Nie żyje Maria Janion. Znana profesorka, krytyczka literacka, oraz ekspertka od polskiego i europejskiego romantyzmu odeszła w wieku 93 lat, przekazał portal oko.press. Kobieta była uważana za najwybitniejszą polską humanistkę. Jej słowa docierały do setek tysięcy Polaków. Dziś Polska jednoczy się w żalu i ze łzami w oczach żegna wybitną profesor.

Maria Janion, autorka ponad 20 książek m.in. Gorączki romantycznej i Niesamowita Słowiańszczyzna zmarła w wieku 93 lat. Była badaczką literatury, dyskutowała z polskimi mitami narodowymi, wprowadzając nową przestrzeń interpretacyjną. Była bardzo ważną postacią dla feministek oraz osób LGBT.

Nie żyje Maria Janion

Informację o śmierci humanistki przekazują kolejne media. To wielka strata dla polskiej nauki, ale także dla Polaków, którzy mogli liczyć na wsparcie profesor i jej zawsze krytyczne oko. Jak nikt inny dodawała polskim artystom i naukowcom odwagi, by odłączać się od szablonowego myślenia i podążać własnym krokiem. 

Nikt tak jak ona nie krytykował polskiej sytuacji politycznej. Szczególnie jednak odnosiła się do rządów PiS. Wszystkie społeczności wykluczone mogły liczyć na jej wsparcie. W 2006 roku z okazji 80. urodzin profesor, Agnieszka Arnold stworzyła poświęcony jej film Bunt Janion.

  1. Dramatyczne informacje z kraju. Policja właśnie potwierdziła, nie żyje 58 osób
  2. Była premier zarażona koronawirusem. Rzeczniczka przekazała przykre wiadomości o stanie zdrowia

Kim była Maria Janion

Maria Janion przede wszystkim była znawczynią polskiego romantyzmu. Co ciekawe, niemal symbolicznie dzień jej urodzin przypadał na 24 grudnia 1926 roku, dokładnie 128 lat po narodzinach Adama Mickiewicza. Pochodziła z podwileńskiej miejscowości Mońki.

Jej życiorys był pełen naukowych poszukiwań. Wszędzie szukała wolności, równości. Nie popierała mesjanizmu i polskiej martyrologii, tak bardzo przecież wpisanej w nurt romantyzmu. Jej twórczość pozostanie historyczna, niewątpliwie bowiem wpłynęła na całokształt polskiej humanistyki.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Niebywałe, media dotarły do Tymoteusza Szydło. Wszyscy byli w błędzie? Odkryli ukrywaną tajemnicę?
  2. Niewyobrażalna tragedia w polskim McDonald’s. Nie żyje kobieta, zmarła niezauważona
  3. Justyna Żyła zrzuciła ubrania i pokazała się prosto z wanny. Co za widok
  4. Jedno wspomnienie ciągnie się za nim do dziś. Czy Robert sobie kiedykolwiek wybaczy?
  5. Żona Sławomira wybiegła na scenę. Widzowie zamarli, teraz wszyscy mówią tylko o jednym
  6. Kamery uchwyciły wszystko. Magda Gessler pobiła się ze współpracownikami

źródło: oko.press, culture.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!


 

Poprzedni artykułRozpoczęcie roku w innym terminie? Rodzice uczniów będą zrozpaczeni
Następny artykułNarzeczony pocałował inną kobietę na oczach ukochanej. Miał jeden powód, o którym nie wiedziała
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl