Nie żyje wybitny Polak, wspaniała osobowość, która wpłynęła na życie tysiąca ludzi. Śmierć przyszła nagle, cały kraj jest pogrążony w żałobie. O śmierci poinformował prezydent Miasta Tczewa oraz Przewodniczący Rady Miejskiej 4 sierpnia.

Profesor Nauk Akademickich, wyjątkowa osobowość, wybitny psycholog. W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski oznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, nie żyje Jan Strealu.

Nie żyje Jan Strelau

Jan Strelau był wybitnym psychologiem. Urodził się w 1931 roku w Wolnym Mieście Gdańsk, ale mieszkał i wychowywał się w Tczewie. W 1947 roku został wyrzucony ze szkoły średniej przez Urząd Bezpieczeństwa, za działania buntownicze, mimo trudności dostał się na Uniwersytet Warszawski, gdzie podjął studia psychologiczne.

Jan Strealu szybko zaczął piąć się po szczeblach kariery naukowej. Został twórcą bardzo ważnej dla wszystkich psychologów Regulacyjnej Teorii Temperamentu, która wpłynęła na postrzeganie ludzkiej psychiki i rozszerzyła znacznie zakres badań. Jako pierwszy profesor był przewodniczącym Europejskiego Towarzystwa Psychologii Osobowości.

  1. Wkrótce rozdzwonią się telefony Polaków. Mogą mieć nie tylko twój numer, ale też wszystkie inne dane
  2. Jarosław Kaczyński nagle przerwał milczenie. Rząd czeka prawdziwa rewolucja, wiemy, co z Mateuszem Morawieckim

Jan Strelau: –Wyznaję zasadę, żeby nie lamentować

– Wyznaję zasadę, żeby nie lamentować. Kiedy złamałem nogę, cieszyłem się, że tylko jedną. Gdy rozbijam samochód, najważniejsze jest, że żyję. W napiętych sytuacjach podśpiewuję, co czasem drażni innych. Ponadto, wyjeżdżając, nigdy nie biorę ze sobą tylko jednej karty kredytowej, a materiały przygotowuję na kilku nośnikach – mówił profesor o swoim podejściu w wywiadzie z Gazetą Wyborczą.

Profesor był niechybnym autorytetem dla psychologów, socjologów,  a także humanistów. Cechował się niezwykłą pogodą ducha i radością życia. Przeżył II wojnę światową, represje w trakcie komunizmu, mimo tego konsekwentnie prowadził swoje badania. W 2015 roku powiedział w rozmowie z Gazetą Wyborczą:

-Z upływem lat nauczyłem się też tolerancji – niezależnie od tego, czego dotyczy. Najwięcej szacunku do innych nabrałem w trakcie pobytów w USA i Holandii. Z tolerancją się nie rodzimy, trzeba się jej nauczyć – tę lekcję odrobiłem bardzo gruntownie – wyjaśnił Jan Strealu.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Odejście profesora zasmuciło mnóstwo osób, szczególnie tych, którzy zajmują się psychologią zawodowo. Jan Strelau w tym środowisku, a także w każdym dotyczącym humanistyki, był legendą. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Rząd podjął nagłą decyzję, wprowadzono zakaz. Zbyt duże niebezpieczeństwo
  2. Nowe informacje o powrocie do szkół. Wygadał się rzecznik GIS
  3. Agnieszka Chylińska nie mogła dłużej milczeć. Gwiazda nagrała oficjalne oświadczenie
  4. Nowe informacje o Joannie z ”Królowych życia”. Wiadomo, co z jej udziałem w programie
  5. Porażające sceny w McDonaldzie pod Warszawą. Ludzie byli roztrzęsieni

źródło: onet.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

 

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl