mi się spodobał. Miałam z nim romans”
  2. Znaki zodiaku, które STRASZNIE znoszą samotność
  3. Związek ze starszym facetem. Czy to ma prawo się udać?