Tragiczne wieści spadły na Andrzeja Dudę. Prezydent dowiedział się, że nie żyje Lidia Lwow-Eberle ps. „Lala”, która była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim, Panną Wyklętą i narzeczoną „Łupaszki”. Śmierć kobiety bardzo wstrząsnęła politykiem.

Andrzej Duda pogrążył się w smutku. Nie żyje Lidia Lwow-Eberle. Kiedy tylko wiadomość o jej śmierci dotarła do prezydenta, ten podał ją dalej za pośrednictwem wpisu na Twitterze.

Nie żyje Lidia Lwow-Eberle

Wielki smutek. Odeszła Pani Lidia Lwow-Eberle. Była sanitariuszką 5. Brygady Wileńskiej AK. Towarzyszką życia majora Z. Szendzielarza „Łupaszki”. W listopadzie świętowaliśmy Jej 100. urodziny. Razem z Agatą przesyłamy wyrazy współczucia Najbliższym i Przyjaciołom Pani Lidii — można przeczytać we wpisie na Twitterze.

To właśnie w swoje okrągłe, 100. urodziny kobieta została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymała prosto z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. Wykazała się „wybitnymi zasługami w upowszechnianiu wiedzy o działalności polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, działalnością kombatancką i społeczną”.

Tę smutną wiadomość po raz pierwszy mogliśmy przeczytać na facebookowej stronie Nie zapomnij o nas, Powstańcach Warszawskich.

Otrzymaliśmy bardzo smutną wiadomość. W wieku 100 lat zmarła Lidia Lwow-Eberle ps. „Lala”, […] Podczas jednego z naszych ostatnich spotkań powiedziała: „100 lat… Miałam naprawdę piękne życie!” Spoczywaj w pokoju, Bohaterko — możemy przeczytać.

Kim była Lidia Lwow-Eberle?

Lidia Lwow-Eberle była polską archeolog pochodzenia rosyjskiego, żołnierzem Armii Krajowej, sanitariuszką i działaczką kombatancką. Urodziła się w 1920 roku w Plosie (miasto w dzisiejszej Rosji).

Była córką rosyjskiego inżyniera rolnika, który wkrótce po narodzinach córki wyemigrował z rodziną do Polski i osiadł w Nowogródku. „Lala” ukończyła gimnazjum i rozpoczęła studia prawnicze na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Po agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku odbyła kilkumiesięczny kurs nauczycielski.

Latem 1943 roku wstąpiła do oddziału partyzanckiego AK. W sierpniu został on podstępnie rozbrojony i częściowo wymordowany przez sowiecką brygadę partyzancką. Po tym wydarzeniu Lidia przeszła do 5 Brygady Wileńskiej AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i została tam sanitariuszką.

Brała udział w wielu walkach, a w całym swoim życiu udało jej się dorobić rangi pułkownika. Po śmierci żony „Łupaszki” stała się jego towarzyszką życia.

W 1948 roku wraz z „Łupaszką” została aresztowana, a dwa lata później skazana na karę dożywotniego więzienia. Wyszła jednak na wolność na fali odwilży postalinowskiej w 1956 roku i podjęła studia archeologiczne.

Zmarła 5 stycznia 2021 roku. Niestety, ale to niejedyna smutna wiadomość, jaką mieliśmy ostatnio do przekazania.

Zobacz zdjęcia:

Nie żyje Lidia Lwow-Eberle. Andrzej Duda przekazał wiadomość o jej śmierci za pośrednictwem Twittera. 

nie żyje
fot. facebook.com/Nie Zapomnij O Nas, Powstańcach Warszawskich

Była towarzyszką życia „Łupaszki”. Dożyła 100 lat.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródła: Facebook, Twitter, Wikipedia

 

Poprzedni artykułJarosław Jakimowicz nie oszczędził Krystyny Jandy. Parodiował aktorkę na antenie, zadrwił z niej publicznie, prowadzący nawet nie zareagował
Następny artykułMa 30 lat i już 9 dzieci. Pierwsze przyszło na świat dwa lata temu, dokonała niemożliwego?
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl