Woda po ziemniakach może stanowić solidne źródło witamin, a także znaleźć zastosowanie podczas dbałości o sprzęty gospodarstwa domowego, a także urodę własną. Większość ludzi popełnia błąd, wylewając ją po ugotowaniu. Do czego jeszcze może się przydać?

Odcedzanie ziemniaków jest bardzo dużym błędem. Lepszym wyjściem okazuje się ich łowienie i pozostawienie wody do ostudzenia, a następnie zużycie jej do wielu czynności, w których znajduje zastosowanie.

Zastosowanie wody po gotowanych ziemniakach

Woda po gotowanych ziemniakach to bogate źródło witamin, dzięki którym możemy zadbać o własne zdrowie. Zyskuje je dzięki składnikom, które zawarte są w ziemniakach. Zaliczają się do nich m.in.: potas, żelazo, magnes, fosfor, wapń, błonnik, skrobia, czy witaminy: A, B, E i K.

Dodatkowo może posłużyć nam jako składnik do zup i sosów. Ugotowana zupa warzywna na wodzie po ziemniakach jest zdecydowanie bardziej gęsta, doprawiona i bogata w wiele cennych minerałów. Dzięki zawartej w niej skrobi możemy oszczędzić dodawania mąki.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Co więcej, dzięki wodzie po ziemniakach możemy skutecznie zwalczyć problem kamieni nerkowych. W tym celu zalecane jest picie 3 szklanek dziennie przez 3 tygodnie. Pomocna jest także w walce przeziębieniem. Dodana do niej cebula i pieprz skutecznie wygrzewają organizm.

Do czego może się przydać woda po ziemniakach?

Ziemniaki są nie tylko bardzo popularną potrawą, ale też swojego rodzaju wspomagaczem do udoskonalenia wody, przydatnej w czyszczeniu sprzętów gospodarstwa domowego tj.: czajnik, zlew, czy nawet toaleta. Pomaga w skutecznym pozbywaniu się osadzonego na nich kamienia.

Pomoże nam również w podlewaniu kwiatów. Zawarty w niej fosfor jest świetnym nawozem, jednak woda nie może być przesolona. Dodatkowo posłuży nam jako skuteczna płukanka do włosów. Dzięki nim nasze włosy zyskają blask, jednak uwaga – mogą zrobić się delikatnie ciemniejsze.

Na sam koniec jeszcze jedna ciekawostka. Woda po ziemniakach ma właściwości odmładzające. Skutecznie spłyca zmarszczki i działa przeciwzapalnie. Wiedzieliście o tych wszystkich zastosowaniach? Tutaj mamy dla was inne przeznaczenie ziemniaków.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum

Źródło: garneczki.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl