Nie żyje jeden z najwybitniejszych Polaków, a kraj właśnie obiegła niezwykle smutna wiadomość. Rankiem 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych, odszedł wielki poeta, który cieszył się ogromnym uznaniem, i uchodził za jeden z największych talentów w kraju. – Będziemy o Nim pamiętać – żegnał zmarłego Tomasz Matuszewski.

1 listopada 2020 roku odszedł wybitny mężczyzna, którego podziwiały miliony osób, w tym sam Zbigniew Herbert. Tragiczną wiadomość przekazał Tygodnik Sanocki oraz Burmistrz Miasta Sanoka Tomasz Matuszewski. Nie żyje wielokrotnie nagradzany wielki Polak.
 
 
Nie żyje wybitny polski poeta
 
Nie żyje wybitny polski poeta, felietonista i eseista. Niestety, właśnie przekazano tragiczną informację. Janusz Szuber zmarł rankiem 1 listopada 2020 w wieku 72 lat.
 
 
Rodzinne miasto było ojczyzną dla Niego i dla Jego wierszy. Będziemy o Nim pamiętać. Rodzinie i bliskim Janusza Szubera składam wyrazy głębokiego współczucia – przekazał burmistrz Sanoka, Tomasz Matuszewski.
 
Kim był Janusz Szuber?
 
Janusz Szuber był uznawanym poetom i jednym z najwybitniejszych twórców, którego operację słowem uwielbiał między innymi Zbigniew Herbert – prywatnie jego przyjaciel. Janusz Szuber wywodził się z tego samego miasta co świętej pamięci artysta Zbigniew Beksiński, i był honorowym obywatelem Sanoka.
Janusz Szuber przez wiele lat skrywał swój talent i pisał jedynie do szuflady, aż w końcu w 1994 roku, kiedy miał 47 lat, jego twórczość ukazała się na łamach Tygodnika Sanockiego.
 
Za swoją twórczość Janusz Szuber otrzymał wiele nagród literackich, w tym nagrodę literacką miasta Sanoka, B. Sadowskiej, nagrodę poetycką im. K. Iłłakowiczówny, nagrodę Fundacji Kultury czy tytuł Mistrza Wymowy Polskiej województwa podkarpackiego.
 
Janusz Szuber nie żyje. Twórczość wybitnego poety
 
Janusz Szuber jest autorem wielu tomików poezji, jak Paradne ubranko i inne wierszeBiedronka na śniegu, O chłopcu mieszającym powidła. Wiersze wybrane, Tam, gdzie niedźwiedzie piwo warząWpis do ksiąg wieczystych czy Gorzkie prowincje, z 1996 roku, po którego przeczytaniu, do poety odezwał się Zbigniew Herbert.
 
– Tom ten czytany nocą po prostu mnie zachwycił. (…) W czasie lektury Pana wierszy kość ma ogonowa drętwiała wielokrotnie. Niestety, mój drogi przyjacielu, jest Pan poetą i nic na to nie można poradzić. Składam wyrazy mego podziwu – napisał Twórca Pana Cogito.
 
Śmierć tak wyjątkowej osoby, jaką był Janusz Szuber, to nieopisana strata nie tylko dla polskiego świata kultury. Poeta, którego twórczość będzie zawsze żywa, współorganizował wiele sesji naukowych w Sanoku. 
 
– Sanoczanie zapamiętają Go, przemierzającego Rynek w kierunku zamkowego dziedzińca, skąd lubił patrzeć na zakole Sanu i panoramę miasta, otuloną pasmem Słonnych Gór. Zapamiętają głos poety czytającego wiersze podczas wieczorów autorskich – powiedziała Edyta Wilk z Tygodnika Sanockiego, cytowana przez Radio Zet. 
 
ZOBACZ ZDJĘCIE:

Z wielkim smutkiem odebrałem wiadomość o śmierci Janusza Szubera, Honorowego Obywatela Sanoka, wybitnego poety. Rodzinne…

Opublikowany przez Burmistrz Miasta Sanoka Tomasz Matuszewski – Mieszkańcy Niedziela, 1 listopada 2020

ZOBACZ TEŻ:

  1. „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”: Eleni, Beata Kozidrak i Nelly Furtado. Uczestnicy zachwycili swoimi kreacjami po raz kolejny
  2. Coraz więcej ofiar śmiertelnych. Potężny żywioł uderzył. Za granicą trwa walka o życie i ewakuacja mieszkańców
  3. Pilne: ministerstwo zdrowia opublikowało ważny komunikat. Pojawił się dodatkowy punkt, dotyczy każdego
  4. Ogłoszono decyzję, od czwartku do grudnia całkowity lockdown. Nie mogło być inaczej, w europejskim kraju jest zbyt wiele zachorowań
  5. Grób Violetty Villas od razu rzuca się w oczy. Widok wywołuje łzy, fani do dziś za nią tęsknią
  6. Jacek Kurski zalany tysiącem skarg. Wystarczył jeden program w TVP
  7. Kilka banalnych tricków sprawi, że mięso będzie zawsze kruche i soczyste. Nie ma nic prostszego

źródło: sanok.naszemiasto.pl

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.