Nie żyje znany polski muzyk, wspierający polską kulturę festiwalową i rock’n’rollową. Założyciel dwóch kultowych formacji. Wokalista i muzyk Piotr Miks zmarł w poniedziałek w Warszawie. Miał 77 lata. O jego śmierci poinformował menedżer muzyka Andrzej Świder Polską Agencję Prasową, jak informuje onet.pl. 

Piotr Miks zadebiutował na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w 1962 roku. Wtedy właśnie rozpoczęła się jego niezwykła kariera. Artysta uwielbiał szalonego rock’n’rolla. Był założycielem dwóch kultowych kapel: Zielono-czarni i Dylemat. To kolejna smutna wiadomość w grudniu, jeszcze kilka dni temu media poinformowały o śmierci polskiej sportsmenki. 

Nie żyje Piotr Miks

Piotr Miks był organizatorem festiwali muzycznych. Zajmował się tym od 1993 roku. Popularyzował głównie rock’n’rolla. Działał w swoim rodzinnym mieście Warszawie w legendarnym Klubie Stodoła czy Centrum Łowicka. 

Muzyk był założycielem Zielono-Czarnych, zespołu, który bardzo przypadł do gustu słuchaczom. W 2003 roku reaktywował zespół Dylemat. 

Piotr Miks współpracował z najlepszymi polskimi gwiazdami, wśród nich znalazła się Mira Kubasińska i Katarzyna Sobczyk. Miks zaprosił ich do współpracy w Zielono-Czarnych. 

Wiadomość o śmierci muzyka bardzo poruszyła branżą muzyczną. Odszedł niezwykły człowiek, który pragnął ocalić pamięć o pierwszy rock’n’rollowych zespołach. Utwory, jakie grał miały też cechy uwielbianego przez Polaków w latach 60. big-beatu. 

Zielono-czarni: ocalić od zapomnienia rock’n”roll

w 2000 roku Piotr Miks założył zespół Zielono-Czarni. Zespół grał popularne przeboje z lat 60. i 70. W zespole występowały gwiazdy tamtych czasów:  Ewa Konarzewska (ex Alibabki), Ewa Skrzypek (Viva), Andrzej Frajndt (Partita) i Piotr Miks (Tajfuny, Chochoły) oraz gitarzyści: Tomasz Jaśkiewicz (Chochoły, Akwarele) i Piotr Bajus (Fatum).

Grupa działała 11 lat. Koncerty odbywały się w całej Polsce. Wydarzenia zbierały nie tylko osoby wychowane na rock’n’rollu, ale także młodych słuchaczy. Zespół grał na ważnych wydarzeniach, nie mogło go zabraknąć na obchodach 60. urodzin Krzysztofa Klenczona czy 50-leciu Klubu Stodoła. 

Piotr Miks był także producentem. Był odpowiedzialny za płyty: Warszawski Rock’n’Roll lat 60., Zielono-Czarni i Mira Kubasińska –Z nami rock’n’roll czy trzeciej i najnowszej płyty: Ewa Skrzypek/Piotr Miks – Ogień to my.

Piotr Miks był odznaczony w 2014 roku Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne, z kolei w 2018 r. Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jego pogrzeb odbędzie się 30 grudnia o godzinie 12.30 w kościele zesłania Ducha Świętego przy ulicy Broniewskiego w Warszawie. Artysta zostanie pochowany na Cmentarzu Bródnowskim.  

Niestety, nie podano przyczyny śmierci muzyka. To kolejna bardzo smutna informacja. W ostatnich dniach media informowały o śmierci znanej wokalistki. Chorowała na COVID-19. 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl